Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Hasiči v Bohumíně našli akcelerant, pozůstalí a zranění dostanou odškodné

  8:36aktualizováno  11:34
V Bohumíně na Karvinsku pokračuje vyšetřování tragického požáru, při kterém v sobotu zemřelo jedenáct lidí. Podle všeho byl založen úmyslně. Hasiči našli na místě stopy po akcelerantu, který požár urychlil. Statika domu není narušená a někteří obyvatelé se tak již během neděle mohou vrátit do svých domovů alespoň pro osobní věci, zůstat nesmí. Šest lidí bylo propuštěno z péče lékařů, další čtyři zůstávají v nemocnici. Pozůstalí a zranění dostanou odškodnění.

Podle mluvčího Lukáše Poppa hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí asi hodinu po půlnoci. Podle expertů hasičů a policistů zatím vše nasvědčuje tomu, že ohnisko požáru bylo někde u vstupu do bytu, ohněm extrémně zdevastované prostředí vyšetřování ztěžuje. Během neděle budou znovu pokračovat.

„Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (hoření), proto takový rychlý průběh požáru a jeho rychlý rozvoj. Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě nebo na několika místech a ani nemůžeme určit, o jaký akcelerant se jednalo,“ uvedl Popp. 

Podle vrchní inspektorky Karolíny Bělunkové je na místě přítomen psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání urychlovačů hoření.

Požár panelového domu v Bohumíně

Podle informací, které má Popp k dispozici, nemá dům ohroženou statiku a nehrozí jeho zborcení. Obyvatelé se tak mohou postupně vracet do jednotlivých bytů.

„Stále platí, že dům je odpojen od elektrické energie i od plynu,“ uvedl Popp. Místostarosta města Igor Bruzl uvedl, že město je připraveno nájemníkům z nejvíc zasažených bytů zajistit náhradní ubytování. Panelový dům je ve vlastnictví města.

Odškodnění pro zraněné a pozůstalé

Pozůstalí a zranění po sobotním požáru se dočkají odškodnění, uvedli v neděli moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a vicepremiérka Alena Schillerová. Kraj dá pozůstalým po tragickém požáru v Bohumíně 100 000 korun, 50 000 korun obdrží zranění. 

Finančně pomůže i stát. „Lidem pomůže Probační a mediální služba, která spravuje fond pro pozůstalé a oběti trestných činů. Patrně šlo skutečně o žhářský útok, tedy trestný čin, proto využijeme tento fond. Zatím budou lidé ze služby radit, jak se o odškodnění přihlásit. Pomohou také s výplatami záloh,“ informovala vicepremiérka Schillerová. 

Šlo o rodinné spory

Místostarosta k okolnostem požáru uvedl, že se nejednalo o sousedské spory ani o rasově motivovaný čin. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že šlo o rodinné spory.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před šestou hodinou večerní, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo rovněž deset lidí zraněno, včetně hasičů a policisty. 

„Požár zasáhl pouze daný byt. Nebyla pravdivá informace, že skákali i lidé o patro výš. Ostatní byty jsou netknuté, kromě jedenáctého patra se ostatní obyvatelé budou moci vrátit do svých bytů,“ řekl šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček. 

V péči lékařů zůstávají čtyři zranění

Na místo postupně vyrazilo šest zdravotnických a tři lékařské posádky z nejbližšího okolí, včetně letecké výjezdové skupiny z Ostravy. Záchranáři rozvezli desítku dospělých pacientů do čtyř nemocnic v Ostravě, Karviné a Havířově. V péči lékařů jich zůstala polovina.

Všechny hospitalizované ošetřují lékaři Kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Ostrava. „Máme v péči pět dospělých pacientů s popáleninami, všichni jsou ve věku nad 30 let. Dva leží na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu, dva jsou na standardním oddělení ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života,“ uvedla Iva Piskalová z tiskového oddělení fakultní nemocnice. Mezi zraněnými byl i profesionální hasič, který při zásahu v hořícím bytě utrpěl menší popáleniny 1. a 2. stupně na krku. Ten byl během nedělního rána propuštěn.

Přednostka kliniky Zdenka Němečková Crkvenjaš řekla České televizi, že jednoho z pacientů na jednotce intenzivní péče museli napojit na dýchací přístroj.

Další tři pacienty odvezly sanitky záchranné služby v sobotu večer do Městské nemocnice Ostrava, dva zranění směřovali do Karviné-Ráje a jeden do Havířova. V žádné z těchto tří nemocnic si však pacienty na lůžku nenechali.

„Na náš urgentní příjem přivezli matku s dcerou, které se nadýchaly kouře. Obě byly po vyšetření a ošetření propuštěny domů. Také třetí pacientka, kterou se stejnou diagnózou ošetřila interní ambulance, je doma. Hospitalizován u nás nebyl nikdo,“ uvedla mluvčí Městské nemocnice Ostrava Andrea Vojkovská.

I v havířovské nemocnici ošetřili ženu, která se při požáru nadýchala zplodin. „Pacientku jsme ale po ošetření propustili a nikdo u nás hospitalizovaný není,“ řekla mluvčí nemocnice Irma Kaňová.

Stejně je na tom nemocnice v Karviné-Ráji. Jednoho ze dvou pacientů, kterého záchranáři avizovali, totiž nakonec převezli jinam a druhého lékaři propustili domů. „V souvislosti s neštěstím v Bohumíně byl v naší chirurgické ambulanci ošetřen jeden zraněný s popáleninami na horní končetině a ve stabilizovaném stavu propuštěn do domácího ošetření,“ uvedla mluvčí nemocnice Věra Murínová s tím, že druhý zranění měl dýchací potíže po nadýchání kouře z požáru a záchranka ho odvezla do jiného zařízení. 

Pravděpodobně jde o pátého pacienta fakultní nemocnice, protože původně uvedli záchranáři, že tam odvážejí čtyř pacienty.

Autoři: , ,

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...