Výjimečnost Beskyd spočívající ve výskytu všech tří velkých šelem může být ohrožena. „Medvěd hnědý pobývá v posledních letech v Beskydech spíše přechodně. Je to ovlivněno tím, že migrační koridory ze slovenských hor přestávají fungovat. A důvodem je asi i velký turistický ruch,“ řekla zooložka Správy CHKO Beskydy z Agentury ochrany přírody a krajiny Danuše Bartošová.
Shrnula, že v CHKO Beskydy a v sousední CHKO Kysuce žije okolo deseti dospělých rysů a několik mláďat. „Do oblasti zasahuje také pět vlčích smeček. Počet rysů a vlků se ale mění a jde o zranitelnou populaci,“ upozornila Bartošová, která dlouhodobě sleduje velké šelmy v Beskydech.
Lidé je tam do konce 19. století vyhubili, ale během minulého století se začaly vracet. Přicházely ze Slovenska, kde žijí všechny tři druhy ve větším počtu. Správa CHKO Beskydy tyto predátory už čtyřicet let mapuje a pořádá i jejich sčítání v terénu.
U beskydské Hrčavy se objevil medvěd. Buďte v lese opatrní, nabádá obec |
Medvědů začalo v Beskydech přibývat v 70. letech v souvislosti s jejich zvýšenou ochranou na Slovensku. „Medvědi se vyskytovali v Beskydech každý rok. V některých publikacích se uvádělo, že v Beskydech a Javorníkách už patří ke stálé zvěři,“ vzpomínala Bartošová, která se o tom přesvědčila, když měla v roce 1979 možnost prohlédnout si brloh, kde medvěd přezimoval.
Začali se objevovat také rysi a roku 1994 se trvale vrátili vlci. Když Česká republika vstoupila do Evropské unie, vyhlásila vláda CHKO Beskydy jako evropsky významnou lokalitu velkých šelem. Nikde jinde v republice se rysi, vlci a medvědi nevyskytovali současně.
Dříve však měla zvířata v Beskydech mnohem větší klid. „Lidé nechodili do hor tak často. Lesní cesty byly ve špatném stavu, takže tolik nelákaly cyklisty a motorkáře,“ podotkla Bartošová.
Povolení odstřelu situaci zhorší
Ochraně migračních tras, které jsou zásadní pro přechody zvířat mezi pohořími, se věnují i mezinárodní projekty zahrnující celé Karpaty, kam patří rovněž Beskydy. Narušují je frekventované silnice i zástavba.
„Medvědi k nám ze Slovenska nechodí už tak často, protože se k nám nedostanou. Bojí se procházet hustě osídlenou krajinou. Pokud někteří projdou, zase se vrátí. Usuzujeme, že je to právě kvůli velkému ruchu v Beskydech,“ vysvětlila.
Situaci může podle ní zhoršit povolení odstřelu medvědů na Slovensku. „Když se sníží populace v centru výskytu, kde má nejlepší podmínky, sníží se migrace do okrajových částí. Je pravděpodobné, že pokud se radikálně sníží počet medvědů ve středním Slovensku, budou o to méně přicházet osídlovat území u nás.“
V horách řádí i pytláci
Na snižování počtu rysů a vlků mají zase podíl pytláci. „Potvrzují to i záznamy z fotopastí. Objevili se tam i třínozí vlci s ustřelenou nohu,“ líčila. Pytlákům ochránci také přisuzují, že některá sledovaná zvířata náhle zmizí.
V Jeseníkách jsou velké šelmy mnohem vzácnější. Ochránci se aktuálně radují z návratu vlka.
„V CHKO Jeseníky se trvale vyskytují minimálně dva vlčí páry,“ sdělil po letošním sčítání zoolog Daniel Křenek. Medvěd se tam zatoulá zcela mimořádně. Údiv vzbudila medvědice s mládětem, která se na jaře objevila na Libavé v Oderských vrších. Na Zlínsku se ukázala celá medvědí rodinka.
20. května 2024 |