Službu, která v Ostravě funguje od roku 2018, momentálně zajišťuje firma Nextbike. Ostrava počítá s tím, že nový dodavatel ještě navýší počet sdílených kol.
„V Ostravě je celoročně v provozu přes 1 100 kol umístěných na 388 stanicích. Zájem o tuto službu se stále zvyšuje. V následující dvouletce dojde k nárůstu minimálně na 1 200 kol,“ informoval náměstek ostravského primátora Aleš Boháč.
Města v kraji zažívají boom sdílených kol, zájem o půjčování je rekordní |
Město bude podle něj sdílení kol nadále dotovat, protože se jedná o zdravou a ekologickou dopravu. „Díky tomu je každá zápůjčka kola prvních 15 minut zdarma. V roce 2023 jsme na jízdy přispěli částkou 4,63 milionu korun,“ zdůraznil.
Když Ostrava v roce 2018 se sdílenými koly začínala, bylo ve městě k dispozici 180 bicyklů, které si lidé mohli zapůjčit na 39 místech.
Sdílení kol těží z bolestí hromadné dopravy. Ať mu nedojde dech, doufají města |
Město zároveň chystá od září novou informační kampaň s názvem „Dávej bacha“, jež bude cyklistům připomínat základní bezpečnostní pravidla. Nejčastějším prohřeškem, kterého se lidé na bicyklech a koloběžkách dopouštějí, je jízda po chodnících a přechodech pro chodce.
„Desatero pravidel bezpečné jízdy najdou uživatelé bikesharingu v mobilní aplikaci, na stojanech i přímo na kolech a elektrokoloběžkách,“ uvedl mluvčí magistrátu Petr Havránek.
10. října 2022 |