Chráněné území nivy nespoutané řeky Odry se rozprostírá na 82 kilometrech čtverečních mezi Novým Jičínem a Ostravou. Nedávno se jím prohnala velká povodeň, která se však obešla bez výraznějších škod. Tato krajina se totiž ubránila díky rozlivům, na které je navíc zvyklá.
Přitom udělala obrovskou službu hlavně níže ležící Ostravě. Zadržela desítky milionů kubíků záplavové vody a povodňovou vlnu zpomalila. „Význam Poodří jako přirozené retenční oblasti je nezastupitelný a měli bychom si vážit toho, že tato unikátní krajina zůstala zachována,“ říká pětačtyřicetiletý Daniel Kletenský, vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Poodří. Ta patří pod Agenturu ochrany přírody a krajiny.
Jak to v takovém rozlivovém území jako je Poodří funguje?
Jednak dochází k akumulaci vody v podložních vrstvách. Dále se voda rozlévá do údolí nivy a tím se významně zpomaluje průtok. Brzdí ho i lužní lesy. Právě zpomalení povodňové vlny je velkým benefitem pro ochranu níže ležících sídel, v našem případě čtvrtmilionové Ostravy. Například v roce 1997 se díky rozlivu zpomalila rychlost povodňové vlny tak, že kulminační průtok na Odře v Ostravě se snížil asi o 100 metrů krychlových za sekundu.
V souvislosti s povodní tam popadala spousta stromů. Les se ale díky tomu hodně prosvětlil, což může pralesovatění urychlit.