Na miliardové sliby Liberty nemá ostravská huť dost proudu, říkají odbory

  16:36aktualizováno  16:36
Výhrady odborářů, kterým se nezdají sliby vedení společnosti Liberty o plánovaných investicích v případě vstupu do firmy ArcelorMittal Ostrava, získávají na síle. Jde třeba o posilování kapacity huti, která by měla mnohem vyšší energetické nároky než dnes.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Problémem je například slib o možné stavbě obloukové pece. Ta by mohla být podle Sanjeeva Gupty, majitele společnosti Liberty, jednou z velkých investic možného nového vlastníka huti.

„Tento podnik má třetí vysokou pec, která není v provozu, jeho kapacita není využívána celá. My bychom rádi prověřili možnost mít místo třetí vysoké pece novou obloukovou pec,“ řekl Gupta minulý týden v rozhovoru pro MF DNES.

Už v té době čelil výhradám odborů, že plánovaná investice 150 milionů eur v průběhu pěti let nepovede k modernizaci huti. A stavbu obloukové pece uvedl jako možnou investici nad zmiňovanou částku.

Jenomže na stavbu obloukové pece nemá společnost ArcelorMittal potřebnou energetickou kapacitu. Zjednodušeně řečeno, v areálu hutě není dostatek elektrického proudu.

„Stavba obloukové pece je v současné situaci nereálná,“ říká Alena Sobolová, předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť. „My nejsme primárně proti obloukové peci, ale třeba kyslíkový konvertor by byl z hlediska výroby podle našeho názoru lepší. Na provoz obloukové pece není v huti dostatek proudu.“

V nejbližších letech nereálné

A nedostatek elektřiny není jediným problémem případné obloukové pece. „V případě obloukové pece by šlo o úplné překopání v současnosti využívané technologie, konvertor by lépe využíval to, co už v huti je,“ vysvětlil další odborář Petr Slanina.

O nedostatku energie v huti Sanjeev Gupta podle svých slov ví. „První volba je v tomto případě navýšení kapacity energetiky, druhou variantou pak je přivedení elektřiny zvenčí,“ řekl v rozhovoru.

Obě varianty jsou ale v dosahu několika nejbližších let výrazně nereálné. Například navýšení kapacity elektrárny, ale i stavbě samotné obloukové pece ve společnosti ArcelorMittal Ostrava brání současný stav životního prostředí v Ostravě.

„Výstavba tak významného nového zdroje znečišťování ovzduší na území s oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší by znamenala pro společnost provést kompenzační opatření, například odstavení jiných zdrojů, a to v takové míře, která bude garantovat stejnou nebo lepší kvalitu ovzduší na daném území,“ uvedl Jan Filgas, vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu. 

A během na dlouhou trať je i případná snaha o přivedení elektřiny do hutě zvenčí. Stavba vedení vysokého napětí je záležitostí na minimálně deset let.

„Nemůžeme hovořit o konkrétních případech, ale obecně se dá říci, že doba výstavby vedení z pohledu provozovatele přenosové soustavy trvá přibližně deset až dvanáct let, a to v závislosti na délce povolovacích procesů,“ odpověděla na dotaz, jak dlouho stavba vedení vysokého napětí v průměru trvá, Hana Klímová, mluvčí společnosti ČEPS, která v České republice provozuje sítě vysokého napětí.

Odboráři z prodávaných hutí na svou stranu získali dalšího spojence. Na Evropskou komisi se už obrátil i valonský ministr hospodářství s tím, že se mu nezdá výběr společnosti Liberty coby nejlepšího zájemce o koupi ocelárny v belgickém Lutychu.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Na Ostravě se mi líbí otevřenost, říká výtvarník Šigut

Výtvarník a grafický designér Jiří Šigut se v Ostravě narodil a nedokáže si...

Výtvarník pracující s médiem fotografie, konceptuální umělec a grafický designér Jiří Šigut patří k originálním tvářím...

Odersko s Vítkovskem zpřístupní štoly. Břidlice přivábí více turistů

Petr Zahnaš ze spolku Zálužné v Raabově břidlicové štole, která se na jaře...

Odersko a Vítkovsko se stanou tuzemskými centry břidlicové turistiky. K dosavadnímu muzeu a jediné zpřístupněné štole...

V Ostravě se narodila dvojčata největšího jelena světa. Vzácnost, říká zoo

V ostravské zoo se narodila dvojčata největšího jelena světa

Hned dva přírůstky wapiti sibiřského, největšího jelena světa, hlásí Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz