Poslední zástavbu na propojení ulic Kostelní, Střelniční a Pivovarská zplanýrovali v 60. letech minulého století. Vzniklou proluku nyní hodlá firma HSF System zastavět polyfunkčním domem, čemuž však předchází archeologický průzkum.
„Jedná se o původní čtyři městské parcely u někdejší páteřní komunikace nedaleko městské brány. Tamní objekty patřily mezi původních čtyřiašedesát velkoměšťanských domů. Jejich majitelé měli právo vařit pivo a čepovat víno, považujeme je za nejstarší jádro osídlení města,“ přiblížil Michal Zezula, ředitel ostravské pobočky Národního památkového ústavu.
Archeologický průzkum začal na konci loňského roku a potrvá do konce toho letošního. Velká očekávání odborníků jsou už nyní naplněná řadou velmi zajímavých vykopávek pozůstatků původních hliněno-dřevěných domů a dvorků, jakožto i zbytků následných kamenných staveb.
Možná se podaří sestavit velkou část kachlových kamen
„Většina nálezů odpovídá vybavení typické středověké měšťanské domácnosti, ovšem jsou tady i kousky, které jsou méně obvyklé. Například poprvé v Ostravě jsme nalezli část akvamanile, tedy nádoby sloužící k umývání rukou, z přelomu 14. a 15. století. Jde o výlevku ve tvaru koňské hlavy,“ upozornila vedoucí archeologického výzkumu Barbora Marethová.
I v rámci evropských vykopávek pak představuje spíše výjimečný nález držáku rožně opět z přelomu 14. a 15. století. „Zajímavé je ztvárnění držáku, domníváme se, že jde o ježka. Středověk byl totiž protknutý nejrůznější symbolikou,“ vysvětlil ředitel ostravských památkářů Zezula.
Mezi další objevené předměty patří pozůstatek dřevěné lžičky z 15. století, mezi kuriozity se pak řadí zbytek dřevěné metly ze stejného století. Mezi obvyklé nálezy patří fragmenty keramiky a kachlů, složitost některých minulých dob připomínají například koule do houfnice, zbytek kroužkové košile nebo šipky do samostřílů.
„Vypadá to, že budeme mít velký soubor kachlů pocházejících z jednoho místa na parcele, takže možná se podaří zrekonstruovat velkou část dobových kachlových kamen,“ těší archeoložku Marethovou, která má radost i z dochovaných dřevěných konstrukcí.
Právě s nimi se pojí i jedna záhada. Podle podrobného dendrologického průzkumu jsou dva trámy z kmenů poražených v letech 1194 a 1218, přitom se na místě dosud nepodařilo nijak doložit stavby předcházející vzniku Ostravy. „Ještě budeme muset nějak objasnit, kde se tady tak staré trámy vzaly,“ usmála se Marethová.
Minulé století pak reprezentuje soubor lahví a plaketa někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše.
Polyfunkční dům bude hotov asi za tři roky
V příštím roce se začne stavět polyfunkční dům. „Respektujeme vzhled okolních domů, samozřejmě také sousední kostel svatého Václava,“ konstatovala projektová manažerka a bývalá ostravská náměstkyně Zuzana Bajgarová.
Předpokládaný termín dokončení investice za zhruba 400 milionů korun je zatím stanoven na přelom let 2026 a 2027.
„Polyfunkční dům nabídne šestnáct bytových jednotek, kancelářské prostory o rozloze přibližně dva a půl tisíce metrů čtverečních, další komerční prostory a také šestasedmdesát parkovacích míst,“ shrnula Bajgarová.
Zkoumaná plocha v centru města patří mezi nejstarší osídlení v Ostravě.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz