Sliby a rozladění. Z jednání se zájemcem o huť odešli odboráři dříve

  8:53aktualizováno  8:53
Ne právě nejlepší dojem zanechal v odborářích hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava možný nový majitel Nové huti Sanjeev Gupta. Odboráři totiž po několika minutách z jednání předčasně odešli.

Odboráři ostravské huti ArcelorMittal odcházejí rozladěni po nevydařené schůzce s možným novým majitelem podniku Sanjeevem Guptou. (7. listopadu 2018) | foto: Drahoslav Ramík, ČTK

„Když řeknu, že jsme rozladěni, tak to je velmi slabé slovo,“ řekla Ivana Jančíková, předsedkyně jedné z odborových organizací firmy.

„Nechci říct, že jsme hodně naštvaní, protože jsme už 19. října položili pět konkrétních otázek, na které jsme nedostali odpovědi, a pan Gupta přijel naprosto nepřipraven, také na nic konkrétního neodpověděl, jen samé sliby. Ale slibů jsme už slyšeli tolik, že už jim nevěříme,“ upřesnila.

Odboráři chtěli slyšet konkrétní odpovědi o budoucnosti hutě, výši investic, zaměstnanosti a povolenek.

„K investicím nám řekli, že mají připraveno 150 milionů eur na pět let, ale na provoz hutě je potřeba více peněz. A třeba k energetice jsme se už nedostali, když jsme slyšeli ty samé sliby, tak jsme dál nechtěli jednat, vše budeme chtít v písemné formě,“ poznamenala Jančíková.

Fotogalerie

 „Byla to má první schůzka s odboráři, chápu jejich obavy, ty přicházejí s každou změnou,“ komentoval setkání s odboráři Sanjeev Gupta.

„My se teď budeme snažit jejich obavy rozptýlit, dát jim konkrétní odpovědi. Zatím jsme nemohli být konkrétní, například na detailech strategických investic ještě musíme zapracovat,“ poznamenal.

Kdy se odboráři s novým majitelem setkají příště, zatím není jasné. Stále více ale vyplouvají na povrch problémy, které mají se společností Liberty House, jež má vedle ostravské hutě koupit od společnosti ArcelorMittal i několik dalších společností, i odboráři v dalších podnicích.

Možná vznikne odborová koalice proti Liberty

„Máme informaci, že všechny jednotky, které chtějí koupit, jsou v podobné situaci, slyší jen samé sliby, ale žádné konkrétní závazky,“ řekl odborový předák Petr Slanina.

„Ať v Rumunsku, ale už také v Lucembursku nebo v Belgii, všude se přidávají na naši stranu. Naši kolegové, kteří jsou nyní na celoevropském setkání odborových svazů společnosti ArcelorMittal, už jednají o možném společném postupu,“ tvrdí.

Noví majitelé už podle odborářů příliš času nemají. „Čas tlačí je. Když nebudeme mít potřebné informace, tak prodej nepodpoříme,“ vysvětluje odborář Slanina.

„Pošleme Evropské komisi opět naše námitky, ke kterým se už přidávají i odborové organizace z jiných závodů. Věříme, že se ten tlak na Evropskou komisi tímto zvětší, na naši stranu se už přidali i zástupci Rumunska, kde vše vypadalo v pořádku, ale ani tam nakonec nepadly žádné záruky,“ přidala se s plány dalšího postupu odborářka Alena Sobolová.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

VIDEO: Slezskou Hartu bude brázdit nová elektroloď, jediná v republice

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Originální plavidlo bude od června vozit turisty po Slezské Hartě. Jezdí výhradně na elektropohon, protože v ochranném...

Ostrava odložila hubení holubů na dobu mimo hlavní období hnízdění

Holubi. ilustrační snímek

Znečišťují město, přenášejí parazity i nemoci a je jich příliš mnoho – podle odhadů až 35 tisíc. To jsou hlavní důvody,...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz