Exhejtman Palas je v ústraní, bývalý náměstek Konečný se těší na penzi

  13:55aktualizováno  13:55
Oslovení "pane hejtmane" či "pane náměstku" už místo nich poslouchají jiná. Co nyní dělá bývalé vedení Moravskoslezského kraje? Exhejtman Jaroslav Palas se stáhl do ústraní, exnáměstek Karel Konečný se těší na důchod a sociální demokrat Jiří Vzientek musí najít novou práci.

Exhejtman Jaroslav Palas (na snímku) je v současnosti na dovolené. Nynějšímu hejtmanovi ale poslal své telefonní číslo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Oba pocházejí ze sociální demokracie. A řeklo by se, že by ten zkušenější, který poslední čtyři roky šéfoval kraji, mohl chtít předat zkušenosti nástupci. To se však, aspoň v krátké době po volbě nového vedení kraje, nestalo.

Předchůdci a následovníci

* V roce 2008 startovala 11členná krajská rada ve složení: hejtman Jaroslav Palas, náměstci Miroslav Novák, Marian Lebiedzik, Jiří Vzientek, Věra Palková (všichni ČSSD), Karel Konečný, Svatomír Recman (oba KSČM), radní Tomáš Hanzel, Zdeněk Jirásek, Jan Stoklasa (všichni ČSSD) a Josef Babka (KSČM).

* Nyní hejtmana nahradil Miroslav Novák, Lebiedzika, Vzientka a Konečného Martin Sikora (ČSSD), Ivan Strachoň (KSČM) a Jiří Martinek (ČSSD) a mezi radními jedno místo ubylo – Josef Babka se stal neuvolněným náměstkem.

Jak uvedl minulý týden v rozhovoru s MF DNES nový hejtman Miroslav Novák, jeho předchůdce Jaroslav Palas se mu po zvolení neozval. "Nemluvili jsme spolu, pan Palas je na dovolené," řekl Novák a dodal: "Ale poslal mi své nové telefonní číslo."

Jak tedy nový hejtman hodnotí vztahy s předchůdcem, jehož ČSSD nezařadila na krajskou kandidátku mimo jiné kvůli tomu, že dostatečně nevysvětlil, odkud vzal peníze na stavbu luxusního penzionu v Ludvíkově na Vrbensku (více o kauze čtěte zde)? "Asi jsou dobré, když mi poslal telefonní číslo," odvětil Miroslav Novák.

A ještě doplnil: "Nevím, jestli si budeme volat. Ale je možné, že v některých věcech to bude zapotřebí. Někdy za mnou třeba přijdou lidé, kteří budou tvrdit, že byli v určité záležitosti nějak domluveni s panem Palasem. A když jsem u toho nebyl, budu se muset zeptat, jak to bylo."

Otázky týkající se současných aktivit bývalého hejtmana nebo třeba jeho dalších politických ambicí redakce zaslala asistentovi, jenž by měl být Jaroslavu Palasovi po ruce při jeho práci senátora. Nepřišly však ani odpovědi ani zdůvodnění mlčení.

Konečný má nárok na důchod

To například dnes už bývalý náměstek hejtmana Karel Konečný (KSČM), který měl v posledních čtyřech letech na starosti zdravotnictví, se netajil, že v náměstkovské funkci už pokračovat nechtěl, protože má nárok na důchod.

"Nepředpokládám, že se budu ještě někde politicky angažovat," poznamenal. Podobně jako další hejtmanovi exnáměstci si pochvaloval, že teď má víc času na rodinu a třeba i koníčky.

"Občas hraji tenis, neboť bez sportu by člověk zlenivěl, pečuji o zahradu, jezdím na chalupu, chtěl bych dohnat, co jsem poslední čtyři roky nestíhal," řekl Konečný.

Svou vlastní práci na krajském úřadu hodnotit nechtěl. Ale podotkl, že záležitosti, které musel řešit, byly občas horké.

"Těch významných prvků byla celá řada: od regulačních poplatků přes výzvu Děkujeme, odejděte, určité řešení novojičínské nemocnice (tu kraj pronajal společnosti Agel, pozn. red.) až po snahu o nastavení ekonomických parametrů fungování nemocnic."

Se svým nástupcem v křesle náměstka Jiřím Martinkem Karel Konečný už mluvil, zatím ho ale neměl čas poznat. Mají prý domluvenou schůzku.

Vznietek bude odpočívat. Pak bude hledat novou práci

To Jiří Vzientek (ČSSD), který měl donedávna v kraji na starost územní plánování a cestovní ruch, už se s nástupcem, komunistou Jiřím Strachoněm setkal.

"Myslím, že náměstkovskou práci zvládne. Je šikovný, inteligentní, pracovitý, vycházíme spolu dobře," pochválil Vzientek nového náměstka. Dával nástupci rady do začátků? "Rady? To ne," směje se čtyřiatřicetiletý sociální demokrat, "spíše jsme si vykládali o cestovním ruchu, o tom, co se za poslední čtyři roky udělalo a jaká je vize do budoucna."

Jiří Vzientek teď chce minimálně měsíc odpočívat. Pak si ale bude muset hledat práci. "Určitě bych rád pokračoval na poli cestovního ruchu, protože mě to bavilo," zmínil. Je něco, co se mu při práci náměstka nepodařilo dotáhnout do konce? "Určitě to byla řada věcí, ale na žádnou si teď nevzpomenu," usmál se. "Spíš byl problém v tom, že spousta záležitostí trvala mnohem déle, než jsem si zpočátku představoval," dodal.

Také třetí z náměstků hejtmana, kteří novou "čtyřletku" nenačali, Marian Lebiedzik podotkl, že teď má víc času na rodinu. "Můžu teď být víc doma, a to třeba už odpoledne. Navíc se připravuji na návrat na akademickou půdu, jako pedagog bych se měl vrátit na Obchodně podnikatelskou fakultu Slezské univerzity od Nového roku," prozradil Lebiedzik, který působí i jako neuvolněný starosta Petrovic u Karviné.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Nový hroch v ostravské zoo se seznamuje s partnerkou, zatím přes mříže

V ostravské zoo se zabydluje nový hroší samec. Bude tvořit chovný pár se zdejší samicí. První dny po příjezdu pobýval...

Z ruiny skvost. Zámek Kunín získal na Pražském hradě prestižní ocenění

Obnova zámku v Kuníně na Novojičínsku se dostala mezi nejvýjimečnější počiny při záchraně památek od sametové revoluce,...

Řidič sjel autem do rybníka u Rýmařova. Vůz museli vylovit hasiči

V pátek odpoledne havaroval mladý řidič na Bruntálsku. Svým vozem Opel Tigra sjel do rybníka. Z ledové vody se mu...

Ostrava silně omezí venkovní reklamu. Radní chtějí město zbavit nevkusu

Žádné textilní plachty v ulicích ani výkladní skříně polepené reklamou shora dolů či nahuštěné nápisy. Ostrava vydala...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz