Brali dávky, ale hráli na automatech. Místo peněz dostanou stravenky

  13:13aktualizováno  13:13
Úředníci a strážníci v Bohumíně přistihli u herních automatů pět lidí, kteří od úřadů pobírají sociální dávky. Trest? Místo části peněz budou dostávat už jen potravinové poukázky. I tak v praxi vypadá program Nulová tolerance, který uplatňují některé radnice na Karvinsku.

Strážníci kontrolují část Karviné, kde bydlí množství sociálně slabých obyvatel. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Právě Karvinsko je oblast s nejvyšší koncentrací sociálně slabých obyvatel v celém Moravskoslezském kraji.

Program Nulová tolerance už využívá Bohumín i Karviná. Obě města se jeho prostřednictvím rázně zbavují vyloučených lokalit s obyvateli, kteří se odmítají nebo neumějí přizpůsobit životu ostatních.

Strážníci kontrolují část Karviné, kde bydlí množství sociálně slabých obyvatel.
Strážníci kontrolují část Karviné, kde bydlí množství sociálně slabých obyvatel.

Není to například tak dávno, co Karviná zbourala ghetto zvané Vagónka. Domy na periferii města, ve kterých žili nepřizpůsobiví obyvatelé a mezi nimi řada Romů, byly v tak hrozném stavu, že městu nic jiného nezbývalo.

Podobně se už několikrát zachoval i Bohumín. Nejdříve vystěhoval hosty z hotelového domu, poté zboural zničené domy v ulici Petra Cingra.

Nulová tolerance

Bohumín se například zbavuje vyloučených lokalit a domů hrůzy, v nichž žijí nepřizpůsobiví obyvatelé. Prázdné domy město bourá nebo opravuje a byty nabízí slušným nájemníkům, kteří v nich udržují pořádek. Karviná zase ve spolupráci s policií kontroluje, kdo v domech bydlí.

Nulová tolerance má nastavená přísná pravidla. "Netolerujeme překračování zákonů, které se týkají znečišťování města, kriminality nebo hluku," uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Nulová tolerance znamená i to, že strážníci s úřednicemi několikrát za měsíc kontrolují, zda v hernách na automatech nehrají lidé, kteří pobírají sociální dávky. V minulých dnech přistihli pět hříšníků.

Karviná dělá totéž a vedle toho ve spolupráci s městskou, státní i cizineckou policií kontroluje, kdo přesně žije v městských domech a jestli v nich nájemníci dělají pořádek.

"Další místa typu Vagónka už naštěstí nemáme, zato máme lokality hlavně v Karviné-Novém Městě, kde nepřizpůsobiví lidé žijí a dělají problémy," konstatovala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Romský aktivista s Nulovou tolerancí nesouhlasí

Mnoho sociálně slabých se stahuje také do dvou karvinských ubytoven a jednoho hotelového domu v Petrovicích u Karviné. Toho se město obává, ale nic moc s tím udělat nemůže. Ubytovny totiž patří společnosti RPG Byty.

Strážníci kontrolují část Karviné, kde bydlí množství sociálně slabých obyvatel.

Karviná využívá programu Nulová tolerance už třetí rok a stejně jako Bohumín v něm hodlá pokračovat. "Slušní lidé na nepřizpůsobivé prostě doplácet nemohou," míní primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Projekt se naopak nelíbí romskému aktivistovi Kumaru Vishwanathanovi. "Ve vyloučených lokalitách nežijí jen nepřizpůsobiví. S těmi lidmi by se dalo pracovat. Proto v žádném případě nejsem zastáncem Nulové tolerance," řekl rozhodně předseda občanského sdružení Vzájemné soužití.

Autoři: ,

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Najdete na iDNES.cz