„Výkopové práce využijí archeologové, kteří posoudí, jestli bude nutné provést další sondy. Pokud ano, ovlivní to i termíny oprav,“ vysvětlila mluvčí radnice Lucie Balcarová s tím, že předběžně se počítá s dokončením rekonstrukce v září.
Nahlédnutí do budoucnosti |
Oprava Národního domu vrátí budově nejen původní vzhled, ale i její využití. Znovu zde totiž bude v provozu restaurace, kavárna, taneční sál a hotel s jedenácti pokoji, v němž by se mohlo ubytovat až 25 lidí.
Starousedlíci budovu znají jako hotel Pod Zeleným stromem.
„Název vycházel z toho, že na dvoře hotelu stál velký dub. Po druhé světové se toto honosné místo přejmenovalo na Národní dům,“ vzpomíná amatérský historik Eduard Beneš s tím, že město v roce 2007 budovu odkoupilo od soukromníka, protože chátrala.
Vodní prvek lidé odmítli
Kromě Národního domu chce radnice oživit i náměstí, u kterého se hotel nachází. „Rekonstrukce na jedné straně počítá s přírodními materiály evokujícími vzpomínky na minulost, na druhé straně ale přinese ryze moderní a funkční prvky,“ přibližuje plány mluvčí.
Vydlážděny budou cesty, chodníky i centrální plochy a v plánu jsou i žulové „koleje“, které budou kopírovat trasu, kudy před desítkami let projížděly tramvaje. Zcela nové bude takzvané posedové plato.
„Prvek v podobě podlouhlého pódia bude tvořit konstrukce z oceli a tropického dřeva. Bočnice jsou vytvarovány tak, aby mohly sloužit jako stojany na kola,“ přiblížil Jan Hock z odboru rozvoje a investic.
Původně měl být novou dominantou náměstí vodní prvek, ale obyvatelé ho v anketě zavrhli. Dotazníkový průzkum rovněž rozhodl o tom, že na rynku zůstane památník obětem obou světových válek, jehož okolí bude tvořit mlatový povrch a nová zeleň. „Samozřejmostí budou i nová parkovací místa či autobusové zastávky. S historickými prvky pak budou kontrastovat nové lavičky, veřejné osvětlení nebo informační sloupky, které budou pojaty ryze moderně,“ dodala Balcarová.
Zatímco rekonstrukce náměstí vyjde město na patnáct milionů korun, oprava Národního domu stála padesát milionů.