Někdejší Nová huť začíná s chystaným prodejem přicházet o zakázky

  13:23aktualizováno  13:23
Sliby vedení ArcelorMittal Ostrava o bezproblémovém rozdělení hutní skupiny nejsou podle odborářů přesné. Ostravská firma je zatím, co se prodeje výrobků týče, odkázána na mateřskou firmu, vlastní obchodní oddělení teprve buduje. Po oznámení záměru prodeje se ale začaly podle odborů objednávky některých výrobků snižovat.

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích | foto: Darek Štalmach, MF DNES

„Od okamžiku, kdy byl oznámen prodej ostravské huti, se rázem začaly vytrácet zakázky. Během patnácti let, co působím v Rourovně, jsem zažil dvě krizová období, ale to, co se děje teď, není žádná náhoda, teď v oboru žádná krize není,“ říká Petr Zegzulka, odborový předák Rourovny.

„Rapidně se snížily objednávky u výrobků, které skupina ArcelorMittal dokáže vyrobit i v Rumunsku. Běžně se v jedné z tratí Rourovny vyrábělo devět kilotun měsíčně, v současnosti to jsou 2,5 až tři kilotuny za měsíc. Už nyní se kvůli nedostatku objednávek vyrábí zakázky, které bychom za normálních podmínek vyráběli někdy v lednu,“ dodal.

Kdy se situace zase zlepší, zatím není jasné. „Obchodní týmy se už budují, po dokončení prodeje chceme, aby byla Ostrava zcela nezávislá, do té doby budeme využívat služeb společnosti ArcelorMittal,“ slíbil Jon Bolton, generální ředitel společnosti Liberty House, při své páteční návštěvě Ostravy. To ale může podle odborářů trvat i několik let.

Odboráři: Co nejdříve se zbavit závislosti

„Nový vlastník chce vyjednat propojení obchodních týmů na jeden rok s tím, že toto propojení může být až na tři roky. A to se nám nelíbí,“ řekl Petr Slanina, jeden z odborových předáků ostravské huti.

Podle odborářů by nejlepší variantou bylo okamžité odtržení a oddělení obchodních skupin, aby ArcelorMittal nezískával důležité informace, které by mohl využívat pro své zbývající firmy.

Pro ty se ostravská huť stává opět konkurentem. „A dokud nebude zpět získána Energetika, nebude odtržení nikdy hotové,“ řekl s poukazem na problém s převodem akcií společnosti Tameh Holding, která ostravskou Energetiku majetkově ovládá.

Téměř 49 procent akcií Tamehu na sebe na začátku října převedla formou nepeněžité dividendy mateřská firma.

Vliv na společnost Tameh Czech, která někdejší Nové huti zajišťuje výrobu a dodává nejen elektřinu, ale i technické plyny nebo tlakovou páru, tak i po prodeji zůstane v rukou současného majitele.

Společnost ArcelorMittal Ostrava má být společně s několika dalšími podniky prodána v rámci snížení obchodního podílu mateřské firmy na evropském trhu, a to výměnou za možnost nákupu železáren v italské Ilvě.

Velkým problémem transakce podle odborářů je, že vybraný kupec, společnost Liberty House, zatím nemá zajištěné financování převzetí ostravské huti.

Vybraný kupec budí obavy odborářů

„Řekli nám, že toto ještě nemají finálně vyřešeno, zaznělo tam i to, že sami ještě nevědí, jestli to budou vůbec schopni ufinancovat,“ přiblížil průběh jednání s generálním ředitelem Liberty House Petr Slanina.

Obavy odborářů navíc přiživila informace deníku Financial Times, podle které má společnost Liberty problémy se zajištěním financování nákupu hliníkárny ve francouzském Dunkerque i následných akvizic, včetně ostravské hutě.

„Tato transakce stále probíhá, bude brzy dokončena,“ řekl Jon Bolton k nákupu hliníkárny.

„Nákup slévárny v Dunkerque bude uzavřen velmi brzy. Už jsme obdrželi potřebná schválení od francouzské vlády,“ dodal Josef Holík, mediální zástupce Liberty.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Přibývá spalniček. Karanténa hrozí i lidem sedícím ve stejné čekárně

Typická vyrážka, která se při spalničkách objevuje po celém těle.

Hygienici v Moravskoslezském kraji evidují jen za poslední měsíc šest pacientů se spalničkami, což je tolik jako za...

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ TÝMU V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz