Cestující po Ostravě čeká změna cen i tras. Lidé mohou ušetřit

  8:37aktualizováno  8:37
Za pět dní změní Dopravní podnik Ostrava trasy části linek. V lednu zavede nové druhy jízdenek i ceny. Lidé tentokrát dostanou šanci ušetřit stovky korun. Změní se i některé linky.
Nejvíc ušetří lidé, kteří si kupují dlouhodobé časové jízdenky. Ilustrační snímek

Nejvíc ušetří lidé, kteří si kupují dlouhodobé časové jízdenky. Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Jedni jásají, druzí se zlobí. V polovině prosince se v Ostravě změní jízdní řády i trasy některých linek hromadné dopravy a od 1. ledna ceny jízdného i druhy krátkodobých jízdenek. Řada lidí na tom ale může tentokrát vydělat.

"Místo čtvrthodinové jízdenky za šestnáct korun budou v prodeji jízdenky na deset minut za čtrnáct korun a na půl hodiny za dvacet korun, zlevněné budou stát polovinu," říká mluvčí ostravského dopravního podniku (DPO) Miroslav Albrecht s tím, že novinku si přálo asi osmdesát procent účastníků veřejné ankety.

Současná hodinová jízdenka za 26 korun bude k mání dál, o víkendu se navíc prodlouží její platnost až na 90 minut.

"I s půlhodinovou jízdenkou bude možné cestovat o víkendech o polovinu déle," doplnil předseda dozorčí rady DPO Aleš Boháč.

Podle něj ale nejvíc ušetří lidé, kteří si kupují dlouhodobé časové jízdenky, když si místo měsíčníku na jednu zónu pořídí síťovou jízdenku na delší dobu, více zón, ideálně prostřednictvím bezkontaktní čipové karty ODISka.

"Cena třicetidenní jízdenky na jednu zónu se zvýší z 360 na 370 korun. Kdo nakoupí pomocí elektronické karty, zaplatí stejně jako letos. Kdo si koupí třízónový měsíčník, zaplatí jen 495 korun a čtvrtou zónu k tomu získá zdarma. Za rok tak může ušetřit přes 600 korun, při koupi kuponu s delší platností samozřejmě ještě víc," líčí Boháč.

S celodenní jízdenkou i mimo Ostravu

Mluvčí DPO dodal, že po změnách cen bude Ostrava nabízet nejlevnější cestování hromadnou dopravou ve srovnání s největšími městy v zemi.

"Příští rok budou platit výhody pro všechny majitele dlouhodobých jízdenek na čipové kartě, ale později už jen pro ty, kdo využijí e-shop. Chceme šetřit náklady na tisk i distribuci papírových kuponů a omezit jejich falšování, proto budeme velkými slevami motivovat cestující, aby šetřili s námi," vysvětluje Boháč.

O pětikorunu se sice v lednu zvýší cena 24hodinové jízdenky, která dnes stojí 75 korun, ale bude možné s ní vycestovat i mimo území města. Bude totiž platit pro celou tarifní oblast XXL, která zahrnuje například Václavovice, Šenov, Vratimov nebo Hlučínsko. A její majitel bude moci bezplatně převážet jednoho psa. To platí i pro držitele dlouhodobých časových jízdenek.

Svinov, Poruba i Polanka ano, Krásné Pole ne

Z plánované změny jízdních řádů, která začne platit za pět dní, zatím vyvolala největší odezvu nová trasa autobusové linky číslo 46. Pocítí ji totiž obyvatelé čtyř obvodů.

"Jde o první změnu trasy v historii linky, která jezdí od roku 1978," říká jednatel společnosti Koordinátor ODIS Jan Dvořák. "Připravili jsme ji na žádost starostů Svinova, Poruby a Polanky nad Odrou."

Zatímco teď jezdí autobus z Polanky nad Odrou do Krásného Pole přes dolní zastávku u Svinovských mostů a pak po Opavské ulici přes porubskou vozovnu, od 15. prosince bude jezdit po Hlavní třídě a Polskou ulicí.

Radnice Krásného Pole s tím nesouhlasí. "Když jsme změnu projednávali v říjnu na zastupitelstvu, přišlo dost lidí. Kritizovali, že se jim cestování prodlouží, což zkomplikuje návaznost na další spoje. Proto jsme změnu nedoporučili," říká starosta obvodu Tomáš Výtisk.

Magistrátu předali nespokojení lidé protestní petici. Nicméně starosta připustil, že mluvil i s těmi, kteří změnu vítají, protože se snadněji dostanou k obchodům i dalším službám v Porubě.

Podle Dvořáka může nová trasa mírně zhoršit situaci asi třetině cestujících, ale dvěma třetinám přinese prospěch. "Propojí dvě části Svinova, takže lidé z okolí zastávky Jižní svahy se dostanou do centra obvodu, kam chodí na úřad, poštu či k lékaři. Navíc se řada lidí dostane do Poruby, kde kromě obchodů najdou i poštu s delší provozní dobou či okresní soud. Linka bude atraktivnější než dosud," míní.

Drobnější změny se týkají linek 3, 19, 20, 37, 45, 50, 54, 58 a 103.

V předvánočním období bude posílena linka číslo 65, která jezdí teprve rok z Poruby do nákupního centra Avion. Vyžádala si to firma IKEA, která zaplatí roční ztrátu ve výši okolo 3,5 milionu korun. V lednu už ale tato linka jezdit nebude.

Nejčtenější

Mrtvému šoférovi kamionu běžela v mobilu hra, nepozorných řidičů přibývá

Razantně přibývá řidičů s mobily, varuje Policie ČR

Moravskoslezská policie upozorňuje na razantní navýšení počtu řidičů, kteří se nevěnují dění na vozovce. Místo toho...

Auto drželo pohromadě jen díky páskám a provazu, řidič měl zákaz

Auto drželo pohromadě jen díky plastovým páskám a lanu.

Zoufalý stav auta, které drželo pohromadě jen díky plastovým stahovacím páskám a lanu, zaujal hlídkující ostravské...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Extrémní sucho je v polovině republiky, praská i půda v podhůří Beskyd

Už i v podhůří Beskyd se objevují praskliny ve vysušené půdě. (8. července 2019)

Extrémní sucho už zasáhlo přes polovinu území České republiky. Jeho přímé projevy už jsou znát i tam, kde dosud nebyly...

Všichni psi musejí mít do konce roku čip. Řada lidí z vesnic to odmítá

Ilustrační snímek

Od ledna příštího roku musí mít ze zákona všichni psi v Česku čip. Zatímco ve městech jsou chovatelé připravení a...

Další z rubriky

Je teplo. Na sever tak doputoval cvrček jižní. V Ostravě očekávají kobylku

Cvrček jižní se šíří směrem na sever.

Hlas cvrčka jižního se podařilo před pár dny zaznamenat ochránci přírody Danielu Křenkovi v Bystřici na...

Přívěsu chybělo kolo. Řidič na něm přesto po dálnici v Ostravě táhl auto

Přívěsu taženém dodávkou chybělo kolo.

Policisty upoutalo před pár dny chybějící kolo přípojného vozidla na dálnici v Ostravě. Cizinec na něm převážel další...

Dopravní podnik Ostrava si autobusy po ničivém požáru více chrání

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Ani po měsíci od rozsáhlého požáru, který zničil či poškodil dvanáct autobusů parkujících v garážích na Hranečníku,...

Najdete na iDNES.cz