„My jsme za loňský rok zaregistrovali nárůst cen starších bytů až o dvacet osm procent a letos to nadále roste. Od začátku roku to je dalších šestnáct až osmnáct procent navíc,“ informoval Jan Kunz, regionální manažer pobočky realitní kanceláře Sting v Ostravě-Porubě.
„Řekl bych, že na Frýdecko-Místecku je ten růst cen ještě vyšší než o čtvrtinu, je to až kolem jedné třetiny,“ přiblížil Lukáš Chlebek z realitní kanceláře Chlebek. „A týká se to všech bytů, nejen těch starších. Byty obecně rostou rychleji než domy a stavební pozemky, u nichž ceny spíše stojí na místě.“
Ceny rostou v přímé úměře s poptávkou po bytech. „Je to vidět i na počtu nabídek. Předloni se v Ostravě nabízelo tisíc sto bytů, letos je ten počet výrazně nižší, jen tři sta šedesát bytů,“ uvedl Kunz.
Nižší pořizovací cena, srovnatelné nájmy
Připomněl, že podobně jako v předchozích letech se na zájmu o byty a následně i rostoucích cenách podepisuje poptávka ze strany investorů. „U nás je tak čtyřicet procent prodejů investičních,“ podotkl Kunz.
Zmíněný poměr může být však i vyšší. „U nás tvoří investoři zhruba polovinu zákazníků, často jde o lidi z Prahy a Brna,“ popsal Chlebek.
U bytů v Moravskoslezském kraji hraje z pohledu investorů důležitou roli poměr cena–výkon. „Za byt v Praze, Brně či Olomouci zaplatí podstatně vyšší cenu, řádově o miliony korun navíc. Nájemné v Ostravě se ale tolik neliší, takže návratnost je vyšší,“ objasnil Kunz.
Investoři se zaměřují především na větší města. „Takže hlavně Ostrava, Opava, Frýdek-Místek, ale vykoupené jsou například byty i v Krnově,“ řekl Kunz.
Bytová výstavba v kraji vázne. Developeři Ostravsku dlouho nevěřili![]() |
Dalším faktorem je i skutečnost, že v kraji se v porovnání s ostatními regiony staví málo bytů. „V místech s nejvyšší poptávkou je výstavba nových bytů zcela nedostatečná a v těchto lokalitách je nárůst cen nejvyšší,“ vysvětlil Milan Roček, jenž pro Českou bankovní asociaci vypracovával zprávu o realitním trhu za loňský rok.
Celkově je nyní v developerských objektech v kraji v nabídce více než 500 volných bytů, mnoho z nich ale bude dokončeno až v následujících letech. „Ve Frýdku-Místku je nových bytů minimum, za posledních několik let se jich dohromady objevilo řádově jen pár desítek,“ připomněl Chlebek.
V novostavbách jsou však byty výrazně dražší, průměrná cena v kraji se u nich pohybuje mezi devadesáti až sto tisíci korun za metr čtvereční. U staršího bytu v dobrém stavu to přitom může být až polovina této ceny. „Dá se říct, že střední třída dnes už hůře dosahuje na novostavby – i to je důvod, proč se starší byty tak dobře prodávají,“ nastínil Kunz.
Více lidé chtějí opravené byty
Důležitou roli hraje i stav prodávaného bytu. „Stále platí, že lidé si raději připlatí za opravený byt, nebo za takový, kde budou muset dělat jen menší úpravy. O byty k celkové rekonstrukci je jen malý zájem, lidem se do toho moc nechce,“ popsala realitní makléřka Renáta Lokosová, která působí zejména v Havířově a na Karvinsku.
V cenách bytů před a po rekonstrukci jsou pak značné rozdíly. „Za byt dva plus jedna v Porubě v původním stavu si dnes majitel může říct i o tři miliony korun a prodá jej. Opravený byt stejné velikosti stojí čtyři a čtvrt milionu,“ popsal Kunz.
Lidé podle něj však kupují i starší byty. „Investoři je nechají opravit a pak je buď prodají dále za vyšší cenu, nebo jej pronajímají,“ dodal.
Podle Lukáše Chlebka se zájem z tohoto pohledu vyrovnává. „Stále je vyšší poptávka po opravených bytech, ale zájem o ty neopravené se už začíná srovnávat,“ řekl.