Exhejtman Palas je v ústraní, bývalý náměstek Konečný se těší na penzi

  13:55aktualizováno  13:55
Oslovení "pane hejtmane" či "pane náměstku" už místo nich poslouchají jiná. Co nyní dělá bývalé vedení Moravskoslezského kraje? Exhejtman Jaroslav Palas se stáhl do ústraní, exnáměstek Karel Konečný se těší na důchod a sociální demokrat Jiří Vzientek musí najít novou práci.

Exhejtman Jaroslav Palas (na snímku) je v současnosti na dovolené. Nynějšímu hejtmanovi ale poslal své telefonní číslo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Oba pocházejí ze sociální demokracie. A řeklo by se, že by ten zkušenější, který poslední čtyři roky šéfoval kraji, mohl chtít předat zkušenosti nástupci. To se však, aspoň v krátké době po volbě nového vedení kraje, nestalo.

Předchůdci a následovníci

* V roce 2008 startovala 11členná krajská rada ve složení: hejtman Jaroslav Palas, náměstci Miroslav Novák, Marian Lebiedzik, Jiří Vzientek, Věra Palková (všichni ČSSD), Karel Konečný, Svatomír Recman (oba KSČM), radní Tomáš Hanzel, Zdeněk Jirásek, Jan Stoklasa (všichni ČSSD) a Josef Babka (KSČM).

* Nyní hejtmana nahradil Miroslav Novák, Lebiedzika, Vzientka a Konečného Martin Sikora (ČSSD), Ivan Strachoň (KSČM) a Jiří Martinek (ČSSD) a mezi radními jedno místo ubylo – Josef Babka se stal neuvolněným náměstkem.

Jak uvedl minulý týden v rozhovoru s MF DNES nový hejtman Miroslav Novák, jeho předchůdce Jaroslav Palas se mu po zvolení neozval. "Nemluvili jsme spolu, pan Palas je na dovolené," řekl Novák a dodal: "Ale poslal mi své nové telefonní číslo."

Jak tedy nový hejtman hodnotí vztahy s předchůdcem, jehož ČSSD nezařadila na krajskou kandidátku mimo jiné kvůli tomu, že dostatečně nevysvětlil, odkud vzal peníze na stavbu luxusního penzionu v Ludvíkově na Vrbensku (více o kauze čtěte zde)? "Asi jsou dobré, když mi poslal telefonní číslo," odvětil Miroslav Novák.

A ještě doplnil: "Nevím, jestli si budeme volat. Ale je možné, že v některých věcech to bude zapotřebí. Někdy za mnou třeba přijdou lidé, kteří budou tvrdit, že byli v určité záležitosti nějak domluveni s panem Palasem. A když jsem u toho nebyl, budu se muset zeptat, jak to bylo."

Otázky týkající se současných aktivit bývalého hejtmana nebo třeba jeho dalších politických ambicí redakce zaslala asistentovi, jenž by měl být Jaroslavu Palasovi po ruce při jeho práci senátora. Nepřišly však ani odpovědi ani zdůvodnění mlčení.

Konečný má nárok na důchod

To například dnes už bývalý náměstek hejtmana Karel Konečný (KSČM), který měl v posledních čtyřech letech na starosti zdravotnictví, se netajil, že v náměstkovské funkci už pokračovat nechtěl, protože má nárok na důchod.

"Nepředpokládám, že se budu ještě někde politicky angažovat," poznamenal. Podobně jako další hejtmanovi exnáměstci si pochvaloval, že teď má víc času na rodinu a třeba i koníčky.

"Občas hraji tenis, neboť bez sportu by člověk zlenivěl, pečuji o zahradu, jezdím na chalupu, chtěl bych dohnat, co jsem poslední čtyři roky nestíhal," řekl Konečný.

Svou vlastní práci na krajském úřadu hodnotit nechtěl. Ale podotkl, že záležitosti, které musel řešit, byly občas horké.

"Těch významných prvků byla celá řada: od regulačních poplatků přes výzvu Děkujeme, odejděte, určité řešení novojičínské nemocnice (tu kraj pronajal společnosti Agel, pozn. red.) až po snahu o nastavení ekonomických parametrů fungování nemocnic."

Se svým nástupcem v křesle náměstka Jiřím Martinkem Karel Konečný už mluvil, zatím ho ale neměl čas poznat. Mají prý domluvenou schůzku.

Vznietek bude odpočívat. Pak bude hledat novou práci

To Jiří Vzientek (ČSSD), který měl donedávna v kraji na starost územní plánování a cestovní ruch, už se s nástupcem, komunistou Jiřím Strachoněm setkal.

"Myslím, že náměstkovskou práci zvládne. Je šikovný, inteligentní, pracovitý, vycházíme spolu dobře," pochválil Vzientek nového náměstka. Dával nástupci rady do začátků? "Rady? To ne," směje se čtyřiatřicetiletý sociální demokrat, "spíše jsme si vykládali o cestovním ruchu, o tom, co se za poslední čtyři roky udělalo a jaká je vize do budoucna."

Jiří Vzientek teď chce minimálně měsíc odpočívat. Pak si ale bude muset hledat práci. "Určitě bych rád pokračoval na poli cestovního ruchu, protože mě to bavilo," zmínil. Je něco, co se mu při práci náměstka nepodařilo dotáhnout do konce? "Určitě to byla řada věcí, ale na žádnou si teď nevzpomenu," usmál se. "Spíš byl problém v tom, že spousta záležitostí trvala mnohem déle, než jsem si zpočátku představoval," dodal.

Také třetí z náměstků hejtmana, kteří novou "čtyřletku" nenačali, Marian Lebiedzik podotkl, že teď má víc času na rodinu. "Můžu teď být víc doma, a to třeba už odpoledne. Navíc se připravuji na návrat na akademickou půdu, jako pedagog bych se měl vrátit na Obchodně podnikatelskou fakultu Slezské univerzity od Nového roku," prozradil Lebiedzik, který působí i jako neuvolněný starosta Petrovic u Karviné.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Za smrt známého při potyčce dostal recidivista 2,5 roku, s mrtvolou žil

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě ukončil projednávání případu 53letého Vladimíra Sárköziho, který pět týdnů žil s mrtvolou...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Najdete na iDNES.cz