Exčlenové ostravské ČSSD chtějí, aby soud pozastavil činnost celé strany

  16:10aktualizováno  16:10
Premiér a současně předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se ocitl ve zvláštní situaci. Skupina bývalých členů rozhádané ostravské organizace totiž oficiálně vyzvala vládu, aby Nejvyššímu správnímu soudu podala návrh na pozastavení činnosti celé České strany sociálně demokratické.
Sociální demokracie může mít před volbami problém. Bývalí členové chtějí zakázat její činnost. Ilustrační snímek

Sociální demokracie může mít před volbami problém. Bývalí členové chtějí zakázat její činnost. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Důvod? „Strana porušuje práva a svobody svých členů,“ tvrdí osm ostravských signatářů podnětu Radim Lauko, Richard Bednařík, Nela Lisková, Jiří Maléř, David Baďura, Antonín Pavlásek, Kateřina Kadlčíková a Filip Lahoda.

Říkají, že nechtějí zrušit stranu, ale zabránit opakování nedemokratických procesů uvnitř strany a domoci se svých práv.

Návrh může soudu podat jedině vláda. Pokud by nekonala, může to učinit prezident, který dostal stejný podnět také. Jeho kopie míří i do bruselské kanceláře Evropské komise a vládám členských zemí.

Podle autorů by totiž kvůli střetu zájmů neměli členové ČSSD ve vládě o podání návrhu soudu vůbec hlasovat, nebo by jej rovnou měly projednat orgány Evropských společenství.

Předseda ČSSD Sobotka byl velmi stručný

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Miloš Zeman zatím vzal podnět jen na vědomí a vše je v gesci vlády.

Bohuslav Sobotka potvrdil, že podnět na vládu už dorazil poštou, ale následující kroky komentoval jen stručně: „Požádal jsem vládní legislativu o návrh dalšího postupu v této záležitosti.“

Autoři žádosti popsali případy sedmi lidí. Včetně případu ostravského primátora Petra Kajnara, které podle nich ČSSD účelově vyloučila, a dvou místních organizací (v Ostravě-Výškovicích a Mohelnici), která strana podle nich účelově zrušila, aby se zbavila oponentů s odlišným názorem, kteří kritizovali členy vyšších orgánů.

„Zmíněné rušení celých místních organizací patří mezi příklady extrémního porušení práva členů ČSSD. Věc nebyla řádně projednána s členy. Aniž by cokoli porušili, byli převedeni do jiných organizací,“ říká advokát Pavel Němec z Olomoucka, který patří rovněž mezi vyloučené členy strany a zastupuje řadu svých bývalých spolustraníků u soudu.

Oprávněná žádost, nebo předvolební boj?

„Pár lidí už své případy vyhrálo, další se ale kvůli obstrukcím ze strany ČSSD vlečou a některé, včetně mého, se ani rok a půl po podání žaloby ještě ani nezačaly projednávat,“ dodává.

Většina představitelů ČSSD, které MF DNES oslovila, ještě o podnětu nevěděla, ale shodli se na tom, že jde o účelovou snahu poškodit stranu před volbami.

Ostravský šéf ČSSD Adam Rykala.

Ostravský šéf ČSSD Adam Rykala.

„Není žádný důvod, aby podnět k pozastavení činnosti ČSSD uspěl. Stranické mechanismy se nezměnily. Lidé, kteří byli léta členy, je kritizují až v okamžiku, kdy už nemají podporu uvnitř strany,“ řekl Jeroným Tejc, předseda ústavně právního výboru sněmovny.

Podle Sobotky jde čistě politické podání, které by mohlo přijít na každou stranu či hnutí. „Všechny strany včetně těch nejnovějších řešily komunální kandidátky a nikde nejsou všichni členové spokojeni s tím, jak v konkurenci s ostatními kandidáty dopadli. ČSSD má ale výhodu v tom, že má zcela demokratické primárky. Naše kandidátky jsou sestavovány důsledně zdola.“

Projednávání asi potrvá měsíce

To tvrdí i šéf ostravské ČSSD Adam Rykala. „Jde jen o snahu poškodit stranu, která je podle předvolebních průzkumů lídrem voleb v regionu. Podle lidí, kteří za tím stojí, v tom vidím útok hazardního lobby. Pokud totiž ČSSD zvítězí, prosadí úplný zákaz hazardu v Ostravě, což se některým lidem nehodí,“ řekl.

Podle ústavního právníka Jana Kysely jsou politické strany v předvolebním období zákonem hájeny až do desátého dne po skončení voleb. „Ani pak ale není pravděpodobné, že kvůli sporům v jednom regionu by Nejvyšší správní soud zrušil stranu s celostátní působností,“ míní Kysela.

Podle Pavla Němce existuje ale výjimka. „Vláda se musí podnětem zabývat i v době hájení, pokud strana porušuje práva členů. „A to se děje nejen v Ostravě, ale v řadě krajů včetně Prahy. Nečekáme, že vláda a soud rozhodnou cokoli do voleb, to ani není cílem. Řádné projednání potrvá měsíce,“ dodal Němec.

Autoři:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Na Opavsku se našla letecká puma, policie evakuuje domy v okolí

Dělníci našli při výkopu nevybuchlou munici. (Ilustrační snímek)

Dělníci při výkopových pracích v Bohuslavicích na Opavsku našli leteckou pumu o váze sto kilogramů. Policie v okruhu...

Najdete na iDNES.cz