"V našem malém obvodu s 1 200 obyvateli víme o každém Alíkovi či Brokovi, takže čipování nepovažujeme za nezbytné. Ale chápeme, že velké obvody mají problém, takže nejsme proti čipování," říká starostka Proskovic Marie Matějová.
Její slova potvrzuje starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský. "Jsem jednoznačně pro čipování. Podle výsledků ankety a našich odhadů nám totiž v obvodě pobíhá až čtyřicet procent nepřihlášených psů," líčí.
Chovatelé za čipování zaplatí pět set až tisíc korun
Naopak Nataša Čeganová z Ostravy-Pustkovce vystoupila na středečním ostravském zastupitelstvu jako občanka města a novou vyhlášku zkritizovala.
"V minulosti jsem byla zastupitelkou města a dvakrát se mi podařilo návrh takové vyhlášky smést ze stolu. Je zbytečná a v této podobě nešťastná. Neřeší problémy, na něž poukazují její zastánci, tedy to, že mnozí lidé nechávají psy volně běhat a neuklízí exkrementy," argumentuje Čeganová.
Její pes čip má, ale žena je proti nařízenému čipování. Zvláště když Ostrava nehodlá přispět ani korunou. Chovatele tak čeká nucený výdaj ve výši 500 až tisíc korun. A právě to vadí odpůrcům vyhlášky asi nejvíc. Nechápou postoj vedení Ostravy, když jiná města čipy hradí nebo na ně přispívají.
Náměstek Madej: Město už platí za útulek a odchyty
"Město přispívá na provoz útulku, očkování bezprizorních psů, také na městskou policii, která opuštěné psy odchytává a ztracené hledá. Navíc jsme přesvědčení, že očipované psy, kteří se zaběhnou, bude takto snadnější vrátit zpět majitelům," vysvětlil náměstek primátora Dalibor Madej.
Magistrát ještě uvedl, že zákon na ochranu zvířat neukládá obcím povinnost přispívat na označení psů. "Případné snížení poplatků je možné změnou vyhlášky o poplatku ze psů podle návrhů jednotlivých městských obvodů, které by se rozhodly jít touto cestou," dodala ostravská mluvčí Andrea Vojkovská.
Finanční motivaci by uvítal i ostravský veterinář a ochránce zvířat Jan Nytra. "Jsem pro čipování, ale nelíbí se mi direktivní příkaz bez jakékoli finanční podpory," netají.
Karviná, Krnov, Bruntál, Havířov. Města na čipování přispívají
V jiných městech Moravskoslezského kraje je přitom motivace velkorysá. "Majitel psa po jeho zaregistrování a zaplacení správního poplatku získá čip zdarma u našich smluvních veterinářů. S ohledem na blízkost Polska a Slovenska jde o čip platný v Evropě. Město hradí jeho plnou cenu 540 korun," líčí mluvčí Karviné Šárka Swiderová.
Čipy se v Karviné osvědčily. Jejich čtečky mají strážníci i pracovníci útulku, takže lze rychle vyhledat majitele zaběhnutých zvířat.
Také v Krnově hradí čipy město a navíc přidává 150 korun. "O tuto částku snižujeme poplatek v kalendářním roce, ve kterém chovatel přihlásí zvíře do evidence," říká mluvčí města Dita Círová.
V Bruntále, kde je čipování povinné od loňského dubna, město hradí alespoň čipy a chovatelé jejich aplikaci, což vychází asi na 200 korun. "Loni jsme měli v rozpočtu na nákup čipů a čtečky 350 tisíc korun. V dalších letech postačí na čipy asi 20 tisíc korun. Na území města je už očipováno 1 153 psů," říká za Bruntál Jiří Ondrášek.
Ostravské obvody chtějí vyhlášku zmírnit
Od letošního srpna musí mít čip i psi v Havířově. Pokud chovatelé zvolí některého ze sedmi smluvních veterinářů, zaplatí 360 korun ze svého a město přidá 200 korun. Ostravany ale vyjdou čipy mnohem dráž. "Můj veterinář bere za čip 660 korun. Když platím městu 1 500 korun ročně a nutí mě k čipování, má přispět," zlobí se mladá chovatelka z Ostravy-Poruby.
Co si myslíte o čipování psů?
Radní v některých obvodech už si uvědomili, že pro řadu lidí může být nařízené čipování problém.
"Pro nás bylo hlavní prosadit vyhlášku o čipování. Finanční stránku jsme neřešili. Ale teď je na to prostor. Město vybírá na poplatcích za psy dost peněz. Probereme v radě možnosti, zda a jak našim chovatelům na čipy přispět," řekl starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský s tím, že by podpořil i návrh na stejné řešení pro celé město.
Veterináři by mohli poskytnout množstevní slevu
Stejně uvažuje i radní Moravské Ostravy Dalibor Mouka. "Pro řadu seniorů je pes jediný živý tvor v jejich blízkosti. Pořízení čipu pro ně může být finanční problém. Pokusím se navrhnout řešení v rámci celého města nebo alespoň našeho obvodu," slíbil.
V levnější čipování věří i starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř.
"Chceme se i kvůli tomu sejít se starosty obvodů a veterináři. Sami navrhli, že když bude očkování hromadné, půjdou s cenami dolů tak, aby byly pro chovatele příznivější,“ řekl starosta Maštalíř s tím, že svolá jednání na slezskoostravskou radnici ještě před vánočními svátky.