Licitování o nemocniční lůžka na Ostravsku nekončí, bojuje se o Orlovou

  8:24aktualizováno  8:24
Stále není jasné, o kolik lůžek přijde šest nemocnic, jejichž majitelem a provozovatelem je Moravskoslezský kraj. Licitování zástupců krajského úřadu a zdravotních pojišťoven pokračuje, byť dohoda měla být na stole už do konce dubna. Nejvíce se bojuje o lůžka v Orlové.

Na konečnou dohodu mezi krajem a pojišťovnami čekají i v nemocnici v Havířově. (ilustrační snímek) | foto: Archiv MF DNES

Krajští radní doufali, že tento týden schválí konečné znění dohody se zdravotními pojišťovnami o redukci počtu lůžek ve svých šesti nemocnicích. Na úterním jednání to ale nakonec neudělali. "Nemohli jsme. Pojišťovny přišly na poslední chvíli se změnami," říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný.

Radní byli připraveni odsouhlasit to, na čem se s pojišťovnami dohodli: zrušení 159 lůžek v šesti krajských nemocnicích. Jenže pojišťovny k nim chtějí přidat dalších 112.

Kde se lůžka zruší

Zatím se zástupci pojišťoven a kraje shodli na tom, že do konce roku zmizí z šesti krajských nemocnic 159 lůžek. Nemocnice v Karviné-Ráji už letos zrušila ve své orlovské pobočce neurologické oddělení s 25 lůžky. Kromě toho má přijít o 8 lůžek na dětském a novorozeneckém oddělení v Karviné a o 15 lůžek na interním oddělení v Orlové.

Nemocnice v Havířově zruší 10 lůžek chirurgických, 3 urologická, 8 dětských a novorozeneckých. Z nemocnice ve Frýdku-Místku zmizí 4 neurologická, 4 gynekologická a 6 pediatrických lůžek.

Krnov přijde o 25 lůžek urologických a 5 pediatrických. Bílovecká nemocnice musí zrušit 10 lůžek na chirurgii. Slezská nemocnice v Opavě ztratí 15 urologických, 7 gynekologických a 6 očních lůžek.

"Konečné stanovisko na posledním jednání se zástupci pojišťoven sice nepadlo, ale mysleli jsme, že na všem zásadním jsme se dohodli. Pojišťovny nám ale v pondělí poslaly elektronickou poštou vyjádření, v němž některé body upravily a přidaly nové. S mnohými nemůžeme souhlasit," říká Konečný.

"To není pravda. Bavíme se pořád o tom samém. To kraj nám dal své požadavky s tím, že buď na ně přistoupíme, nebo nebude žádná dohoda," říká ředitel České průmyslové zdravotní pojišťovny Petr Vaněk s tím, že jednání je ovlivněno blížícími se krajskými volbami.

Ředitel málem přišel o místo

Radní kraje nesouhlasí především s požadavky pojišťoven na zánik ortopedie, ale i další akutní péče v Orlové, která patří pod nemocnici v Karviné-Ráji, oddělení ošetřovatelské péče ve Dvorcích patřících pod krnovskou nemocnici a biologické léčby v opavské hematologii. Nelíbí se jim ani příliš velká redukce lůžek plastické chirurgie v Třinci či snaha omezit počet porodnic.

V kraji bylo loni 5 628 akutních lůžek, z toho 2 433 v krajských nemocnicích včetně novojičínské, kterou od ledna provozuje Agel. Zdravotní pojišťovny chtěly, aby letos zmizelo z krajských nemocnic 460 lůžek a z ostatních pouze 79. To kritizoval hejtman Jaroslav Palas. Pojišťovny argumentovaly, že jiné nemocnice už lůžka rušily.

"Návrh pojišťoven je příliš razantní. Omezí dostupnost zdravotní péče v kraji," varoval Palas.

Nejostřejší boj se vede od počátku o akutní péči v Orlové. Proti jejímu rušení protestovali obyvatelé města a proti je i ředitel karvinské a orlovské nemocnice Petr Kovařík, který kvůli tomu nedávno málem přišel o místo.

"Už jsme v Orlové zrušili neurologii. Zruším i deset chirurgických lůžek, když to bude nutné, ale ortopedie a rehabilitace tam musí jednoznačně zůstat," trvá na svém ředitel Kovařík.

Možná dohoda s odkladem na dva roky

"My budeme o akutní lůžka v Orlové bojovat," ujistil náměstek hejtmana Konečný. "Nechceme v této chvíli omezovat ani porodnice. Věřím, že se s pojišťovnami nakonec dohodneme," dodal. "Máme na to čas do konce roku, kdy vyprší rámcové smlouvy pojišťoven s nemocnicemi," doplnila šéfka krajského odboru zdravotnictví Petra Tomanová s tím, že řešení sporných lůžek se dá odložit.

"Pokud se nedohodneme, můžeme s pojišťovnami uzavřít podmíněný smluvní vztah s odkladem řešení sporných bodů na dva roky. To je náš návrh," řekla Tomanová.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Další z rubriky

Nalezenou pumu si odvezl pyrotechnik. Evakuovaní lidé se mohli vrátit domů

Dělníci našli při výkopu nevybuchlou munici. (Ilustrační snímek)

Dělníci při výkopových pracích v Bohuslavicích na Opavsku našli leteckou pumu o váze sto kilogramů. Policie v okruhu...

Kam s odpadky? Útlum skládkování do pěti let nutí úřady hledat řešení

Společnost SAKO se stará o komunální odpad v Brně. Ročně spálí 248 tisíc tun...

Otázka, kam se směsným odpadem, zaměstnává radnice napříč Moravskoslezským krajem. Za pět let totiž nebude smět na...

Smog a prach dusí Moravskoslezský kraj, meteorologové vyhlásili regulaci

Letecký pohled na šedivým smogem zalitý Třinec a Třinecké železárny.

V neděli v 14 hodin vyhlásili meteorologové regulaci pro aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka, již v...

Najdete na iDNES.cz