Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. září 2022 Jeroným, Ráchel

Brucelóza po 60 letech v Česku. Turisté se v Arménii nakazili z mléka

  10:37
Velké překvapení zažili lékaři v Opavě, když po dlouhém pátrání odhalili příčinu potíží mladé ženy. Zjistili, že si z Arménie přivezla nemoc, která se v naší zemi nevyskytuje u lidí už šest desetiletí. Jde o vymýcenou brucelózu, dříve nazývanou vlnitá nebo maltská horečka. Nakazilo se víc turistů.

Vzácné infekční onemocnění si ze zahraničí přivezli čtyři cestovatelé z Opavska. Postupně skončili na infekčním oddělení Slezské nemocnice, kde jim nakonec diagnostikovali brucelózu.

Odhalení diagnózy ale trvalo dlouhé měsíce a připomínalo téměř detektivní pátrání. Pomoci museli dokonce veterináři, protože běžně používané laboratorní testy pro lidi nákazu neodhalily.

„Tato bakteriální nemoc byla v Československu vymýcena už před šedesáti lety. Naši pacienti se nakazili bakterií rodu Brucella v arménských horách, kde na farmách pili tepelně neošetřené, tedy nepasterizované kozí mléko a jedli kozí sýry. První testy na zoonózy, což jsou nákazy přenosné mezi zvířaty a lidmi, ale vycházely negativně,“ říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

„Byla jsem unavená. Nic se mi nechtělo,“ vzpomíná studentka

S potížemi přišla do nemocnice jako první dvacetiletá studentka Barbora Mludková z Opavy, která v červenci navštívila se spolužačkou a jejími rodiči Arménii. V horách, kde čeští turisté chodili od salaše k salaši, zřejmě vypila mléko s nebezpečnou infekcí. V září začala pociťovat bolesti v kyčli a výraznou únavu. Následně se u ní objevily teploty, bolesti hlavy a kašel.

„Měla jsem tolik plánů, ale začala jsem být unavená. Nic se mi nechtělo. Když jsem zašla ke své lékařce, poslala mě na infekční,“ vzpomíná studentka.

„Pacientku jsme hospitalizovali. Laboratorní výsledky ukázaly nízkou hladinu zánětlivých ukazatelů a také známky jaterní poruchy. Vyšetření mozkomíšního moku prokázalo nehnisavý zánět mozkových blan,“ říká primář infekčního oddělení Kümpel s tím, že tehdy ještě netušil příčinu zdravotních potíží, ale léčba zabrala a tak mohla jít žena po třech týdnech domů.

„Diagnóza se zdála být jasná a můj zdravotní stav se rychle zlepšoval. Když mě propouštěli, nenapadlo mě, že se brzy zase vrátím,“ dodává studentka.

Po vysazení léků se u ní problémy projevily znovu velmi rychle. Už za týden proto znovu ležela na infekčním oddělení se stejnými příznaky.

„Vyšetření opět potvrdilo známky zánětu mozkových blan, což bylo opravdu nezvyklé. U pacientky jsme proto zahájili klasickou léčbu, ale současně intenzivně pátrali po možném původci problémů. Všechna vyšetření ale stále vycházela negativně, a to včetně testů na zoonózy, kam patří i brucelóza. Jelikož se stav mladé ženy opět zlepšil, pustili jsme ji domů,“ popisuje primář.

Lékaři požádali o pomoc veterináře

Po dvou týdnech přišla stejná pacientka do nemocnice znovu. Kromě bolestí kyčle ji trápily i vyrážky na kůži. Domnívala se, že jde o reakci na léky. Třetí lumbální punkce a laboratorní testy mozkomíšního moku ale opět ukázaly na zánět mozkových blan.

Brucelóza

(dříve též vlnitá horečka, maltská horečka, Bangova choroba, infekční zmetání skotu)

  • Je celosvětově rozšířené, vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění zvířat a člověka. 
  • Původcem jsou gramnegativní bakterie rodu Brucella. Název původce choroby je odvozen od jména Sira Davida Bruce, jenž v roce 1887 poprvé onemocnění popsal u britských vojáků na Maltě. 
  • Primárně jde o onemocnění přežvýkavců, prasat, psů, zajíců a dalších zvířat. Člověk se může nakazit od infikovaných zvířat přes poraněnou kůži či spojivky, ale mezi lidmi se nemoc nepřenáší. Kromě přímého kontaktu s nemocným zvířetem je častým zdrojem infekce pro člověka tepelně neošetřené mléko z nemocných zvířat. Prevence nákazy spočívá v důsledném vyšetřování domácích zvířat a zamezení konzumace nepasterizovaného mléka a výrobků z něj vyrobených v oblastech s endemickým výskytem brucelózy.
  • V Československu byla nákaza u domácích zvířat právě díky komplexnímu a nákladnému programu vymýcena v 60. letech minulého století. Vymýcena je i ve většině rozvinutých zemí. V minulosti patřila brucelóza mezi kandidáty na výrobu biologických zbraní. Nemoc se léčí dlouhodobým užíváním antibiotik.
  • Aktuálně podle ČTK veterináři letos potvrdili dva zajíce nakažené brucelózou ve Zlínském kraji. Varují před přenesením nákazy na člověka například při špatné manipulaci se zvěří, třeba po srážce s autem. Loni byl jeden nakažený zajíc na Královéhradecku, předloni jeden na Zlínsku.

„Neobvyklý a nepříznivý stav pacientky, kolísající jako na houpačce, jsme konzultovali s kolegy z Prahy a Olomouce. Zjišťovali jsme, zda nejde třeba o revmatické, krevní či autoimunitní onemocnění. Znovu jsme provedli velkou škálu serologických vyšetření včetně brucelózy, ale laboratorní testy ani tentokrát nic neprokázaly,“ líčí primář.

Netypický případ nedal opavským specialistům na nakažlivé nemoci spát. Čerstvě atestovaná lékařka Radana Barčová přišla s teorií, že by mohlo jít o jiný typ brucely, který běžně dostupné testy pro lidi nemusí zachytit.

Nemocnice proto odeslala vzorky krve pacientky veterinářům do Olomouce, kteří testují brucelózu u zvířat. A teprve pak detektivní pátrání skončilo. Testy totiž skutečně potvrdily protilátky. A začátkem prosince tak nemocná studentka dostala cílená antibiotika, díky kterým by se měla bakterií zbavit. Užívá je dodnes.  

„Lidé v Arménii jsou pohostinní. Nikoho z nás nenapadlo, že ty fantastické sýry a mléko mohou být nakažené. Možná jen jeden, ale který to byl, už se nikdy nedozvíme,“ přemítá Barbora Mludková.

Nemocniční péči si chválí. „Všichni na mě byli milí. Po druhé lumbální punkci a opětovném potvrzení zánětu mozkových blan jsem ale začala mít obavy a při třetím návratu do nemocnice už jsem byla zoufalá. Ale byla jsem vděčná, že se lékaři snaží zjistit, co mi doopravdy je. A překvapilo mě zjištění, že jde o nemoc, která u nás už dlouho neexistuje,“ líčí studentka.

Čerstvého mléka už se v cizině nenapije

Po posledním propuštění Barbory se do nemocnice postupně dostali i všichni tři její spolucestovatelé. Jejich onemocnění ale naštěstí nemělo tak těžký průběh.

„Pacientka nám řekla, že kamarádka, která s ní byla v Arménii, již měsíc a půl chodí po doktorech a má podivné teploty. Proto jsme ji pozvali k nám a s pomocí veterinárních lékařů opět diagnostikovali brucelózu,“ říká primář infekčního oddělení.

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Před Vánocemi tam dorazil otec druhé pacientky a letos i její matka. „Nechtěli jsme věřit, když koncem ledna přišla zesláblá žena, poslední ze čtveřice turistů po Arménii, a také u ní jsme vzácnou nemoc prokázali,“ líčí Petr Kümpel, podle kterého by měli být lidé velmi obezřetní při konzumaci nepasterizovaného mléka či výrobků z něj, a to zejména v méně rozvinutých zemích.

Totéž už teď doporučuje i Barbora Mludková, která procestovala velkou část Arménie a z toho pět dní strávila přechodem hor. Na dovolenou vzpomíná ráda a říká, že cestovat určitě nepřestane, ale nepasterizované mléko už si nevezme. 

„Čerstvého mléka už se v cizině rozhodně nikdy nenapiju. Jedna zkušenost mi stačí. Až zase někam vyrazím, raději budu pít vodu,“ říká mladá cestovatelka, která nyní přišla zdravotníkům osobně poděkovat za péči a souhlasila se zveřejněním svého případu, aby před rizikem nebezpečné nákazy varovala ostatní turisty.

Úsilí lékařů při pátrání po původu závažných zdravotních potíží mladé cestovatelky ocenil také ředitel Slezské nemocnice v Opavě Ladislav Václavec: „Tým našeho infekčního oddělení opět úspěšně diagnostikoval a léčil vzácné a u nás vymýcené onemocnění. Za skvělou prací jsou nejen odborné znalosti kolegů, ale také jejich touha pomoci každému pacientovi.“

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Nový Jičín, Ostrava- město, Frýdek- Místek. V obvodu Bruntál zvítězil v prvním kole Ladislav Václavec.

Výsledky pro: Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Frýdlant nad Ostravicí, Český Těšín, Štramberk, Krnovostatní

  • Nejčtenější

Výsledek nula. K urně v ostravském okrsku nepřišel žádný volič

Výsledek komunálních i senátních voleb ze svého okrsku znali hned po uzavření volební místnosti. Volební účast tam...

Policie šetří opavskou nemocnici. Mladou ženu dvanáct let kurtovali k lůžku

Jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení, zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

Údajní příbuzní uprchlého vězně na Facebooku řešili, u koho je schovaný

Sociální sítě baví diskuze pod facebookovým oznámením o vyhlášeném pátrání po vězni, který utekl z pracoviště ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Po střetu s traktorem a popeláři zemřeli ve Slezsku cyklista a chodkyně

Ve středu dopoledne okolo desáté hodiny vyráželi policisté ke dvou nehodám, při kterých zemřeli dva lidé. První se...

Na křižovatce v Šenově u Ostravy se střetla dvě auta. Zemřel jeden člověk

Tragicky skončila nehoda dvou aut v Šenově u Ostravy. Na místě zemřel jeden člověk, další dva se zranili. Na místě...

Frýdek-Místek povede staronová koalice, chybějí jen neúspěšní Piráti

Jen mírné úpravy oproti minulému volebnímu období zaznamenala podoba vedení frýdecko-místeckého magistrátu pro další...

Ve velkých městech si už dohodli koalice

Havířov a Třinec hotovo, v Ostravě se jedná už jen o „detailech“, jako je třeba případný počet koaličních partnerů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...