Boj lékařů o platy se na Ostravsku přiostřuje. Zrušíme oddělení, varuje kraj

  16:09aktualizováno  16:09
V Moravskoslezském kraji zuří tichá válka mezi těmi, kdo podali výpověď, a šéfy nemocnic i zřizovatelem. Manažeři hrozí některým lékařům, že když nestáhnou výpovědi, zruší jejich oddělení.

Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ortopedové v Novém Jičíně, kteří s výjimkou primáře podali hromadně výpověď, se dostali do nečekané situace.

Hrozí jim, že když výpovědi nestáhnou a 1. března z nemocnice skutečně odejdou, už se nebudou mít kam vrátit. A nejsou sami...

"Na lékaře novojičínské ortopedie, ale i ORL tvrdě přitlačili v minulých dnech ředitel nemocnice Tomáš Nykel i náměstek hejtmana Karel Konečný. Chtěli po nich, aby do pátku stáhli výpovědi, jinak prý zruší obě oddělení," informoval redakci MF DNES o dění ve zdravotnickém zákulisí lékař z jiné nemocnice, která tak jako novojičínská patří Moravskoslezskému kraji.

Děkujeme, odcházíme

V kraji podalo v prosinci výpověď téměř 560 lékařů z 9 nemocnic, asi 10 ji zatím stáhlo (4 Karviná-Ráj, 3 Městská nemocnice Ostrava, 2 Frýdek-Místek, 1 Třinec-Sosna).

Lékařský odborový klub ale chystá druhou vlnu kampaně. "Výpověď podají další lékaři," říká šéf LOKu v kraji Martin Sedláček.

Tlak vedení vyvolal zpočátku mezi lékaři nervozitu. Zvažovali, že výpovědi stáhnou, ale nechtěli narušit jednotu protestujících lékařů a zhatit tím celou akci Děkujeme, odcházíme. Víc se jim zamlouval jiný návrh vedení nemocnice, který nabízel řešení ve stylu: vlk se nažere, ale koza zůstane celá...

"Jde o to, že lékaři sice oficiálně výpovědi nestáhnou, ale podepíšou s nemocnicí smlouvy, podle kterých by v krizové situaci nastoupili 1. března do práce na dohodu. Nesměl by o tom ale nikdo vědět," nastínil člověk znalý situace.

Jeho slova nepřímo potvrdil i náměstek hejtmana Karel Konečný. "Mimořádné situace si vyžadují mimořádná řešení," řekl včera.

Dodal, že od začátku roku absolvuje on i ředitelé nemocnic maraton jednání s lékaři, přitom se zvažují různé varianty řešení krizové situace, která hrozí od 1. března.

Kraj: Nemocnice přijdou o nemalé peníze

"Chápu a podporuji požadavky lékařů, ale musím jednat v zájmu pacientů, kteří potřebují péči. Také chceme zachovat činnosti, které nemocnicím přinášejí peníze od pojišťoven. Například novojičínská nemocnice je ve ztrátě. Pokud přestane poskytovat některé služby, přijde o další nemalé peníze. A zavřená oddělení už se nemusí podařit znovu otevřít. To je důvod, proč o tom jednáme s lékaři ORL a ortopedie," řekl Konečný.

Doplnil, že podobný problém je i na karvinském gynekologicko-porodnickém oddělení, kde podali výpovědi primář i jeho zástupce.

"Pokud za ně nebude náhrada, uvažujeme i o té možnosti, že by se porodnice zavřela. Ale nic ještě není definitivní..." říká Konečný.

A nemýlí se, vývoj je totiž tak překotný, že situace se mění doslova z hodiny na hodinu.

Lékaři zatím drží při sobě

Zatímco primář karvinské porodnice Petr Fiala včera řekl, že odchází do jiné nemocnice z osobních důvodů (nikoli v rámci kampaně Děkujeme, odcházíme) a nemíní na tom nic měnit, v Novém Jičíně je situace opačná. Lékaři by sice v nemocnici rádi zůstali, ale vadí jim zastrašování.

"Já jsem výpověď nedal, ale 5 lékařů i 2 externisté ano. Dnes mi oznámili, že výpovědi nestáhnou ani nepodepíšou žádné dohody. Pokud ministerstvo nezačne jednat, zůstanou 1. března všichni doma," řekl včera primář novojičínské ortopedie Michal Mačák.

"Je to přesně tak. Výpovědi nestáhneme a žádné dohody nepodepíšeme, podporujeme systémové změny," potvrdila novojičínská ortopedka Daniela Rosinská.

"Je pravda, že nám vyhrožují uzavřením oddělení, ale tomu nevěřím. Okamžitě nám totiž vyjádřili podporu kolegové z Opavy i Krnova. Pokud bychom v březnu zůstali doma a nemocnice by nám pak znemožnila návrat, nenastoupili by sem ani oni," líčí lékařka.

Solidaritu potvrdil šéf krnovských lékařských odborů Bronislav Sedláček: "Buď se pak do práce vrátí všichni, nebo nikdo."

Některé nemocnice volí místo tlaku jiné cesty. "Platy mladých lékařů jsou tristní. Těm, kteří nejsou ve výpovědi, teď přidáme," říká šéf Městské nemocnice Ostrava Jan Zháněl.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Diamo začne čistit vody pod ropnými lagunami v Ostravě

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Do konce dubna by mohly být zpracovány poslední hlinky z ropných lagun společnosti Ostramo. Na tiskové konferenci s...

VIDEO: V Šenově opravili „zabijáka“ Tigerů, samohybné dělo SU-100

Samohybné dělo SU-100 se v Šenově dočkalo kompletní opravy.

Samohybné dělo SU-100, jeden z legendárních sovětských strojů, které sloužily i za druhé světové války, uvedli do...

Najdete na iDNES.cz