Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

  8:08aktualizováno  8:08
Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese dvaačtyřicetilého Martina Jurnosta. Vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce. Maringotka uprostřed louky se tak stává na pět měsíců jeho domovem.

Fotogalerie

Za tu dobu slyší hlavně bečení, zvuk zvonků a štěkot ovčáckého psa. Jen občas se s provizorním příbytkem a 530hlavým stádem přesune na další pastvinu. Momentálně skončil na stanovišti pod Kyčerou a zhruba dva tři týdny bude sídlit na Slavíči.

Když se stěhuje, zkušené ovce přeberou velení v čele procesí, a jelikož už trasu šly několikrát, vědí kudy, kde odbočit. Pastýř s pomocí psa jen kontroluje, jestli se nějaká mladší nezaběhla do lesa.

„Komplikovanější to máme dvakrát ročně cestou na Přelač v Horní Lomné po silnici. Abychom dlouho nebrzdili provoz, ovce sem tam shromáždím bokem, auta projedou a pokračujeme dál. Řidiči se moc nezlobí, je to pro ně atrakce,“ líčí pastevec. Jeho pes Jumbo už kvůli věku skoro nevidí, ale poslání pasteveckých psů zatím zvládá. Mladší kolega, schovaný pod maringotkou, se „profesi“ teprve učí.

Z místa na místo se během sezony stádo stěhuje asi desetkrát, když je sucho, musí častěji. Na vrcholu Kamenitého v Dolní Lomné to však bača vůbec nemá jednoduché. O víkendech kráčí po rozlehlé louce, kde pase, davy turistů jako po Václaváku. „A každý druhý se ptá, kolik mám ovcí a proč mám i kozy a tak dále. Večer jsem doslova umluvený,“ zmíní Jurnost.

Tomu běžný den začíná po rozednění. Obejde ohradníky, protože ne všude se pase na volno, zhotoví nové, zkontroluje ovce, ošetří jim paznehty, kosí náletové keře. Několikrát denně zahání stádo k vodě. Co třetí den mu majitel stáda doveze zásoby jídla. Dostává ho zadarmo. „Mám to jako bonus k výplatě, jelikož nemůžu říct po osmi hodinách, ovce, mějte se, a jít domů jako ostatní,“ vysvětluje pastýř.

Oblíbenkyně se jmenuje Maruška

Večer do ohradníků pouští elektřinu. I liška dokáže slabší jehně ulovit a objevit se může jak vlk, tak medvěd. „Jednou začal v noci pes zuřivě štěkat. Vykoukl jsem ven a hledělo na mě asi desatero liščích očí,“ vzpomíná bača s tím, že loni mu zase do ohrady vběhl jelen. Dvě sítě, kdy jedna přijde na 4 tisíce korun, potrhal a s částí odklusal do lesa.

Muž říká, že má mezi pětistovkou ovcí vřesových i svoje oblíbenkyně. Jedna se jmenuje Maruška a zbožňuje párky nebo chleba se sádlem a cibulí. Druhá dostala přezdívku Stříhačka. Vylíná se vždycky tak, že je jakoby do půl těla ostříhaná. Ve stádu kraluje také pět beranů. Všichni se jmenují Kuba. Ten se zahnutými rohy, který vypadá jako muflon, patří k těm zákeřným. 

„Tváří se jako nejlepší kamarád, nechá se drbat, a pak mě z ničeho nic nabere na rohy,“ uvádí muž, který na statku v Bocanovicích pracuje pět let a z toho tři roky dělá baču.

Jurnost, vyučený slévač, tvrdí, že od doby, kdy se stal pastýřem, měl jen půl dne dovolené. 

„Není, kdo by mě zastoupil. Od května do září jsem venku, přes zimu bydlím v bytě přímo na statku, kde udržuji stáje a věnuji se nejen ovcím, ale i prasatům a dalším hospodářským zvířatům,“ popisuje. 

S prací bači je spokojený, stejně jako s výplatou, ale do důchodu by pást nechtěl: „Už teď není moje fyzička, co bývala. Neumím si představit, že bych v šedesáti šplhal několikrát denně nahoru dolů po stráních.“

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Dálnici u Ostravy zatarasil převrácený kamion, tvoří se kolony

Polský kamion naložený šamotovými cihlami blokoval provoz na dálnici D1...

Dlouhé kolony se tvoří na dálnici D1 nedaleko Ostravy. Dopoledne tam havaroval kamion, který se převrátil a takřka...

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz