Boj v ostravské ČSSD nekončí, „politické mrtvoly“ se obrátily na soud

  8:54aktualizováno  8:54
Primátor Ostravy Petr Kajnar není první a zřejmě ani poslední obětí mocenské války, která zuří v ostravské ČSSD. Jen v klubu zastupitelů města už jsou další dva vyloučení členové. Oba se chtějí bránit před soudem.

Petr Kajnar je dosud nejvlivnější obětí ve vnitrostranickém boji v ostravské ČSSD. | foto: ČTK

Osud primátora Ostravy Petra Kajnara, který se nedávno prohlásil za politickou mrtvolu, se naplňuje. Od pondělního večera je jednou nohou venku z ČSSD. Místní organizace v Ostravě-Porubě mu totiž zrušila členství (podrobněji zde).

Verdikt ještě musí potvrdit okresní výkonný výbor, ale lidé zasvěcení do dění v ostravské sociální demokracii jsou si jisti, že ten ho nepodrží. Naznačil to už před porubskou schůzí předseda okresní organizace Adam Rykala. "Budu respektovat usnesení místní organizace," řekl.

Co bude dál? Zůstane Kajnar i jako nestraník primátorem a členem politického klubu zastupitelů města až do voleb? Zatím vše nasvědčuje tomu, že ano. Ale jisté není nic.

Primátor rozhodně ze své funkce nerezignuje

"Nevím o tom, že by někdo požadoval rezignaci či odvolání pana primátora," říká Rykala s tím, že okresní výkonný výbor projedná Kajnarovo vyloučení v únoru.

Tohle je volební vítěz? Zadumaný Adam Rykala z ČSSD si udržel poslanecký post,

Adam Rykala nebude vyloučení Kajnara bránit.

Připomněl, že už v říjnu okresní konference vyzvala Kajnara, jeho náměstka Tomáše Suchardu i starostku Radvanic Šárku Tekielovou, kteří před volbami poškodili ČSSD žalobami na krajskou kandidátku, aby sociální demokracii opustili.

"Nereagovali. Zřejmě i proto porubská organizace rozhodla o zrušení členství Petru Kajnarovi. Lidsky mě to mrzí a jsem zklamaný tím, že lidé, kteří se díky ČSSD dostali na vlivné posty, dnes na stranu bezdůvodně útočí," líčí Rykala.

Kajnar zatím neřekl, jak bude postupovat. "Ještě nevím," tvrdí. Rezignovat ale nemíní. "Já se ze strany nevyloučil, tak nebudu sám odstupovat z funkce ani se vylučovat z klubu zastupitelů," řekl v úterý.

Lauko chce očistit své jméno

Pokud z něj ale strana v únoru stáhne oranžový dres, může se bránit soudně. Nebude první. Politických mrtvol v ostravské ČSSD totiž přibývá a dvě už podaly žaloby loni.

Radim Lauko (ČSSD).

Radim Lauko se vyloučení z ČSSD brání soudně.

"Chci očistit své jméno a vrátit se do ČSSD," říká zastupitel Radim Lauko. "Stále hlasuji jako sociální demokrat a jsem si jist, že tak bude postupovat i Petr Kajnar," dodal.

Žalobu podal v létě. A po něm i zastupitel Richard Bednařík z Vítkovic, který dopadl stejně. "I když mě okresní výkonný výbor chtěl dostat z klubu zastupitelů, po mé stížnosti své usnesení zrušil," říká.

Oba bývalí sociální demokraté tvrdí, že byli ze strany vyloučeni kvůli vykonstruovaným obviněním. A současné vylučování primátora vnímají jako další nehoráznost dua Rykala-Palyza.

"Už dva roky likvidují své kritiky, vylučují jednotlivce, ruší i celé organizace. Vyloučit tři členy městského klubu zastupitelů včetně primátora v průběhu volebního období, to nemá v Ostravě obdobu," říká Lauko.

"A Kajnarovým vyloučením to neskončí. Na řadu přijdou další jména jako Sucharda, Tekielová, Boháč, Srba...," předpokládá Lauko, podle kterého duo Rykala-Palyza hromadně likviduje straníky s odlišným názorem.

Lumír Palyza (ČSSD)

Lumír Palyza už k vyloučení Kajnara nechce hovořit.

Lumír Palyza, radní města, starosta Poruby a předseda tamní organizace ČSSD, to komentovat nechtěl. "Z mé strany již bylo k danému tématu řečeno vše, co mělo být řečeno," uvedl pouze.

Piperková: Nejde o hromadné vylučování

Náměstkyně primátora Simona Piperková, která je také členkou výboru porubské místní organizace ČSSD, odmítla říci, zda se v tajném hlasování postavila proti Kajnarovi, ale zastala se Palyzy a Rykaly.

"Nejde o hromadné vylučování. Ostravská organizace má přes tisíc členů a vyloučila jen několik jedinců, kteří nějakým způsobem porušili stanovy," řekla Piperková.

Naštvaných lidí ale v ČSSD přibývá. "I já jsem politická mrtvola," říká zklamaně senátor Petr Guziana. "Chtěl jsem pokračovat v práci na komunální úrovni, ale v Porubě pro mě není místo na žádné kandidátce," dodal.

Nejčtenější

Na chatě v Beskydech se přiotrávilo dvanáct lidí, snědli grilované maso

PŘIOTRÁVENI Z GRILOVANÉHO MASA: Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními...

Dvanáct mladých lidí s vážnými zdravotními potížemi museli v sobotu ošetřit ve špatně přístupném terénu v horách...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

PONEDĚLNÍK: Když šéf fotbalu patří před disciplinárku

Marek Malík na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR.

Křiklavě fosforové dresy karvinských fotbalistů ještě rozzářil obránce Matúš Čonka. Ze zajetí u rohového praporku se...

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Krajští radní nesouhlasí, přesto začne škola vzdělávat dětské sestry

Ilustrační snímek

Zájemci o studium oboru diplomovaná dětská sestra, kteří se letos nedostali na zvolenou zdravotnickou školu, se mohou...

V Beskydech hořela roubenka a tři auta, požár odolával hasičům tři hodiny

Roubenku v Kunčicích pod Ondřejníkem požár těžce poškodil, plameny zničily i...

Náročný zásah absolvovali brzy ráno hasiči v Beskydech. Ve špatně přístupném terénu v Kunčicích pod Ondřejníkem hořela...

Opilý muž hodil po hostech pivnice lahev s močí, kameny i květináč

Ilustrační snímek.

Policie vyšetřuje incident z ostravského obvodu Poruba. V pátek večer se tam opilý rozčilený muž snažil uklidnit hosty...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz