Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. října 2021 Erik

Kulturu potřebujeme všichni. I ti, co na ni plivou, říká šéfka asociace

  17:18
Hlavně ekonomické dopady pandemie na kulturní dění v kraji chce řešit nově vzniklá Moravskoslezská asociace kulturního sektoru, spojující desítky pořadatelů kulturních událostí v regionu. O ekonomickém přínosu kultury kraji hovoří předsedkyně asociace Karolína Skórková.

Karolína Skórková je předsedkyní asociace. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Proč vaše asociace vznikla?
Poprvé jsme se zformovali, ještě v podstatě volně, 17. července letošního roku, kdy z hodiny na hodinu došlo, ze strany krajské hygienické stanice, ke zpřísnění opatření. Zakázaly se třeba kulturní akce, na což nejvíce doplatili asi lidé z Colours of Ostrava, kteří tehdy chystali alespoň svůj Nefestival, náhradu Colours. To vyvolalo vlnu emocí. Já jsem tehdy napsala na Facebooku rozhořčený post, na který zareagovala spousta lidí. Z těch se zformovala skupina, která se stala základem současné asociace.

Kdo v té skupině byl?
Provozovatelé klubů, pořadatelé festivalů, divadla, lidé, kteří zajišťují technické zázemí akcí. Během dvou dnů jsme měli první schůzku. Jejím výsledkem bylo podání žaloby na tehdejší rozhodnutí KHS. Celkem tehdy šlo o zástupce 28 akcí pořádaných na území kraje.

Jak dopadla ta žaloba?
Před pár dny jsme se od právníka dozvěděli, že žalobu soud zamítl s tím, že než ji stihli projednat, krajská hygiena napadené opatření stáhla, tudíž se žaloba stala bezpředmětnou.

V té žalobě vám šlo o ušlý zisk, nebo o něco jiného?
Tehdy šlo o reakci na vyhlášení hygieny, která vlastně ze dne na den zakázala všechny kulturní akce. Šlo o žalobu na nepředvídatelnost takového opatření. Nikdo se na takový krok neměl čas připravit. Vadil nám ten průběh, rychlost. Nechtěli jsme, aby se něco takového v budoucnu opakovalo.

Žaloba tedy nijak nepomohla?
Pomohla. Hygiena po tlaku tehdejší opatření změnila a i díky tomuto tlaku mohly proběhnout například Letní shakespearovské slavnosti. Jejich pořadatelé už měli vše připraveno a řešilo se, jestli vůbec budou moci hrát. My jsme tehdy začali řešit co dál a vyplynul z toho vznik asociace.

Čili jste chtěli být organizovanější?
Přesně tak. S tím, že jsme všichni tušili, že problémy budou trvat delší dobu. Dodnes vlastně nikdo neví, jak bude třeba vypadat příští sezona. Dali jsme se dohromady i proto, abychom společně měli silnější hlas.

Vy osobně jste představitelkou mezinárodního designového festivalu Meat Design, který se konal vždy v listopadu. Bude i letos?
Nakonec bohužel nebude. Dlouho jsme zvažovali možnost přesunu z Dolních Vítkovic do Nové Karoliny s tím, že tamní obchodní prostory by mohly být brány trochu jinak, ale s prodloužením krizového stavu jsme pochopili, že z toho letos nic nebude, že je konec. Takže jsme vše přerušili a přesouváme vše na jiný termín. Jaký nevíme.

Kolik vás zatím stály přípravy?
Ty škody jdou do milionů.

Co je na tom tak drahé?
Každý ročník se chystá déle než rok. V normální situaci bychom už nyní vlastně pracovali i na dalším. Takže jsou tady personální náklady, náklady na marketing, komunikaci, příprava katalogů, architektura... Festival už byl z 85 procent připraven. Například výrobu katalogů jsme stopli dva dny předtím, než měly jít do tisku. Nyní se snažíme alespoň minimalizovat ztráty a zachránit vše, co se dá.

Akce typu Meat Design se online asi příliš dělat nedají.
Nedají. Je to jedna z mála příležitostí, kdy se tvůrci a designéři, kteří většinou se svými zákazníky komunikují právě online a nemají vlastní kamenné prodejny, mohou se svými zákazníky setkat tváří v tvář. Další část programu pak tvoří zahraniční hosté. Takové setkání tváří v tvář se na internetu nahradit také nedá.

Čeho chcete v rámci asociace dosáhnout?
Nikdo pořádně neví, jak je vlastně kulturní sektor v Moravskoslezském kraji silný. Jakým způsobem se podílí na ekonomice, co jí přináší. Dostat tuto informaci do obecného povědomí je jedním z našich cílů.

A vy víte, jaký ten podíl na ekonomice kraje je?
Podíl kulturního sektoru na HDP Moravskoslezského kraje se pohybuje okolo deseti miliard korun, podíl kulturních a kreativních odvětví pak, podle zjištění Českého statistického úřadu, byl v roce 2018 patnáct miliard. To rozhodně nejsou malé peníze. My jsme si udělali dotazníkové šetření, do kterého se zapojilo 58 subjektů. Z něj nám vyšlo, že jen tyto mají rozpočet okolo jedné miliardy korun.

Víte také, jak se zdejší kultury dotkla koronavirová krize?
U těch osmapadesáti dotazovaných firem se pokles příjmů blíží půl miliardě korun, šedesáti procentům. K tomu někteří vůbec nedosáhneme na program Covid II. Někteří lidé už musí odejít, protože nemají peníze...

Program Covid II je co?
To je dotační státní podpora vyhlášená ministerstvem kultury. Na jaře to byl Covid I, teď se řeší dvojka. Je tam ale tolik omezení a úskalí, že na něj dosáhne jen málokdo.

Jaká konkrétně?
Já jsem například zjistila, že na tento program nedosáhnu, protože i když mám prokazatelné ztráty, chystaná akce nemohla proběhnout a vznikla škoda, tak se nám bohužel nějaká dotace přesouvá do dalšího roku a tím ztrácíme nárok na podporu. A stejně tak to mají například OSVČ, které to nemají na hlavní činnost.

Čili kdo dostal nějakou dotaci, ten na Covid II nedosáhne?
Ano. A to ani v případě, kdy máte rozpočet akce deset milionů a dotace činí třeba jen 150 tisíc. Jste sice devět milionů minus, ale je tam těch sto tisíc. Takže nemáte nárok. A nebo můžete tu dotaci vrátit. Ale z čeho? Kdo má dnes hotové peníze? Všichni už jsou na dně.

Čili chcete být platformou pro komunikaci s ministerstvem kultury?
Nejen s ním, ale hlavně s krajem. Chceme vyvolat dialog na téma budoucnosti kultury a jejího zachování. Neděláme si příliš iluze, že by se nám podařilo prorazit v jednáních s ministerstvem, podobných tlaků je tam asi hodně, ale s krajem snad jednat půjde.

Jak se vám to daří?
Začali jsme jednat a jde to. Bavíme se o tom, jak by měla vypadat dotační podpora příští rok, vysvětlujeme, jak to pořadatelé, kteří nepatří mezi příspěvkové organizace, mají těžké, snažíme se jim získat pomoc.

V čem by ta pomoc měla spočívat?
Třeba v tom, že by se neškrtaly dotace pro rok 2021. Příští sezona může být ještě složitější než ta letošní, kdy tady byla nějaká lidská pospolitost. Lidé byli ochotni platit za online platformy, dávat peníze na kulturu. To ale nemusí trvat dlouho. I jim dochází peníze. A online kultura živé setkání nenahradí. Navíc tady hrozí, že v okamžiku, kdy se tyto kulturní akce zruší, bude těžké na ně navazovat a rozjíždět je znovu.

Co vlastně mohou lidé z kulturního sektoru dělat?
Mají to těžké. Kluby, kavárny, místa, kde se hraje živá hudba, se snaží streamovat, prodávají jídla z okýnek a podobně. Ale to je málo. Živá kultura tak fungovat nemůže. Streamovaný koncert se s tím živým nedá srovnávat. A proti hraje i další věc: přesycenost elektronikou. My máme doma dvě malé děti. Dopoledne se věnují online výuce, pak nastupujeme my a pracujeme. Také online. Máme různé videokonference a podobně. Večer pak už jsem ráda, že všechno vypnu a na nějaký stream, byť sebelepší, nemám vůbec náladu ani sílu.

Nakolik vás tedy zástupci státu slyší?
S krajem jsme navázali velice dobré vztahy, jednáme i s Ostravou, je tady hodně dalších měst, která také kulturu dotují. Jednání na vládní úrovni zatím příliš neproběhla, ale už se k nám dostaly některé probírané věci k připomínkování. Ale tady jde o tak komplikovaný proces, že nevíme, co z toho bude. Je tady příliš mnoho hlasů.

Jak dlouho ještě nezávislá kultura v kraji vydrží?
Je to stále složitější. Na jaře jsme ještě měli nějaké peníze, nějaké rezervy. Ty už jsou ale vyčerpané. I tak ale musíme stále jako OSVČ platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Ačkoliv nemáme často žádné příjmy. Tady by mohl stát pomoci tím, že by tyto zálohy odpustil.

Je tady i varianta přerušit živnost a jít na úřad práce?
Ta možnost tady je. Ještě v září jsem o tom sama nechtěla ani slyšet, ale začínám o tom uvažovat stále více. Je to ale ta poslední varianta. Naštěstí žiju s partnerem, který zatím práci nějakým způsobem má (manžel Vladimír Skórka je režisérem, mezi jeho díla patří například známý seriál Lajna – pozn. red.), takže nějaký základní příjem máme. Pro mě je ale každý měsíc hodně bolavý. Takže řeším, jestli si nenajdu nějakou brigádu, abych pokryla alespoň základní výdaje. A podobně na tom je i hodně dalších lidí z kulturní oblasti.

Čili špatně?
Špatně. Kultura pomáhá přetvářet vnímání kraje v rámci republiky i Evropy. A spousta lidí to dlouhou dobu táhla z vlastních kapes. Z patriotismu a z lásky ke kraji. Neodešli jinam, kde by se jim možná dařilo lépe, vybudovali tady něco, co nám mohou všude závidět. Dnes se pohybujeme na strašně tenkém ledě a o to všechno můžeme přijít. Vidím, jak ti lidé musí končit, v naší asociaci se jim snažíme co nejvíce pomoci. Protože kulturu potřebujeme všichni. I ti, co na ni plivou.

  • Nejčtenější

Vlak tlačil auto 70 metrů od přejezdu, oba lidé z vozu jsou těžce zranění

Velmi vážná nehoda se v neděli večer stala v Ropici na Frýdecko-Místecku. Osobní vůz tam vjel na železniční přejezd v...

To jsou ony! Okradená žena uviděla zlodějky z okna policejní služebny

Otřepaný trik použily tři zlodějky, které v Ostravě okradly ženu. Zatímco dvě z nich jako volavky žebraly o peníze,...

Ukradená kola za stovky tisíc zloděj prodal obratem, na trhu chybějí

K celkem osmnácti vloupáním a třiceti ukradeným kolům se přiznal devětadvacetiletý muž, kterého nyní dopadli ostravští...

Chátrající opavskou Bredu zachraňují nadšenci, o Vánocích se opět rozzáří

Vlhké, místy opadané omítky plné skvrn, ze zdí trčící elektrické rozvody, voda kapající ze stropu. Pohled na aktuální...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdelší Tatra na světě vozí 24metrové tyče v ostravské huti Liberty

Hutní společnost Liberty Ostrava ve svém areálu představila speciální nákladní vůz značky Tatra určený pro převážení...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Obnova vyhořelé krnovské Karnoly začala zvenčí, prostor bude plný zeleně

První etapa obnovy brownfieldu po někdejší textilce Karnola v Krnově pomalu končí. Venkovní prostor továrny se...

Ceny skipasů v Beskydech a Jeseníkách se zvýší

Na horách už sněžilo. Provozovatelé lyžařských středisek, která musela být minulou zimu zavřená, se připravují na...

Nová šéfka KSČM Konečná zvolení neslaví. Není co, říká rodačka z Novojičínska

Z politického dna chce vyvést komunisty opět do Poslanecké sněmovny. Kateřina Konečná z Nového Jičína se v sobotu stala...

Oprava muzea v Českém Těšíně se stala krajskou stavbou roku

Hlavní cenu Grand Prix za nejlepší stavbu Moravskoslezského kraje za rok 2020 získalo Muzeum Těšínska, a to za novou...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...