Baník o peníze nepřijde, ministerstvo stížnost na koupi Bazalů zamítlo

  12:44aktualizováno  12:44
Ani poslední záchranná brzda ostravské opozice, která se bouří proti koupi stadionu Bazaly ostravským magistrátem, nezabrala. Ministerstvo vnitra odmítlo podnět podaný zastupiteli, zvolenými za hnutí Ostravak, proti způsobu, jak město stadion ostravského Baníku koupilo.

Stadion Bazaly v Ostravě | foto: Archiv MF DNES

Při schvalování rozhodnutí o koupi pozemků a budov v areálu ostravského stadionu Bazaly k žádnému porušení zákona nedošlo. O tom, nakolik je pro město taková koupě výhodná, nebo nevýhodná ministerstvo rozhodovat nemůže.

Tak by se dala shrnout odpověď, kterou zaslalo ministerstvo vnitra šesti ostravským zastupitelům, zvoleným za hnutí Ostravak.

Těm se nelíbilo, jakým způsobem proběhlo mimořádné zasedání zastupitelstva, při kterém město Ostrava odkoupilo za 115 milionů korun areál stadionu na Bazalech.

"Na hlasování o koupi Bazalů nám vadilo hned několik věcí," přibližuje důvody, proč hnutí Ostravak podalo podnět na ministerstvo, ostravský zastupitel Jan Becher.

"Vedle toho, že jsme nesouhlasili se samotnou transakcí, se nám nelíbil jak samotný průběh hlasování, kdy návrh napoprvé neprošel, ale po chvíli se o stejném hlasovalo znovu, tak fakt, jakým způsobem město Ostrava naložilo se svými penězi," dodal Becher.

Podle odpovědi ministerstva se ale dvakrát o stejné věci v průběhu jedné schůze zastupitelstva hlasovat může.

"Zákon o obcích nezapovídá dvojí hlasování v téže věci v průběhu téhož zasedání zastupitelstva obce," píše se v odpovědi zastupitelům, podepsané ředitelkou odboru dozoru a kontroly veřejné správy Marií Kostruhovou.

Ministerstvo ve své odpovědi odmítá i pochybení u dalších kroků ostravského magistrátu, zpochybňovaných opozičními zastupiteli. 

Na námitku, že existuje posudek, který stanovuje cenu kupovaného areálu na necelých čtyřicet milionů korun, ministerstvo reagovalo návrhem, aby si v tomto případě zastupitelé vyžádali vypracování dalšího posudku. Další problém, samotnou koupi stadionu a jeho případnou výhodnost, ministerstvo zcela odmítlo komentovat.

"Ministerstvo vnitra je oprávněno posuzovat pouze zákonnost právních aktů přijímaných orgány obcí, nepřísluší nám však jakkoliv ovlivňovat či korigovat vůli obcí ve vztahu k možnostem užití vynakládaných finančních prostředků," píše se ve zprávě ministerstva.

Ostravak přemýšlí, co dál

Jaké kroky podniknou zastupitelé z hnutí Ostravak dál, zatím není jasné.

"Co bude dál, se rozhodneme až poté, co se poradíme s našimi právníky," řekl Bohdan Troják z hnutí Ostravak.

Podobně smýšlí i Jan Becher. "Uvidíme, co na to řeknou naši právníci, každopádně čekáme ještě na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kam jsme podali podnět pro možné porušení směrnice Evropské komise o pomoci profesionálním klubům. Odpověď bychom měli mít do měsíce," řekl Jan Becher.

Podle Petra Langera, advokáta, který nespokojené ostravské zastupitele při podání podnětu zastupoval, budou muset zastupitelé změnit taktiku, pokud chtějí ve své snaze zrušit rozhodnutí o prodeji Bazalů pokračovat.

"Odpověď ministerstva nemá charakter rozhodnutí a není proti němu přípustný žádný opravný prostředek," vysvětluje Petr Langer. "Otázka dalšího postupu je na zvážení i s ohledem na to, že na podobnou situaci existuje více právních názorů," dodal s tím, že další kroky budou záležet na rozhodnutí jeho klientů.

Ostravský primátor Petr Kajnar rozhodnutí ministerstva přivítal. "Jsem rád, že ministerstvo potvrdilo názor našeho legislativního odboru, který zazněl už na zastupitelstvu. Celý prostest jsem od začátku vnímal jen jakou snahu o zdiskreditování vedení města, o nic jiného podle mne nešlo," řekl Petr Kajnar.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Spolu s ostravskou Černou loukou se promění i nábřeží Ostravice

Podle architektonicko-urbanistické studie by mělo takto vypadat nábřeží řeky...

Plánovaná výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity pro sportovní a umělecké obory s sebou přinese už v roce 2021...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz