Podle primátorů a starostů v kraji jde ale o špatně připravený krok bez konzultace se zástupci měst, který nerespektuje místní podmínky.
„Za mě je to unáhlený a nesystémový krok, který jde proti občanům. Jsme druhé největší město kraje a z osmi poboček nám tu zůstanou jenom tři,“ komentoval zveřejněný seznam rušených poboček primátor Havířova Jiří Bělica. „Naši občané už teď stojí fronty před pobočkami pošt, protože neustále omezují pracovní dobu. Teď se fronty ještě prodlouží.“
Starostům a primátorům napříč politickým spektrem vadí, že je Moravskoslezský kraj regionem, kde se plánuje zrušení největšího počtu poštovních úřadů. Jen v Ostravě jde o 19 poboček. Například v Brně je přitom rušeno jen dvanáct pošt, stejně tak v Plzni.
Rušení pošt: lidé řeší výdej balíků, pro pošťáky je konec vysvobozením |
„Nepochybuji o potřebě redukce pobočkové sítě. Nejvíc poboček má být ale uzavřeno právě v Moravskoslezském kraji a v Ostravě. Jediným kritériem pro rušení byla vzdálenost,“ komentoval plán rušení pošt ostravský primátor Tomáš Macura. „Nejsou po mém soudu zohledněna specifika vyplývající z polycentrického charakteru města a ze sociálněekonomické a věkové struktury obyvatelstva.“
Společně s krajským hejtmanem Ivo Vondrákem oslovil ostravský primátor ministra vnitra Víta Rakušana, do jehož resortu pošty spadají, otevřeným dopisem.
„Je nutné si uvědomit, že nemalá část naší společnosti si bez služeb České pošty stále neumí představit život. Koncentrace takových obyvatel je přitom v našem kraji vyšší než v jiných částech republiky,“ stojí mimo jiné v dopise. „Považujeme však za nepřijatelné, aby se představitelé kraje, měst a obcí dozvěděli o změnách, které je v této souvislosti čekají, ani ne týden před jejich avizovaným schválením.“
Pobočky už teď nestíhají
Námitky vůči seznamu rušených poboček ale mají i další. „Je to obrovský problém. Dnes máme šest poboček, které už teď kapacitně nestíhají. Z toho čtyři se od 1. července zruší,“ popsal situaci v Opavě mluvčí magistrátu Roman Konečný. „Problém je to hlavně u zrušení pobočky na největším sídlišti, kde žije zhruba čtvrtina všech Opavanů a je zde i seniorcentrum.“
Dopady rušení poboček hlavně na starší obyvatele města řeší rovněž v Karviné. Tam se ruší například pošta ve Slovenské ulici, v jejímž okolí žije zhruba osm tisíc lidí, často důchodového věku.
Měli by znát názory měst, stěžují si primátoři a starostové na rušení pošt |
„Férové by bylo, kdyby zástupci pošty za námi nejprve přišli a ukázali nám čísla, na základě kterých dané pobočky chtějí zrušit. My bychom jim řekli naše argumenty, zda je vhodné vybrané pobočky rušit. Teď nás však postavili před hotovou věc, a proto nemůžeme souhlasit se zrušením od stolu bez jakékoliv analýzy a debaty,“ přiblížil námitky vůči plánu primátor Karviné Jan Wolf.
Další jednání s vedením České pošty požadují z obdobných důvodů i ve Frýdku-Místku, kde by se počet úřadoven měl snížit o třetinu. „Považuji za krajně nevhodné, že se informaci, které pobočky budou zrušeny, dozvídáme oficiálně až dnes a jako poslední,“ konstatoval primátor města Petr Korč. „I když chápu, že je potřeba udělat určité změny, budeme s Českou poštou jednat, jak zajistit dostupnost služeb v našem městě.“
Z celkového počtu 48 pošt navržených k uzavření se drtivá většina nachází ve velkých městech, kde je pošt více. V seznamu jsou i dvě pošty v menších městech, v Klimkovicích – lázních a v Janovicích u Rýmařova. Tam se zrušením počítali.
Propouštění v České poště se dotkne až 2269 zaměstnanců. Zvažují stávku |
„Tušili jsme, že se tak stane, tlak pošty na zrušení pobočky v Janovicích byl už delší dobu,“ konstatoval starosta Rýmařova Luděk Šimko. „Zrušení nebude nic stěžejního. Máme tu více pošt, v Rýmařově i ve Staré Vsi.“