Mrtvé mládě našli ve čtvrtek ráno dělníci, záhy se smutnou zprávu dozvěděli ochránci přírody. „Už to bylo devítikilogramové odrostlé mládě, určitě mělo přes půl roku,“ povzdychl si ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy František Jaskula.
Rysům se v moravskoslezských horách v posledních letech příliš nedaří. Podle zjištění různých stop v nich žije přibližně deset dospělých kusů. „Z toho jsou jen dvě či tři samice. A právě nyní sražený rys byla také samička. O to je ztráta citelnější,“ poznamenal Jaskula.
Navíc právě u tohoto mláděte ochránci přírody nejspíše znají „rodokmen“, tedy rodiče. Zatímco otce předpokládají, u matky mají takřka jistotu. Sražené mládě totiž pocházelo z trojčat, která se letos narodila samici pojmenované Ivonka.
Snad by pomohlo snížení povolené rychlosti
V minulosti totiž dostala obojek s vysílacím zařízením, které monitoruje pohyb zvířete, přičemž ochránci poznali mládě ze snímků této trojice pořízených fotopastí. „Skvrny na srsti rysa jsou jako otisk palce u člověka. Podle rozmístění bylo jasné, že jde o jedno z těchto trojčat,“ potvrdil šéf CHKO Beskydy.
Samice Ivona žije v oblasti Veřovických vrchů, Radhoště a Kněhyně na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje. A jedno z jejích mláďat se vydalo na cestu. Skončila tragicky. Právě tato silnice, sloužící také jako výpadovka na Slovensko, bývá pro mnoho zvířat smrtelnou pastí. Časté tam bývají střety se srnami, na vozovce skončil život i mnoha drobných zvířat.
„Migrační koridory zvěře silnici kříží. Jak se ukazuje, jen značka Pozor zvěř nestačí. Současně by mělo být přikázáno alespoň v noci snížení rychlosti. Jinak nevěřím, že řidiči zpomalí,“ řekl Jaskula.
Tělo mrtvého kotěte nyní půjde na genetické a další rozbory. Poté bude nejspíše preparováno.
Záběry na rysí trojčata v Beskydech, bohužel jedno z nich srazilo auto
15. září 2015 |