Bylinkářka z Jablunkovska zachránila Gottovi hlas, když natáčel pohádku

  5:55aktualizováno  5:55
Dvě malé obce na východě republiky a v nich dvě ženy, které se neplánovaně postaraly o Karla Gotta, když na Jablunkovsku natáčel loni v květnu pohádku. Jedna mu léčila hlasivky bylinami, druhá mu poskytla ve vedru azyl. Dnes obě mluví o vzácných chvilkách.

Karel Gott při natáčení pohádky Když draka bolí hlava. | foto: Petarda production

„Sbírala jsem v lese jahody, když mi volal kamarád z nedalekého hotelu, že mistr potřebuje pomoc. Mistr? Jaký? Divila jsem se, než mi řekl, že Gott,“ vzpomíná Táňa Marszalková z Dolní Lomné, která se věnuje bylinám.

„Běžela jsem domů a po cestě trhala černý bez. K němu jsem pak přibalila zázvor, jitrocel a další bylinné čaje. Rodina jen vytřeštila oči, koho že to jedu zachraňovat. Do hotelu jsem vtrhla v kraťasech a tričku s razancí sobě vlastní a spustila na Gotta, copak ho trápí. Všichni ztichli,“ směje se žena.

Zpěvák jí do ucha zašeptal, že nemůže mluvit a musí natáčet. Manželka Ivana bylinkářce prozradila, že po náročné chemoterapii už manžel raději spoléhá na přírodu.

Fotogalerie

 „Začala jsem mistra kurýrovat svými lektvary. Druhý den odpoledne už normálně mluvil. Smál se mému velkému outdoorovému mobilu, prý jestli ho mám na medvěda. Bavili jsme se, jako bychom se znali roky. Vyzvídal, jestli se na mě rodina za ty dva dny nepřítomnosti nebude zlobit. Vysvětlila jsem mu, že rande s Gottem mi určitě odpustí,“ poznamená Marszalková.

Podobně setkání s mistrem popisuje Taťána Groušlová, která tehdy pracovala na obecním úřadě na Hrčavě.

„Sjížděli se k nám filmaři. Pak mi asistentka udiveně říká, že venku na lavičce asi sedí Gott. Požádala jsem ji, ať ho vezme dál, že je horko. Ozvalo se zaklepání, otevřely se dveře a v naší kanceláři v horské vesničce na konci světa stál on. Hudební velikán a já teď můžu dodat, že i obyčejně lidský velikán,“ tvrdí Groušlová, která zpívá v dechovém orchestru. „Seděl na starostově židli a bavili jsme se o domácím chlebu, o trémě u zpívání, o obyčejných věcech. Díval se mi hluboko do očí a já mu s úsměvem zanotovala tu, kterou mám nejraději, Stokrát chválím čas. Podepsané fotky se mohou ztratit, ale moje vzpomínky nehasnou.“

Debaty z výhledem na prales

Producent pohádky Petr Šiška strávil s Gottem v kraji na pomezí Česka, Slovenska a Polska týden. „Po natáčení jsme sedávali sami dva na terase hotelu s výhledem na prales Mionší v Dolní Lomné a hodiny spolu debatovali. Svěřil se mi, že je za mužskou společnost rád, protože byl v poslední době kvůli nemoci dlouho obklopený jen ženami,“ popisuje Šiška.

Podle něj se mistr na Jablunkovsku ocitl na místech, na nichž nikdy předtím nebyl. „Bylo mu tam strašně dobře a slíbil, že se vrátí. Jeho pobyt tam jsme však utajili a teprve, když odjel, pustili jsme do médií zprávu o natáčení na Hrčavě. Následující den tam dorazily asi tři stovky lidí zvědavých na Karla, který už byl pryč,“ uvedl Šiška.

Ten bude i hostem vzpomínkové akce, kterou pro Gotta připravili lidé na Hrčavě u staré zbrojnice v pátek od 16 hodin. Na rozloučení zpěvákovi zahrají regionální folklórní kapely Ozvena, Gorole, Zaolzi, Svrčinka, Mionší, Kysučan, Bystrica a Zbojníci z lůpežova a heligonkářka a zpěvačka Vlasta Mudríková.

Moravskoslezské loučení: Písně i zhasnuté dominanty

Lidé v Moravskoslezském kraji mohou na Gotta zavzpomínat i na řadě pietních míst. Například na náměstích v Ostravě, v Bruntále, v Bohumíně, v Novém Jičíně, na Horním náměstí v Opavě či v Karviné u zámku nebo u kyvadla v Havířově.

Ostrava, která se ke státnímu smutku připojí stejně jako jiná města tím, že na veřejných budovách budou od pátečních 16 hodin stažené vlajky na půl žerdi, nebo vyvěšené černé prapory, přistoupí i k tomu, že zhasne jindy nasvícené dominanty města.

"Karel Gott vystupoval v Ostravě mnohokrát a má tady spoustu fanoušků, kteří pokládají květiny nebo zapalují svíčky na řadě pietních míst. Do sobotních 18 hodin mohou také napsat vzkaz do kondolenční knihy, která je umístěna v budově Českého rozhlasu Ostrava v centru města. Kromě toho od pátku až do neděle, tedy dvě noci, výjimečně nebudou svítit tři ostravské dominanty: radniční věž, most Miloše Sýkory a po dohodě s Dolní oblastí Vítkovice ani Bolt Tower," dodal ostravský primátor Tomáš Macura. 

Orlová vyzvala města na Karvinsku, aby v pátek ve 13 hodin zahrála v obecních rozhlasech jednu z Gottových písní. Orlované podle starosty Miroslava Chlubny navrhují píseň C’est la vie. 

Ve Frýdku-Místku se budou lidé loučit v kině Vlast v sobotu od 10.30 do 12.30 hodin. „Pro všechny z vás, kteří pana Gotta milovali, ale nemohou se z rozličných důvodu dopravit na pohřeb do Prahy, jsme se rozhodli uspořádat pietní akci k poctě tohoto velkého umělce. Chceme tak nabídnout možnost všem, kteří se s ním chtějí rozloučit společně s rodinou či kamarády v prostorách našeho kina,“ stojí v pozvánce. Součástí bude promítání živého přenosu zádušní mše z katedrály svatého Víta.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Metanolovou aférou to neskončilo, soud řeší další podvod s lihem

Krajský soud v Ostravě začal projednávat počínání čtyř mužů z Karvinska a Těšínska, kteří podle obžaloby v letech 2015...

Dva náctiletí na ulici bezdůvodně zbili chodce, zachytila je kamera

Dva sedmnáctiletí mladíci bezdůvodně napadli šestačtyřicetiletého chodce na ulici v Ostravě-Vítkovicích. Roztržky si...

Statný býk odsunul skruž a tele spadlo do studny, mládě museli vyhrabat

Do úzké betonové studny v třinecké místní části Oldřichovice spadlo v pátek třísetkilogramové tele. Zvíře musely z...

Premium

Gretinu diagnózu zveřejnili rodiče, ne já, říká bývalý šéf dětské psychiatrie

Řadu let působil ostravský lékař Jaroslav Matýs ve funkcích předsedy Asociace dětské a dorostové psychiatrie a předsedy...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz