Chcete jezdit ve Frýdku-Místku autobusem zadarmo? Vystůjte si fronty

  9:08aktualizováno  9:08
Až hodina stání ve frontě čekala v pondělí ve Frýdku-Místku zájemce o čipovou kartu, díky které jako jediní v Česku mohou po celý rok jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Lidé, kteří si před patnácti dny kvůli potvrzení o bezdlužnosti vůči městu vystáli jednu frontu, si v současných dnech hru na lidského hada opakují.

Fronta na čipové karty pro MHD zdarma ve Frýdku-Místku. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Je to hnus, vůbec to nemají zorganizované, i když o tom ví už tak dlouho, že tady pro ty karty přijdeme," stěžovala si jedna z čekatelek.

Podle Michala Nováka, náměstka frýdecko-místeckého primátora, ale problém jinak řešit nelze. "Po půl desáté jsme zasáhli a otevřelo se i druhé okýnko, víc ale udělat nemůžeme. Karty nelze vydávat třeba na magistrátu, protože se při výdeji zároveň nabíjejí a ten přístroj vlastní pouze ČSAD," vysvětloval důvody, proč se karty vydávají na zcela nevyhovujícím místě na autobusovém nádraží.

Každý den žádají o karty stovky lidí

A problémy hned tak neskončí. Žadatelů je totiž mnoho. "Každý den o vydání karty požádá zhruba tři sta lidí. Ti si pak mohou po patnácti dnech karty vyzvednout. Takže každý den by mělo na autobusové nádraží přijít zhruba tři sta lidí, víc ne," dodává náměstek.

I tři stovky lidí ale mohou čekat hodně dlouho. Výdejní okénka jsou pouze dvě, dá se přidat ještě třetí, ale vydání každé karty trvá v průměru čtyři minuty. Na každé okénko tedy v průměru vychází zhruba šest hodin nepřetržitého vydávání čipových karet.

Cestující si zvykají i na změny v linkách

Chaos při vydávání ale není jediným problémem, který při zavádění bezplatné dopravy ve Frýdku-Místku nastal. Magistrát totiž změnil podobu některých linek a už se objevily první problémy.

"Úplně zrušili linku číslo sedm, kterou jezdili chlapi ze Slezské do Válcoven," říká Miroslav Stibor ze sídliště Slezská. Když se tam nedostanou jednoduše, tak budou jezdit auty. A ty chtějí přece z města dostat," poukázal na fakt, že z jednoho z největších sídlišť ve městě nejezdí do největší firmy přímé spojení obyvatel sídliště.

"Nevím, že by to tak bylo, lidé mohli nový jízdní řád připomínkovat, téměř všem připomínkám jsme vyhověli," podotkl náměstek primátora Novák.

Bezplatnou dopravu zavedl frýdeckomístecký magistrát od neděle 27. března, využívat ji může každý, kdo si vyřídí čipovou kartu. Její získání trvá patnáct pracovních dní a požádat o ni může každý, obyvatelé města i lidé žijící jinde. Jedinou podmínkou je předložení potvrzení o bezdlužnosti městu.

Fronta na čipové karty pro MHD zdarma ve Frýdku-Místku.

Další velká města v kraji se zavedením bezplatné dopravy zatím nepočítají.

Jedinou výjimkou je Ostrava, kde jsou cestující přepravováni zdarma v době smogu. Na rozdíl od Frýdku-Místku ale nemusí mít cestující žádný doklad, MHD v Ostravě přepravuje ve vnitřních zónách všechny bez výjimky.

"Dopravu zdarma ve větším rozsahu, třeba na dva až tři zimní měsíce, kdy je ovzduší nejhorší, bychom mohli zavést jen v případě, že by se na jejím hrazení podílel i kraj a stát, jinak ne," komentovala možnosti rozšíření bezplatné dopravy v Ostravě mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

"Naším problémem je tranzit, ne automobily obyvatel města. Pomůže nám tedy jen vybudování obchvatu, ne MHD zdarma," dodala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Záněty i omrzliny. První ordinaci pro chudé využilo za rok skoro tisíc lidí

Specializovaná ordinace pro chudé funguje v Ostravě už více než rok. Navštívilo...

Zpočátku je k návštěvě motivovaly balíčky s vitaminy, očkováním či stravenkou, teď už přicházejí sami. Nejčastěji se...

Moderní focení není pro mě, říká autor oceněného snímku z pohřbu Palacha

Na čtyři stovky historických fotoaparátů má ve své sbírce Antonín Válek z...

V každém pokoji či komoře domu Antonína Válka je vystavená, uložená nebo pověšená věc, která souvisí s fotografováním....

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Najdete na iDNES.cz