Horským chatám v Beskydech chybí personál i provozovatelé

  18:33aktualizováno  18:33
Zatímco dříve se do výběrových řízení na provozovatele horských chat hlásilo sedm deset lidí, dnes se objeví sotva jeden či dva. Mnozí současní navíc uvažují, že s prací na horách skončí. Nyní se hledá například nájemce Bezručovy chaty na Lysé hoře.

Pohled na obnovenou Bezručovu chatu na beskydské Lysé hoře. (5. září 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Často se o nájem uchází nějaký dobrodruh, který si to neumí dobře spočítat a pak teprve zjistí, do čeho se to pustil. Chataře drtí nadměrná byrokracie a zoufalý nedostatek personálu. Jelikož chaty se plní hlavně o víkendech a za pěkného počasí, je složité najít spolehlivé pracovníky, kterým nevadí, že dopředu nevědí, jestli půjdou v sobotu do práce, nebo ne. A pak, většina šikovných číšníků a kuchařů utekla do zahraničí. Dobrý kuchař na horské chatě by se měl platit zlatem, jenže tolik se v ní zase nevydělá,“ líčí útrapy předseda technické rady Klubu českých turistů (KČT) Rostislav Kašovský.

Právě KČT totiž některé objekty v Beskydech patří. Kašovský uvádí, že nájemné organizace přizpůsobuje konkrétnímu místu a investuje ho pak zpět do chat. 

„A pořád je to málo,“ říká Kašovský. Ideální je podle něj, když si chatu vezme na starost rodinná firma.

Jak se chce klub vypořádat s možností, že by se žádný nájemce nepřihlásil? „Potřebovali bychom, stejně asi jako majitelé fabrik, aby se více otevřely hranice. Například směrem na Ukrajinu. Ubyla by alespoň nouze o pracovní sílu. Další možnost je, že si horské chaty vezme pod sebe nějaká firma, jež provozuje více zařízení, a tím pádem je to pro ni finančně výhodnější,“ míní Kašovský.

Ústředí KČT má v Beskydech už jen tři chaty – Bezručovu chatu na Lysé hoře, chatu Ostrý na Třinecku a částečně Skalku v Mostech u Jablunkova, v republice jich dohromady vlastní patnáct, ostatních asi šedesát zařízení patří oblastním pobočkám.

„Pokud chce člověk provozovat horskou chatu, musí snášet zájem úřadů. Nemám jim to za zlé, jen dělají svoji práci, úředníci ty stovky nařízení, opatření a předpisů nevymysleli. Druhá potíž je, že turisté neberou v potaz, že dopravit zásoby na vrchol je náročnější než do hospody na nádraží. Zásobit sklady na dny, kdy jsou cesty nesjízdné. To všechno je drahé, ale zkuste o pár korun zvednout cenu piva...“ uvádí nájemce chaty Skalka Josef Szotkowski s tím, že je téměř na všechno sám, jelikož nejsou lidi.

Muž se netají myšlenkou, že po mnoha letech skončí. „Podobné hlasy se ozývají i ze sousedních kopců. Chataři jsou unavení. Jediné pozitivum, které jsem v posledních letech zaznamenal, se týká turistů. Přestali se nahoru vozit auty. Oprášili kola a začali zase používat nohy,“ dodá Szotkowski.

Jeho kolega z vrcholu hory Ostrý Zbyhněv Kantor je na tom stejně. „Každý zájemce o provozování horské chaty se musí smířit s faktem, že bude v zápřahu od rána do večera sedm dní v týdnu. Nedostatek kvalitního personálu mu moc volna neumožní,“ dodává Kantor, který funguje na Ostrém deset let.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Za „pokutu“ polskému řidiči policistu propustili, navíc byl obviněn

Nové přístroje policistů

Na dálnici u Ostravy zastavil polské auto, řidiči tvrdil, že překročil rychlost a handloval s výší pokuty. Když si vzal...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Bahno i křoviska zmizí. Ostrava upraví proluku u centrálního náměstí

Proluka v centru Ostravy už nemá hyzdit. Naopak se má stát místem odpočinku,...

V zimě kluziště, v létě hřiště na plážový volejbal, jinak většinou bláto, štěrk a husté křoviny. Tak vypadá plocha...

Najdete na iDNES.cz