Atopický ekzém mizí. Pacientům pomáhá novinka, pravidelné čištění krve

  8:37aktualizováno  8:37
Lékaři nemocnice v Novém Jičíně začali svým pacientům trpícím atopickým ekzémem nabízet novinku z Německa. Prostřednictvím speciálního přístroje jim pravidelně čistí krev, a cíleně tak snižují hodnoty nežádoucích protilátek, které vyvolávají alergii.

Primář transfuzního oddělení novojičínské nemocnice Zenon Lasota obsluhuje přístroj na čištění krve. | foto: Archiv Nemocnice Nový Jičín

Je unavená víc než obvykle. Ale spokojená, protože konečně netrpí bolestmi. Pětatřicetiletá Karolina Kadlubiecová z Českého Těšína je prvním člověkem v zemi, který má za sebou všech deset procedur zcela nové léčby atopického ekzému.

Svým pacientům ji začala v červnu nabízet nemocnice v Novém Jičíně. Zatím jen zkušebně.

Žena nejdřív chodila čistit krev dvakrát, později jednou týdně

Transfuznímu oddělení totiž německá firma zapůjčila ke klinickému testování speciální přístroj, který pacientům s atopickým ekzémem čistí krev. Série procedur (každá trvá asi dvě hodiny) cíleně snižuje hodnoty nežádoucích protilátek, které vyvolávají alergii.

„Zpočátku jsem chodila na čištění krve dvakrát týdně, později jednou za týden. Teď mám za sebou poslední proceduru a cítím se dost unavená. Ale jsem vděčná, že jsem mohla novou léčbu podstoupit,“ líčí Karolina Kadlubiecová, která je s výsledkem spokojená.

Atopický ekzém ji trápí už od dětství. Její stav se přechodně zlepšil v těhotenství a po porodu. Teď už má ale její dcerka 4,5 roku a potíže se znovu začaly stupňovat.

„Kůži jsem měla zarudlou, ztvrdlou a popraskanou. Hlavně na rukou a nohou praskliny bolely. To byl důvod, proč jsem letos znovu vyhledala primáře transfuzního oddělení Zenona Lasotu, ke kterému chodím už roky,“ říká žena.

V minulosti zkusila leccos: léky, masti i odběry plazmy, kterými lékaři u pacientů s atopickým ekzémem snižují hladinu imunoglobulinu E. Novince se nebránila.

Úleva přišla hned po první očistné kůře

Zlepšení pocítila hned po první očistné kůře. „Cítila jsem úlevu. Tělo se prohřálo, praskliny se zatáhly. Teď je kůže měkčí. I okolí si všímá zlepšení,“ říká žena. „Uvidíme, co se bude dít dál,“ dodává.

Primář transfuzního oddělení novojičínské nemocnice Zenon Lasota je s účinkem nové léčby u své první pacientky velmi spokojený. Doufá, že bez větších potíží by mohla vydržet alespoň rok. „Takové jsou zatím poznatky z několika německých studií,“ říká Lasota.

„Jde ale o naprostou novinku. Našim úkolem je ověřit, jak nejlépe nastavit proces čistění, a zjistit, jaké jsou účinky,“ vysvětluje.

Donedávna mohl lidem s atopickým ekzémem jen odebírat plazmu. I to snižuje množství nežádoucích protilátek, ale bez záruky. Někomu klesne hladina imunoglobulinu E víc, někomu méně. Nový přístroj zaručuje všem snížení protilátek až na třetinu. „Krev z žíly prochází separátorem, který z plazmy vychytá škodlivé látky, a očištěná se vrací do těla,“ líčí lékař.

Jeden pacient = 250 tisíc korun

Léčba není levná. Speciální přípravky do krevního separátoru vyjdou za deset očistných kůr pro jednoho pacienta na čtvrt milionu korun. Jelikož zdravotní pojišťovny dosud tuto metodu nehradí, není dostupná všem. Novojičínská nemocnice zatím dostala přípravky jen pro 10 pacientů. Ti by měli projít léčbou do konce listopadu.

„Teď dokončujeme léčbu dalších tří pacientů ve věku od 23 do 33 let. U všech je vidět zlepšení stavu. Do studie se postupně zapojí i školní děti,“ říká Zenon Lasota, který věří, že novinka by mohla výrazně ulehčit a zkvalitnit život lidí postižených atopickým ekzémem.

„Chceme, aby se mohli zařadit do běžné společnosti. Děti, které svědí zarudlá kůže nebo i boláky, trpí o to víc, že se jim posmívají spolužáci. Příjemně se necítí ani dospělí. Mnozí se straní společnosti, nechodí plavat,“ líčí lékař. Doufá, že alespoň části pacientů by léčbu mohly časem hradit pojišťovny.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Lidé v kraji odstavují desítky autovraků, stávají se útočištěm bezdomovců

Metropole je plná autovraků. (7.5.2019)

Dva roky trvalo lidem z odboru dopravy novojičínské radnice, než se jim podařilo odstranit auto dlouhodobě odstavené u...

Na úřadě chtěl vyměnit falešný řidičák za pravý, v autoškole nikdy nebyl

Žadatelé o výměnu či nový řidičský průkaz na plzeňském magistrátu. Lidé si o...

S falešným řidičským průkazem přišel na úřad v Ostravě devětapadesátiletý muž. Když žádal o nový, pracovnici za...

Převrhli i kočárek s dítětem, vzpomíná žena na zásah po pietě v Havířově

Unikátní fotografie pořízená 21. srpna 1969 z balkonu jednoho z domů na...

Před půl stoletím bylo v tehdejším Severomoravském kraji kromě Ostravy a Opavy nejvíce rušno v Havířově. V nejmladším...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz