Bezdomovec málem umlátil známého kvůli kosmetice. U soudu toho litoval

  11:49aktualizováno  11:49
"Nevím, proč jsem to udělal, ale mrzí mě to," tvrdil v pondělí u Krajského soudu v Ostravě Milan Mičo. Obžaloba ho viní z vydírání. Bezdomovec loni s parťákem Dušanem Balážem násadou od krumpáče surově zmlátil třetího muže bez domova. Po známém prý žádali, ať jim vrátí kosmetiku, již Baláž ukradl v obchodě.
Pití alkoholu, krádeže. I bezdomovci v opuštěném motelu ve Frýdlantu žili podobně. Pak se ale atmosféra zostřila. Dva muži zaútočili na třetího a málem ho zabili. (Ilustrační snímek)

Pití alkoholu, krádeže. I bezdomovci v opuštěném motelu ve Frýdlantu žili podobně. Pak se ale atmosféra zostřila. Dva muži zaútočili na třetího a málem ho zabili. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Jeden měl v ruce baterku a osvětloval polorozpadlý pokoj v opuštěném frýdlantském Motelu Panorama, druhý držel dřevěnou násadu od krumpáče. Takto vyzbrojeni vstoupili loni 21. září kolem půl třetí ráno bezdomovci Dušan Baláž a Milan Mičo do místnosti, kde přebýval jejich známý Vlastimil Pagáč.

"Vrať mi tu kosmetiku!" křičel na Pagáče Dušan Baláž. Když Pagáč ukradené deodoranty, sprchové gely a šampony nevydal, začal ho Milan Mičo mlátit násadou. A to tak surově, že o muže dřevěnou tyč zlomil. Když už měl Pagáč dost, krvácel na obličeji a měl zraněny i další části těla, dvojice z pokoje odešla. U sebe v kutlochu v jiné části motelu pak v klidu popíjela víno a kávu.

"Koupil jsem hygienické potřeby za pět prstů"

Obžaloba je viní z trestného činu vydírání. "Muži nutili poškozeného, aby jim vydal věci, a pro prosazení svého cíle použili násilí," řekl státní zástupce Vít Legerský.

Dušan Baláž u soudu řekl, že den předtím, než se útok odehrál, od rána s ostatními bezdomovci přebývajícími v Panoramě popíjel krabicové víno.

Už ráno se potkali před frýdlantským supermarketem Albert, kde parta běžně posedávala na lavičce. "Šel jsem do obchodu, a tam jsem za pět prstů koupil hygienické potřeby," prohlásil u soudu dvaačtyřicetiletý Baláž. Chtěl tím říct, že v obchodě ukradl šampony, deodoranty nebo sprchové gely.

Část z věcí pak údajně ihned prodal lidem v ulicích, aby měl na alkohol, zbylou část schoval do svého batohu. Když si odskočil vymočit se, věci v batohu nebyly.

Baláž usoudil, že je musel vzít Pagáč, jenž byl mezi přítomnými bezdomovci. Do jeho batohu se ale nepodíval. "Řekl mi, že mi věci dá večer, ať si pro ně přijdu," tvrdil Dušan Baláž, kterého soud - stejně jako Miču - poslal do vazby.

Pagáč neměl, jak se bránit. Jen si kryl obličej dekou

Odpoledne Baláž s Mičou vypili zhruba osm litrů vína, v noci pak vyrazili za Pagáčem. Asi sedmiminutová návštěva skončila vážným zraněním Pagáče, který ležel v posteli a během napadení si kryl obličej dekou.

Zraněný bezdomovec musel na pět dnů do nemocnice. Za jeho léčbu pojišťovna zaplatila přes třináct tisíc korun, které teď žádá po obžalovaných.

Mičo s Balážem na sebe u soudu házeli vinu. Zatímco Baláž tvrdil, že jen svítil baterkou a Pagáče se nedotkl, Mičo řekl, že Baláž byl ten, kdo incident vyvolal.

"Vím, že jsem Pagáče uhodil a že jsem mu mohl způsobit ještě vážnější zranění. Lituji toho," prohlásil Milan Mičo. Paradoxní přitom je, že v minulosti už byl několikrát odsouzený, a když ho naposledy propouštěli z vězení, tvrdil, že už chce žít slušným životem.

  • Nejčtenější

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Šestnáctiletá dívka zmizela na vycházce se synem, hledá ji dětský domov

Zástupci dětského domova v Havířově od neděle postrádají šestnáctiletou Antónii Polákovou. Svěřenkyně se nevrátila z...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lidé našli večer na svahu převrácený traktor, po traktoristovi se pátrá

Rojnice policistů prohledávají od úterního večera lesy mezi obcemi Mořkov a Hostašovice na Novojičínsku. Lidé tam totiž...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Je originální, vítá vás i hodinu, tvrdili chovatelé na srazu v Jablunkově

Neobvyklou sešlost v neděli zažil Jablunkov. Park za radnicí zaplnili francouzští buldočci z celé republiky. Na drsném...

Žena, která tvrdila, že se manžel na nůž nabodl sám, dostala osm let vězení

Krajský soud v Ostravě poslal 62letou ženu z Opavy na osm let do vězení. Podle rozsudku loni na Silvestra smrtelně...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz