V moravskoslezském kalendáři na rok 2013 je superpočítač i cyklostezky

  10:55aktualizováno  10:55
Kvůli vyšší DPH například lidé v Ostravě, Karviné a Opavě zaplatí od ledna víc za jízdu autobusem či tramvají. Rok 2013 však v Moravskoslezském kraji přinese i veselejší novinky, podívejte se na ně v kalendáři podle MF DNES.

Ostravu v příštím roce zviditelní například i stavba univerzitního superpočítače. | foto: IT4Innovations.cz

Leden

Města zdraží jízdné
Hned první lednový den bude pro tisíce lidí v kraji znamenat vyšší výdaje. V Ostravě, Karviné a Opavě podraží MHD. Za patnáctiminutovou jízdu krajskou metropolí nově lidé zaplatí 16 korun, cena hodinové se vyšplhá na 26 korun. V Karviné zdražují jízdu autobusem o korunu, v Opavě se navýšení cen dotkne měsíčníků a elektronických jízdenek. Krnované si zase připlatí za vodu, a to o dvě koruny na kubík. Krnovská radnice také mění výši daní z nemovitostí a zdražuje poplatek za odpad. V Českém Těšíně lidé zaplatí více za psa.

Bruntál slaví 800 let
Lednový galavečer zahájí oslavy 800. výročí od první zmínky o Bruntálu. Vyvrcholením oslav pak budou Dny města v červnu. Chystá se zbrusu nová kniha o Bruntále či nové filmové DVD, bude založen i nový parčík.

Symbol cenného opavského domu U Mouřenína.

Symbol cenného opavského domu U Mouřenína.

Konec případu Mouřenín
Soud rozsekne spor opavského podnikatele s archeology Národního památkového ústavu. Ti jej viní ze zničení archeologických památek při přestavbě domu U Mouřenína v centru Opavy. Za podnikatele se postavily všechny úřady od opavského magistrátu přes kraj až po ministerstvo.

Únor

Ozvěny japonského festivalu
Jako jediné město Moravskoslezského kraje bude Opava hostit ozvěny japonského festivalu Eiga-Sai 2013, který je věnován japonskému filmu. Ročník se zaměří na tvorbu Imamura Šoheie, který získal za své filmy například Zlatou palmu v Cannes.

"V Opavě se bude promítat čtyři až šest filmů, plánuje se i další doprovodný japonský kulturní program," říká mluvčí města Lada Dobrovolná.

DVA NULA. Petra Kvitová se raduje z vítězství nad Jelenou Jankovičovou ze

Petra Kvitová

Fed Cup odstartuje v Ostravě
Osmá tenistka světa a fulnecká rodačka Petra Kvitová proti světové devítce Australance Samantě Stosurové. To bude jeden ze soubojů úvodního kola Fed Cupu, který proběhne 9. a 10. února v ostravské ČEZ Aréně. Češky trofej obhajují.

Nové prostředí v nemocnici
Skončí přestavba Iktového centra Vítkovické nemocnice. Týká se neurologického oddělení, jednotky intenzivní péče interních oborů a dalších prostor v pavilonu G. Pacienti budou mít mimo jiné k dispozici nové pokoje, kde budou ležet jen po dvou.

Březen

Začne se kompletovat superpočítač
Firmy začnou v areálu VŠB-TU s instalací ostravského superpočítače IT4Innovations. Nejen ostravští zástupci vědy i průmyslu tak budou mít již na jaře k dispozici stroj, který bude mít výkon srovnatelný s 2400 běžnými laptopy. Pomůže jim posunout vývoj například v oblasti nanotechnologíí, ve strojírenství či dopravním průmyslu. 

Následky byly děsivé. Místo srážky vypadalo jako z amerického katastrofického

Tragédie ve Studénce.

Soud kvůli tragédii ve Studénce
Předpokládá se zahájení dalšího soudního líčení hledající viníky železničního neštěstí ve Studénce. Ačkoliv k tragédii, která osm lidí stála život, došlo už v roce 2008, soud zadrhává. Letos se neuskutečnilo ani jedno jednání. "Záleží na provedení dalších znaleckých posudků," uvedl soudce Jaromír Pšenica.

Brány otevře Duhový dům
Lidé s těžkým tělesným a kombinovaným postižením najdou nové útočiště v ostravském komunitním centru Duhový dům. Najdou tam dvě služby - stacionář s denním provozem a bydlení s podporou.

Prohnuté křídlo zlepší dopravu
Začne kompletní rekonstrukce autobusového nádraží v Bruntále, jež získá tvar prohnutého křídla. Její součástí je propojení se sousedním nádražím vlakovým a vytvoření moderního dopravního terminálu.

Po digitalizaci rekonstrukce
Odstartuje kompletní rekonstrukce kina Luna v Ostravě-Zábřehu. Čeká jej výměna sedaček, elektroinstalace a podlah, vznikne tam také kinokavárna a prodejna potravin. Budova získá nová okna, fasádu a zateplení, proměnou projde i její okolí.

Duben

Vzniká nová turistická destinace
První dubnový víkend se otevře turistická sezona v Opavském Slezsku. Tato turistická oblast doposud koordinovaně neexistovala. Slavnost bude spojená s otvíráním zámků, výpravou historickými vlaky a autobusy i speciálními gastroakcemi. Další posun k lepší dopravě Začnou další práce na silnici I/11 mezi Opavou a Ostravou. Na úsek Mokré Lazce půjde v roce 2013 více než miliarda korun.

Poslední artefakt. V době, kdy z novojičínské tabačky zbývala už jen brána...

Brána - poslední artefakt novojičínské tabačky.

Konec hromad sutin 
V Novém Jičíně se začne stavět nákupní centrum na místě bývalé tabačky. Areál je už několik let opuštěný a hromady stavební suti hyzdí vjezd do města. Místo továrny vznikne obchodní centrum.

Novinka v zoo
Novou průchozí expozici Papua otevře ostravská zoo. Zabydlí se v ní papuánští ptáci, například papoušek lori mnohobarvý či korunáč sclaterův, a skrze ni se návštěvníci dostanou dál do pavilonu Papua.

Park v Krnově prokoukne
Odstartují rozsáhlé stavební práce ve Smetanových sadech v Krnově. Zahrnují obnovu všech komunikací, okolí památníku u gymnázia i úpravu kašny se sochou Neptuna a prostranství před kostelem sv. Martina. Architektonické prvky nasvítí LED lampy.

Květen

Vestibul vlakového nádraží v Havířově.

Vestibul vlakového nádraží v Havířově.

Změní se nádraží v Havířově
Demolici současné odbavovací haly, modernizaci nástupišť i vybudování přednádražního prostoru s autobusovými zastávkami a parkovištěm připravují České dráhy s havířovskou radnicí. Podle plánu se má začít v květnu, možné je zpoždění.

Kraj protnou nové cyklostezky
První zájemci si projdou celou stezku podél Kopřivničky v Kopřivnici, čtyři metry širokou trasu s odděleným provozem pro pěší a cyklisty. Skutečností by se měla stát také cesta na kole z Ostravy do Beskyd. "Otvírat se má úsek z Bašky do Ostravice s odbočkou na Čeladnou," říká mluvčí Úřadu regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek.

Památka po opravě
Lidé se poprvé podívají do opraveného kostela Narození Panny Marie v Orlové. Uvidí tam i zrestaurovaný oltář, který je jedním z nejstarších v kraji.

Červen

ZASE PRVNÍ. Světový rekordman Usain Bolt na mítinku Zlatá tretra v Ostravě...

Usain Bolt na mítinku Zlatá tretra.

Bolt opět v Ostravě
Na ostravský Městský stadion se sjedou atletické hvězdy. Očekávaným hostem Zlaté tretry je opět jamajský sprinter Usain Bolt.

Ředitelství nemocnice v novém
V krnovské nemocnici bude hotovo po obnově a přístavbě budovy stravovacího provozu. Pro provoz se chystá nová technologie, celá budova bude opravená a o patro vyšší. Do přístavby nového patra se přestěhuje ředitelství.

Raritní operační sál
Lékaři v Nemocnici Podlesí začnou operovat v nejmodernějším hybridním operačním sále ve střední a východní Evropě. Sál spojí prostředí operačního sálu a angiokolinky pro katetrizační diagnostiku a léčbu srdečně-cévních onemocnění, takže bude možné v jednu chvíli provádět výkony, které se dříve musely rozplánovat do několika operací.

Červenec

Sigur Rós

Sigur Rós

Hudba z Islandu i Ameriky
Desítky kapel ze všech kontinentů a rozmanitých hudebních stylů na čtyři dny obsadí areál Dolní oblasti Vítkovice. Na festivalu Colours of Ostrava vystoupí například islandská kapela Sigur Ros.

Školka přímo v nemocnici
První stavební práce odstartují vznik nové mateřinky v krnovské nemocnici. Zdravotnické zařízení chce poskytovat služby nejen rodičům předškolních dětí, ale také školákům, kteří si v novém zařízení třeba budou moci napsat úkoly. Prvním dětem se otevře v roce 2014.

Srpen

Philip Glass

Philip Glass

Philip Glass v Gongu
Americký skladatel a klavírista Philip Glass vystoupí v Česku na jediném koncertě, a to v ostravském Gongu. Jeho jediné a první české vystoupení je součástí Ostravských dnů 2013 a Festivalu nové hudby, kterých se Glass zúčastní také jako lektor.

Nová tělocvična za 45 milionů
Skončí stavba nové tělocvičny u základní školy na Janáčkově náměstí v Krnově. Její součástí je veškeré zázemí včetně balkonu pro 150 diváků. Město do ní investovalo 45 milionů.

Září

Celé Slezsko na jednom místě
Další ze série výstav mapujících dějiny Slezka se bude věnovat duchovnu. Projekt s názvem Znamení vertikál přiblíží podíl církve, církevních společností, institucí a významných osobností z řad církevních představitelů na tvářnosti českého Slezska a jeho duchovní specifika. Do Slezského zemského muzea se sjedou stovky exponátů téměř z celého kraje.

700 let od první zmínky
Na tradiční městské slavnosti v Novém Jičíně vyvrcholí oslavy 700 let od první písemné zmínky o městě. Kromě řady akcí bude vydána i poštovní známka a město začne používat nové logo na propagačních a dárkových předmětech.

Dny NATO v Ostravě

Dny NATO v Ostravě

Letadla nad Ostravou
Mošnovské letiště ožije Dny NATO a vzdušných sil české armády. Prvními potvrzenými účastníky jsou letectva Litvy a Rakouska, zatím však není jasné, s jakými letouny dorazí. Do Ostravy se každoročně slétají letky řady zemí a jejich umění sledují tisíce lidí.

Říjen

Ostravice v novém
Skončí revitalizace řeky Ostravice, která počítá s visutými vyhlídkovými galeriemi na řeku, slunícími plochami i jezy a přístavišti. Hotové však ještě nebudou plánované cyklostezky podél řeky.

Listopad

Trojhalí Karolina
Skončí rekonstrukce Trojhalí na Karolině, promění se v multifunkční centrum. Lidem bude objekt zpřístupněn na přelomu roku 2013 a 2014.

Operace v novém prostředí
Lékaři novojičínské nemocnice začnou pracovat na čtyřech kompletně zrekonstruovaných operačních sálech, které budou výrazně modernější. Hotová bude také oprava ARO a nový dospávací pokoj pro pacienty i rekonstrukce centrální sterilizace.

Nový skiareál v Jeseníkách
Otevře se moderní lyžařský areál ve Vrbně pod Pradědem. Nabídne patnáctisetmetrovou sjezdovku, restauraci s parkovištěm, bobovou dráhu, dětské hřiště se čtyřmi trampolínami i atrakce, jako je snowtubbing.

Prosinec

Lidé uvidí florbalové mistrovství
Mistrovství světa žen ve florbale spolupořádá Ostrava a Brno. V ostravské ČEZ Aréně se budou hrát zápasy o konečné umístění.

Po letech dostaví zimní stadion
Od konce roku začne po téměř deseti letech drobných investic dostavba zimního stadionu v Českém Těšíně. Vznikne tam nové zázemí, hlediště, parkoviště, ale i zastřešený tenisový kurt.

Safari v Ostravě
Skončí stavební práce v zadní části ostravské zoo. Hotovo bude safari podobné tomu ve Dvoře Králové. Na šesti hektarech se zabydlí především asijští kopytníci, například jeleni a divocí osli. První návštěvníci je ale uvidí až v roce 2014. Stejný harmonogram má i výstavba nového pavilonu evoluce.

Autoři: ,

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Najdete na iDNES.cz