Podniky se bojí, že elektřina kvůli obnovitelným zdrojům znovu zdraží

  7:45aktualizováno  7:45
Majitelé největších firem vyzývají premiéra, aby snížil poplatky na obnovitelné zdroje energie. Politika, kterou stát v této oblasti prosazuje, totiž dostává některé velkoodběratele elektrické energie do úzkých. "Cena elektřiny pro průmyslové odběratele je nejvyšší v Evropě," zlobí se šéfové firem.
Šéfům velkých podniků "leží v žaludku" hlavně majitelé fotovoltaických elektráren. Právě těm stát z jejich peněz vyplácí dotace. (Ilustrační snímek)

Šéfům velkých podniků "leží v žaludku" hlavně majitelé fotovoltaických elektráren. Právě těm stát z jejich peněz vyplácí dotace. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Stát nás dusí, a jestli nepřestane, už se možná nenadechneme," volají kapitáni tuzemského průmyslu o pomoc. Do kolen je podle jejich slov sráží státní politika podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE), která začíná být pro mnoho podniků mlýnským kamenem na krku.

Ze svého středečního setkání v Ostravě poslali dopis premiéru Nečasovi, kterého žádají o pomoc. "Už nyní je cena elektřiny pro průmyslové odběratele z České republiky největší v celé Evropě a v příštím roce by se měla právě kvůli podpoře obnovitelných zdrojů ještě zvýšit," uvedl generální ředitel společnosti Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

"Na podporu OZE bude přitom v příštím roce potřeba vynaložit dalších zhruba 44 miliard korun. V důsledku toho by platba odběratelů měla vzrůst o dalších 46 procent, to považujeme za likvidační pro český průmysl," dodal Světlík.

V zahraničí platí velké podniky méně

Oproti českým firmám platí velké podniky ve Francii na podporu obnovitelných zdrojů pětkrát méně a v Německu dokonce 34krát méně. V energeticky náročných odvětvích, jako je hutnictví či chemický průmysl, připadá na platby OZE více než padesát procent jejich zisku před zdaněním.

Podpora obnovitelných zdrojů energie je v podstatě poplatek za to, že stát ze zákona dotuje například garantovanou cenu majitelům fotovoltaických elektráren. A právě oni leželi účastníkům středečního setkání nejvíce v žaludku. "Velké sazby jsou kvůli poslancům," prohlásil Karel Šimeček ze Sdružení velkých spotřebitelů energie.

"Čtyřicet procent poslanců šlo do elektrovoltaiky na své jméno, zbytek pak prostřednictvím offshorových firem. Proto to všechno tak hladce prošlo," komentoval Jan Světlík důvody, proč stát tolik platí za výkup "zelené" energie.

"Prostě kdo byl blíž k centru, ten si došel pro mrkvičku," přidal se Jaromír Vorel ze společnosti Unipetrol. "Například pro nás to znamená půl miliardy ročně. Za to bychom mohli rozjet projekty, které by zaměstnaly stovky lidí," dodal.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Hasiči chtějí dostat protipožární čidla do dřevěných kostelů v kraji

Požár zničil vzácný dřevěný kostel Božího těla v třinecké místní části Guty (2....

Žádný jiný kout Česka se nemůže pyšnit tolika památkově chráněnými dřevěnými kostely jako Moravskoslezský kraj. Jenže...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz