Pod zkratkou vycházející z angličtiny se skrývají chronické střevní záněty neznámého původu. Celosvětově jimi trpí přes deset milionů lidí. Nejvíce se vyskytují v hospodářsky nejvyspělejších centrech severní polokoule.
V Česku se počet IBD pacientů odhaduje na asi 70 tisíc. „Od 90. let se počet IBD pacientů ve střední Evropě téměř ztrojnásobil a nárůst bude pokračovat,“ říká vedoucí lékařka IBD centra nemocnice Agel v Ostravě-Vítkovicích Barbora Pipek.
Jak se od sebe liší Crohnova choroba a ulcerózní kolitida?
Jedná se o chronické střevní záněty. V případě ulcerózní kolitidy postihují jen tlusté střevo. U Crohnovy choroby může jít o zánět tlustého i tenkého střeva, ale i dalších částí trávicí trubice jako je jícen nebo žaludek. V obou případech jde o nemoci nevyléčitelné. Dnešní medicína, ani nejnovější biologická léčba, je nedokáže vyléčit a zřejmě se to ještě dlouho nezmění. Možná nikdy. Jsme ale schopni většinu pacientů zbavit zánětu a zlepšit kvalitu jejich života tak, že můžou normálně pracovat, mít děti nebo si užívat důchodu.
Velký problém bývá únava. Někteří pacienti dokonce říkají, že je to skoro horší, než když jdou pětkrát za sebou na záchod.