Novou šestnáctimetrovou lávku používají turisté stoupající po žluté značce přes vodopády Bílé Opavy v Jeseníkách. Jedná se o poslední lávku, která překlenuje hlubší kaňon horské říčky, dva kilometry pod chatou Barborka.
„Pracovníci dodavatelské společnosti vyměnili kromě ní také jednu kratší lávku ve směru na Karlovu Studánku. U ostatních postavili nové zábradlí, zaměřili se na špatné části chodníků. Nové jsou i jedny schody,“ řekl Michal Ulrych z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Ta má stezku na starosti.
Dostat na místo dřevěný materiál bylo náročné. „K transportu dřeva využívali řemeslníci tažného koně. Přímo v terénu těžké kusy spouštěli pomocí lanové techniky, kladkostroje a heveru. Kmeny na nejdelší mostnice pocházejí z blízkého hospodářského lesa. Kácelo se mimo národní přírodní rezervaci,“ sdělil Ulrych.
Část odpadu z prací v národní přírodní rezervaci zůstane. „Staré dřevo je teď odklizené mimo stezky. Tam také postupně zetlí. Vyjmuli jsme z něj kovový spojovací materiál,“ doplnil Ulrych. V místech se nachází smrkový prales, v němž je ponechání dřeva přímo v porostu žádoucí.
Stejný osud potkal i stromy, které srazila v roce 2004 k zemi vichřice. „Následky větrné smrště si mohou návštěvníci rezervace prohlédnout dodnes. Zhruba polovinu stromů jsme nechali na zemi. Přes větší padlé kmeny jsou vybudované lávky,“ upřesnil Ulrych.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se stará o stezku kolem vodopádů průběžně. „Průměrná životnost jednotlivých dřevěných lávek a dalších staveb je deset let. Na celé stezce kolem vodopádů Bílé Opavy je pořád co dělat. Všechny části stezky udržujeme v dobrém stavu. Tak aby byly pro návštěvníky bezpečné,“ dodal Ulrych.
Počet turistů na stezce stále roste
Vystoupání z Karlovy Studánky na chatu Barborka přes vodopády Bílé Opavy naláká každoročně tisíce lidí. „V minulém roce prošlo stezkou 139 tisíc lidí. Už více než deset let návštěvnost každoročně o zhruba 10 procent stoupá. Denní maximum jsme zaznamenali na čísle 2 337. Sledoval jsem počty lidí i letos. Myslím si, že jich bylo opět o desetinu více,“ odhadl Ulrych s tím, že cesty je potřeba udržovat i jinde.
„V Jeseníkách se staráme i o další místa. Na konci sezony řešíme erozi turistických stezek v národní přírodní rezervaci Praděd a Šerák–Keprník. Pod Vozkou a pod Ovčárnou měníme svodnice,“ dodal.