Motorkáři se v horách občas chovají jako mafie, říká strážce přírody z Beskyd

  16:55
Motorkáři prohánějící se po lesích, stále a všude přítomní sportovci či neukáznění řidiči. To jsou některé z problémů, které zaměstnávají strážce přírody v Beskydech. Na dodržování pravidel v chráněné krajinné oblasti dohlíží několik desítek dobrovolných strážců CHKO.

Zástupce ředitele CHKO Beskydy Jiří Lehký v uniformě strážce přírody | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Letos měli horští záchranáři práce o něco více, kvůli koronavirové pandemii se totiž pohybovalo v horách více lidí než jindy. „Počet návštěvníků Beskyd letos vzrostl odhadem asi o dvacet procent,“ uvádí Jiří Lehký z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, který má strážní službu v CHKO Beskydy na starosti.

Můžete na začátek přiblížit, co vlastně stráž přírody je a co dělá?
Obecně stráž přírody dbá na dodržování předpisů o ochraně přírody. A protože se v našem případě jedná o chráněnou krajinnou oblast Beskydy, tak strážci kontrolují dodržování pravidel platících v naší CHKO a zvláště pak v přírodních rezervacích. Kromě toho pomáhají Správě CHKO i s dalšími činnostmi, jako je údržba a opravy informačních cedulí, naučných stezek, sečení luk, odstraňování náletových dřevin, a občas i s úklidem nepořádku po návštěvnících a dělají další věci.

Kolik vás v Beskydech je?
Beskydy jsou největší CHKO u nás, a tak i strážců máme relativně hodně, okolo padesáti. Valná většina jsou dobrovolníci, ale oprávnění strážce má i několik zaměstnanců Správy CHKO Beskydy. Zde musím zdůraznit, že strážce je ze zákona úřední osoba a nezáleží na tom, zda jde o dobrovolníka, či zaměstnance správy.

V posledních letech stoupá počet lidí, kteří do hor chodí, ale mění se i jejich složení. Je to poznat i v Beskydech?
Mění se všechno kolem nás, a tedy i lidé, kteří chodí do hor. V Beskydech, které jsou dlouhodobě vyhledávanou lokalitou, si to uvědomujeme taky. Jedním z faktorů, které návštěvnost ovlivňují, je, že Beskydy jsou snadno přístupné pro lidi z Ostravska i ze Zlínska. Proto tady, na rozdíl třeba od Jeseníků, převažují krátkodobí návštěvníci. Lidé, kteří si sem zajedou na jednodenní výlet, na houby, v zimě si zalyžovat. A večer jedou domů. V posledních letech ale začalo ubývat takových těch klasických turistů, v pohorkách a větrovce s batohem na zádech. Místo nich je v horách stále více sportovců a také rodin s dětmi. A výrazně ubylo pěších a přibylo cyklistů, teď také stále častěji na elektrokolech.

Jak se na návštěvnosti projevila omezení okolo koronaviru?
Nouzový stav a vše okolo něj nám návštěvnost Beskyd výrazně zvedly. Máme na několika lokalitách nainstalována čidla, která nám lidi počítají. A ten nárůst byl ve všech místech, a to až o dvacet procent více než v uplynulých letech. Během koronavirových omezení bylo zajímavé pozorovat rozdíly mezi jarním a podzimním obdobím. Můžu srovnat situaci na Pustevnách, kdy na jaře bylo parkoviště prázdné, všechno zavřené, lidé téměř žádní, zatímco na podzim bylo parkoviště plné aut, všechny stánky s občerstvením vydávaly přes okénka a na hřebenovce se pohybovaly stovky lidí.

A ta návštěvnost stoupá v poslední době kontinuálně?
Ano. Třeba na Lysé hoře roste návštěvnost posledních deset let lineárně, o 10 až 15 tisíc lidí ročně navíc. To je za deset let o víc než sto tisíc lidí. Odhadovali jsme roční návštěvnost okolo 400 tisíc lidí, ale už to zřejmě letos bude výrazně více. Ale Lysá hora je fenomén jak v rámci Beskyd, tak celé republiky – působí jako magnet, kdo nebyl na Lysé a na Pustevnách a ve skanzenu, nebyl v Beskydech.

Zástupce ředitele CHKO Beskydy Jiří Lehký v uniformě strážce přírody

Přinesla změna struktury návštěvníků hor i změnu náplně práce strážců přírody?
Částečně ano. Velkou změnu přinesli sportovci. Beskydy jsou totiž oblíbeným místem pro různé vyhlášené běžecké horské soutěže a jejich účastníci sem chodí pravidelně trénovat. A vyhledávají přitom co nejextrémnější podmínky. Sportovci si oblíbili například zkratku zvanou Andělské schody na Smrku, která dnes kvůli tomu, jak je frekventovaná, vypadá, jako by ji rozjezdily tanky. Chápeme jejich touhu trénovat, ale nemůžeme se jako ochránci přírody smířit s tím, že se z přírodní rezervace stává tělocvična.

Extrémní závody se navíc konají i v noci, takže velké množství lidí sem chodí i po setmění. Zatímco kdysi byl v noci v horách klid, nyní je zde plno sportovců s čelovkami, kteří v noci běhají po lese. Na Smrku, kde bychom si jinak přáli vidět spíše medvěda nebo tetřevy, je tak nepřetržitý celoroční provoz prakticky 24 hodin denně.

Zmínil jste tetřevy. Kvůli jejich ochraně bylo letos zrušeno turistické značení na Travný. Přineslo to zklidnění v této lokalitě?
Za posledních asi 15 let jsme v Beskydech zrušili pouze dvě turistické trasy. V roce 2007 to bylo ze sedla Kněhyně na vrchol Kněhyně, protože se jedná o jedno z vhodných míst pro tetřevy a jeřábky. A když byla na Krásné zřízena odchovna tetřevů, domluvili se lesníci s Klubem českých turistů na zrušení značené trasy z Visalají směrem na Krásnou. Ani předtím, než se letos značení na Travný odstranilo, zde nebyla návštěvnost příliš velká, ale když se informace o uzavření trasy roznesla, tak se najednou v dubnu několikanásobně zvýšila. Jako by se lidé přišli s Travným rozloučit. Poté už výrazně poklesla pod dlouhodobý průměr. Takže to je věc, která nám příliš starostí nepřidělává. Mnohem horší je to s motorkáři, kteří se v horách prohánějí.

A ti vás tedy trápí hodně?
Ano, a mělo by to trápit mnohem více lidí. Oblasti, jako jsou Beskydy nebo Jeseníky, si lidé oblíbili kvůli tomu, že je tam ticho a klid. A motorky, čtyřkolky či v zimě skútry to výrazně narušují. Motorka sice nadělá stejný hluk jako třeba lesní technika, ale je rozdíl mezi traktorem, který v lese pracuje, a motorkou, která tam jezdí jen pro zábavu jejího řidiče.

Bohužel je to problém, pro který se těžko hledá řešení. Zastavit motorkáře může prakticky jen policie, strážci přírody na to nemají prostředky. Navíc motorkáři či čtyřkolkáři velmi dobře vědí, že to, co dělají, je nelegální. Podle toho se i chovají, občas jako mafie. Nedávno jeden ze strážců zastavil čtyřkolkáře na Pulčíně. Když ho chtěl legitimovat, řidič nastartoval, rozjel se pryč a přejel mu při tom nohu. Případ řeší policie jako útok na úřední osobu.

Co dále trápí strážce přírody v Beskydech?
Myslím, že to, co strážce ve všech chráněných krajinných oblastech u nás – že si připadáme jako takové Popelky ochrany přírody. Všechny země Evropy, kromě nás a Slovenska, mají profesionální strážní službu. To znamená placené a pojištěné zaměstnance, kteří mají odpovídající vybavení i výcvik, terénní auta, základny a tak dále. U nás je systém postavený na dobrovolnících, kterým stát dá akorát průkaz, odznak a nášivku na rukáv. A k tomu poměrně hodně odpovědnosti i práce, kterou mají dělat zdarma ve svém volném čase. Každopádně je úžasné, že lidí, kteří nelitují času ani peněz a jdou do toho čistě z lásky k horám, neubývá, spíš naopak.

A jak se za dobu, co to děláte, změnil vztah lidí k přírodě?
Myslím, že je stále poměrně kladný. Všichni tvrdí, že chodí do hor kvůli tomu, že mají rádi přírodu. Ale někdy to vypadá úplně jinak. Potkáváte hodně sportovců, jak běží se sluchátky na uších a s pohledem na displeji, kde si kontrolují tep, tempo či naběhané kilometry. Co je kolem, snad vůbec nevnímají.

Ten kladný vztah je poznat spíš v jiných situacích. Třeba když strážci někoho upozorní, že dělá, co se nemá, řada lidí to vnímá vstřícně a snaží se přizpůsobit. Když vysvětlují pejskařům, že v rezervacích nemají nechávat psy běhat bez vodítka, že pro zdejší zvířata je to jen další šelma a další ohrožení, většina se omlouvá, že si to neuvědomili a že si už na to budou dávat pozor. Takže to není tak špatné.

Nejčtenější

Miss Górecká: Zmenšený nos, zvětšená prsa. Četla jsem o sobě všechno možné

U další královny krásy zaúřadovala „missí nemoc“. Miss Czech Republic 2025 Linda Górecká (21) se měsíc po zisku titulu a korunky rozešla se svým přítelem. Když dělala rozhovor s maminkou Věrou (50)...

Lidé vidí nadsazené ceny bytů a chtějí také tolik. Na rady makléřů neslyší

Byt 3+1 v Ostravě za pět milionů korun? To ten svůj prodám za ty peníze taky! I takového dojmu mohou majitelé nemovitostí nabýt při pohledu na realitní servery. A mnozí se této představy mermomocí...

V ostravském lágru se po válce děly zrůdnosti. Velel mu sexuální deviant

Premium

Nenápadný památník v Nádražní ulici v centru Ostravy připomíná 231 potvrzených obětí internačního tábora Hanke. Na přelomu května a června před 80 lety tam vedoucí tábora a jeho pomocníci mučili a...

Terasa spojila bazén s venkovním areálem. Do Vodního světa dali 82 milionů

V areálu Vodní svět v centru Ostravy skončila rozsáhlá rekonstrukce bazénové haly za více než 82 milionů korun. Dělníci opravili nejen bazén, ale propojili terasou venkovní areál s vnitřním zázemím....

Moravskoslezský kraj dále stárne, senioři tvoří už více než pětinu obyvatel

Před třiceti lety byl průměrný obyvatel severní Moravy a Slezska šestatřicátníkem, teď je mu čtyřiačtyřicet. Krajská populace od roku 1994 zestárla o osm let. Vyplývá to z nejnovějších zjištění...

Policie evakuovala bazén v Ostravě. Po výbušnině na místě pátrali specialisté

Přibližně 1500 lidí muselo dnes odpoledne opustit v Ostravě-Porubě krytý bazén a jeho okolí. Důvodem bylo anonymní oznámení o uložení nástražného výbušného systému v areálu sportoviště. Místo...

15. června 2025  20:50,  aktualizováno  21:24

Loutkové divadlo musí mít kouzlo představivosti, říká Jaroslav Zdražil z Oder

O Budulínkovi, Včelích medvídcích i Pejskovi a kočičce, ale třeba také ekologické hry a především tisíce spokojených diváků. To je už osmdesátiletá historie loutkového souboru z Oder na Novojičínsku....

15. června 2025  16:55

Traktorista převrátil na Novojičínsku svůj stroj, musel pro něj vrtulník

Spodní část zad a nohu si poranil dvaatřicetiletý traktorista, který v sobotu odpoledne na Novojičínsku převrátil svůj stroj na střechu. Záchranáři pro něj vyslali vrtulník, který jej ve...

15. června 2025  11:49

Dobrá zpráva pro letní sezonu. Jezera znečištěná při povodni už jsou bezpečná

Je v pořádku a bezpečná. Voda v jezerech, která loni na podzim vyplavila povodeň, prošla všemi potřebnými testy. Sezona u opavského Stříbrného jezera, Hlučínského jezera i u Kališova a Vrbického...

15. června 2025  7:07

Lidé vidí nadsazené ceny bytů a chtějí také tolik. Na rady makléřů neslyší

Byt 3+1 v Ostravě za pět milionů korun? To ten svůj prodám za ty peníze taky! I takového dojmu mohou majitelé nemovitostí nabýt při pohledu na realitní servery. A mnozí se této představy mermomocí...

14. června 2025  16:46

Kvůli nehodě kamionu byl na dálnici D1 dvě hodiny uzavřen důležitý tunel

Nehoda kamionu zkomplikovala dnes ráno dopravu na dálnici D1 v blízkosti Klimkovického tunelu. Dálnice byla v místě nehody i s tunelem přibližně dvě hodiny uzavřena, policisté odkláněli provoz...

14. června 2025  9:27,  aktualizováno  10:37

Ze sovětského cvičiště výletiště. Pyrotechnici pročesávají kopec u Krnova

Zatím velká hromada železného šrotu, ale už i první nález ostré munice. Kabátův kopec v Krnově pročesávají pyrotechnici. Krnovská radnice místo nechává prověřit poté, co tam v únoru školák objevil...

14. června 2025  7:07

Moravskoslezský kraj dále stárne, senioři tvoří už více než pětinu obyvatel

Před třiceti lety byl průměrný obyvatel severní Moravy a Slezska šestatřicátníkem, teď je mu čtyřiačtyřicet. Krajská populace od roku 1994 zestárla o osm let. Vyplývá to z nejnovějších zjištění...

13. června 2025  15:06

Od neděle nový jízdní řád. V Moravskoslezském kraji poprvé zahrnuje i přívoz

Na změny v meziměstské dopravě se musí od neděle připravit obyvatelé Moravskoslezského kraje. V platnost vstoupí nový jízdní řád, který přinese úpravy v autobusové i železniční dopravě systému ODIS....

13. června 2025  12:28

Hroší radovánky v Ostravě. Jestli z nich vzejde mládě, se zoo dozví za měsíce

V mimořádný úspěch doufají chovatelé hrochů v ostravské zoologické zahradě. Poprvé pustili hrošího samce ke dvěma samicím a s radostí sledovali, jak se hroch snažil o rozmnožení. Jestli se mu to...

13. června 2025  10:41

Miss Górecká: Zmenšený nos, zvětšená prsa. Četla jsem o sobě všechno možné

U další královny krásy zaúřadovala „missí nemoc“. Miss Czech Republic 2025 Linda Górecká (21) se měsíc po zisku titulu a korunky rozešla se svým přítelem. Když dělala rozhovor s maminkou Věrou (50)...

13. června 2025

Neobvyklá aukce. Kopřivnice prodává rolbu i sněžná děla ze zrušeného ski areálu

Přenosný vlek, turnikety, tři sněžná děla, rolbu a další zimní vybavení prodává v nové aukci nepotřebného majetku město Kopřivnice. Zařízení pochází ze zlikvidovaného a dříve ztrátového lyžařského...

12. června 2025  17:17
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.