Lidé kašlou na členství ve straně. Více vábí hasiči a sportovní kluby

  15:55aktualizováno  15:55
Stranické legitimace už netáhnou. Populárnější, než být členem politické strany, je účastnit se činnosti sportovního klubu či zájmového spolku. V Moravskoslezském kraji je velký zájem například o vstup mezi dobrovolné hasiče či florbalové hráče.
Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. (Ilustrační snímek)

Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Počet členů sportovních klubů a zájmových spolků trvale stoupá a vysoce převyšuje zájem o politické strany "V Moravskoslezském kraji evidujeme přes 26 tisíc členů a jejich počet každoročně roste," přibližuje zájem o vstup mezi dobrovolné hasiče starosta moravskoslezských dobrovolných hasičů Leo Kuběna.

"A není to jen o dlouhodobých členech. Počet nových zájemců, ať už jde o děti či dospělé, enormně stoupá každým rokem. Lidé se totiž začali angažovat a u nás nacházejí to, co hledají, možnost pomáhat ostatním, aniž by ta pomoc byla nějak motivována," dodal s tím, že se počet dobrovolných hasičů v kraji každým rokem zvyšuje o stovky nových členů.

Ještě lépe na tom jsou sportovci. Počet členů jednoho z nejmladších sportovních svazů sdružujícího florbalisty narůstá každým rokem o zhruba deset procent. "V současnosti je v kraji registrováno téměř devět tisíc lidí," sdělil hejtman Moravskoslezské florbalové unie Libor Gavlas. "A to nepočítáme lidi, od dětí až po ty starší, kteří hrají jen tak pro radost. Zájem o vstup do unie je rok od roku větší," dodal.

Nejsilnější základnu mají na Ostravsku komunisté

Zájem o členství v politických stranách není ani zdaleka takový. Každým rokem totiž napříč politickým spektrem přibude jen pár stovek nových straníků. Nejsilnější pozici v kraji co se počtu členů týče mají komunisté, strana má v regionu přes šest tisíc členů. Poloviční počet registrují sociální demokraté a ještě o pár stovek méně členů má ODS.

V seznamu početně nejsilnějších stran v regionu by ještě měli figurovat také lidovci, ti ale v současnosti přesná čísla neznají. "Poté, co jsme vypadli z parlamentu, jsme museli citelně omezit i krajské a okresní sekretariáty, takže se v současnosti bohužel neumíme ke konkrétním číslům za jednotlivé kraje dostat," vysvětluje mluvčí celostátní KDU-ČSL Alexandra Alvarová.

Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. "Zájem o politiku jde ve vlnách a často se stává, že u vládních stran klesá, na což jsme možná doplatili i my," komentuje místopředseda regionální rady ODS Tomáš Petřík fakt, že na rozdíl od roku 2010, kdy členské poplatky v ODS platilo v kraji 2 946 lidí, klesl počet členů strany k letošnímu dubnu o téměř čtyři stovky.

"Já jsem se například už několikrát setkal s mladými lidmi, kteří by o politiku zájem i měli, ale neví, jak do strany vstoupit. Tady asi trochu zaostáváme. Ale vždy je to o šikovnosti hlavně místních organizací, nakolik umí lidi oslovit," dodává.

Sociálním demokratům každý rok přibude sto členů

Po několika letech útlumu se zvýšeného zájmu o vstup do strany dočkali i komunisté. "V poslední době, zhruba od poloviny loňského roku, zájemců o členství ve straně přibývá," říká tisková mluvčí krajského výboru KSČM Ivana Kalousková.

"Nedá se říct, že by šlo jen o starší lidi, zájem je poměrně rovnoměrně rozložen od mladších lidí až po padesátníky. Důvodem bude zřejmě nespokojenost s tím, co se děje," dodává Ivana Kalousková.

Rovnoměrný nárůst členské základny registrují už deset let sociální demokraté. "Každým rokem nám přibude zhruba stovka členů," popisuje zájem o vstup do ČSSD krajská tajemnice strany Petra Krejčířová. "Rovnoměrně nám takto přibývají straníci už minimálně deset let. V roce 2002 jsme v kraji měli 2 100 členů, o šest let později 2 800 a letos to je 3 100 lidí z Moravskoslezského kraje."

Velký třesk zažívají podle všeho v současnosti Věci veřejné. Ze strany například odešla většina členů frýdeckomístecké buňky. "Přesná čísla budeme vědět zhruba za týden, na začátku roku jsme v kraji měli zhruba sto členů," popsal současnost místopředseda strany v kraji Zdeněk Havlík.

Podle politologa Tomáše Jarmary je nezájem o strany daný historicky. "Svůj podíl na tom měla vláda KSČ, která lidem strany znechutila, podílejí se na tom ale i problémy stran v současnosti," vysvětlil.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Nové kamery dohlédnou v Opavě i na fotbalové fanoušky

Opavští fanoušci ženou své oblíbence v utkání proti Spartě.

Vytíženou okružní křižovatku u obchodního centra, okolí nočního podniku i místo průchodu fanoušků při fotbalových...

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Studenti rozmisťují po Ostravě ptačí budky. Opeřence budou sledovat kamerou

Studenti v Ostravě budou zkoumat hnízdění ptáků a rozborem skořápek jejich...

Síť ptačích budek v těchto dnech rozmisťují studenti Ostravské univerzity ve vybraných částech Ostravy. S jejich pomocí...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz