Bezdomovec málem umlátil známého kvůli kosmetice. U soudu toho litoval

  11:49aktualizováno  11:49
"Nevím, proč jsem to udělal, ale mrzí mě to," tvrdil v pondělí u Krajského soudu v Ostravě Milan Mičo. Obžaloba ho viní z vydírání. Bezdomovec loni s parťákem Dušanem Balážem násadou od krumpáče surově zmlátil třetího muže bez domova. Po známém prý žádali, ať jim vrátí kosmetiku, již Baláž ukradl v obchodě.
Pití alkoholu, krádeže. I bezdomovci v opuštěném motelu ve Frýdlantu žili podobně. Pak se ale atmosféra zostřila. Dva muži zaútočili na třetího a málem ho zabili. (Ilustrační snímek)

Pití alkoholu, krádeže. I bezdomovci v opuštěném motelu ve Frýdlantu žili podobně. Pak se ale atmosféra zostřila. Dva muži zaútočili na třetího a málem ho zabili. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jeden měl v ruce baterku a osvětloval polorozpadlý pokoj v opuštěném frýdlantském Motelu Panorama, druhý držel dřevěnou násadu od krumpáče. Takto vyzbrojeni vstoupili loni 21. září kolem půl třetí ráno bezdomovci Dušan Baláž a Milan Mičo do místnosti, kde přebýval jejich známý Vlastimil Pagáč.

"Vrať mi tu kosmetiku!" křičel na Pagáče Dušan Baláž. Když Pagáč ukradené deodoranty, sprchové gely a šampony nevydal, začal ho Milan Mičo mlátit násadou. A to tak surově, že o muže dřevěnou tyč zlomil. Když už měl Pagáč dost, krvácel na obličeji a měl zraněny i další části těla, dvojice z pokoje odešla. U sebe v kutlochu v jiné části motelu pak v klidu popíjela víno a kávu.

"Koupil jsem hygienické potřeby za pět prstů"

Obžaloba je viní z trestného činu vydírání. "Muži nutili poškozeného, aby jim vydal věci, a pro prosazení svého cíle použili násilí," řekl státní zástupce Vít Legerský.

Dušan Baláž u soudu řekl, že den předtím, než se útok odehrál, od rána s ostatními bezdomovci přebývajícími v Panoramě popíjel krabicové víno.

Už ráno se potkali před frýdlantským supermarketem Albert, kde parta běžně posedávala na lavičce. "Šel jsem do obchodu, a tam jsem za pět prstů koupil hygienické potřeby," prohlásil u soudu dvaačtyřicetiletý Baláž. Chtěl tím říct, že v obchodě ukradl šampony, deodoranty nebo sprchové gely.

Část z věcí pak údajně ihned prodal lidem v ulicích, aby měl na alkohol, zbylou část schoval do svého batohu. Když si odskočil vymočit se, věci v batohu nebyly.

Baláž usoudil, že je musel vzít Pagáč, jenž byl mezi přítomnými bezdomovci. Do jeho batohu se ale nepodíval. "Řekl mi, že mi věci dá večer, ať si pro ně přijdu," tvrdil Dušan Baláž, kterého soud - stejně jako Miču - poslal do vazby.

Pagáč neměl, jak se bránit. Jen si kryl obličej dekou

Odpoledne Baláž s Mičou vypili zhruba osm litrů vína, v noci pak vyrazili za Pagáčem. Asi sedmiminutová návštěva skončila vážným zraněním Pagáče, který ležel v posteli a během napadení si kryl obličej dekou.

Zraněný bezdomovec musel na pět dnů do nemocnice. Za jeho léčbu pojišťovna zaplatila přes třináct tisíc korun, které teď žádá po obžalovaných.

Mičo s Balážem na sebe u soudu házeli vinu. Zatímco Baláž tvrdil, že jen svítil baterkou a Pagáče se nedotkl, Mičo řekl, že Baláž byl ten, kdo incident vyvolal.

"Vím, že jsem Pagáče uhodil a že jsem mu mohl způsobit ještě vážnější zranění. Lituji toho," prohlásil Milan Mičo. Paradoxní přitom je, že v minulosti už byl několikrát odsouzený, a když ho naposledy propouštěli z vězení, tvrdil, že už chce žít slušným životem.

Nejčtenější

Smrt tři lidí u Opavy zavinilo předjíždění v zatáčce, stav dítěte se lepší

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

Vážně zraněná pětiletá holčička, která jediná přežila čtvrteční nehodu na Opavsku, se podle lékařů dostala z...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Při tragické nehodě na Opavsku zemřeli tři lidé.

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Špotáková nebyla v závodním transu, Ogrodníková netušila, co se děje

Oštěpařka Barbora Špotáková na mítinku Zlatá tretra v OStravě.

Barbora Špotáková kdysi přirovnala ostravskou Zlatou tretru k pohřebišti. Ačkoliv je dvojnásobnou olympijskou vítězkou...

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Další z rubriky

V Bohumíně draží zapomenuté věci. Nejvíce jich je z vlakových kupé

Tahákem loňské dražby bylo tajemné auto z Anglie.

Loni vůz, letos invalidní vozík. Bohumínská dražba nabízí tradičně pestrou škálu ztracených předmětů, které si mohou...

Bakala OKD zničil už vyčleněním bytů a dopravy, tvrdí správci pohledávek

Uhlobaron Zdeněk Bakala.

Vyčlenění bytů OKD, dopravy, včetně železniční, a dalších činností nesouvisejících přímo s těžbou černého uhlí mělo...

Fotograf unikátních záběrů: Prožil jsem opravdu zajímavý život

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce...

S výjimkou Antarktidy a severního pólu byl Tomáš Míček s fotoaparátem v ruce snad v každém koutě světa. Všude hledal...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRONT-END DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz