Na miliardové sliby Liberty nemá ostravská huť dost proudu, říkají odbory

  16:36aktualizováno  16:36
Výhrady odborářů, kterým se nezdají sliby vedení společnosti Liberty o plánovaných investicích v případě vstupu do firmy ArcelorMittal Ostrava, získávají na síle. Jde třeba o posilování kapacity huti, která by měla mnohem vyšší energetické nároky než dnes.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Problémem je například slib o možné stavbě obloukové pece. Ta by mohla být podle Sanjeeva Gupty, majitele společnosti Liberty, jednou z velkých investic možného nového vlastníka huti.

„Tento podnik má třetí vysokou pec, která není v provozu, jeho kapacita není využívána celá. My bychom rádi prověřili možnost mít místo třetí vysoké pece novou obloukovou pec,“ řekl Gupta minulý týden v rozhovoru pro MF DNES.

Už v té době čelil výhradám odborů, že plánovaná investice 150 milionů eur v průběhu pěti let nepovede k modernizaci huti. A stavbu obloukové pece uvedl jako možnou investici nad zmiňovanou částku.

Jenomže na stavbu obloukové pece nemá společnost ArcelorMittal potřebnou energetickou kapacitu. Zjednodušeně řečeno, v areálu hutě není dostatek elektrického proudu.

„Stavba obloukové pece je v současné situaci nereálná,“ říká Alena Sobolová, předsedkyně Odborové organizace Ostravská huť. „My nejsme primárně proti obloukové peci, ale třeba kyslíkový konvertor by byl z hlediska výroby podle našeho názoru lepší. Na provoz obloukové pece není v huti dostatek proudu.“

V nejbližších letech nereálné

A nedostatek elektřiny není jediným problémem případné obloukové pece. „V případě obloukové pece by šlo o úplné překopání v současnosti využívané technologie, konvertor by lépe využíval to, co už v huti je,“ vysvětlil další odborář Petr Slanina.

O nedostatku energie v huti Sanjeev Gupta podle svých slov ví. „První volba je v tomto případě navýšení kapacity energetiky, druhou variantou pak je přivedení elektřiny zvenčí,“ řekl v rozhovoru.

Obě varianty jsou ale v dosahu několika nejbližších let výrazně nereálné. Například navýšení kapacity elektrárny, ale i stavbě samotné obloukové pece ve společnosti ArcelorMittal Ostrava brání současný stav životního prostředí v Ostravě.

„Výstavba tak významného nového zdroje znečišťování ovzduší na území s oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší by znamenala pro společnost provést kompenzační opatření, například odstavení jiných zdrojů, a to v takové míře, která bude garantovat stejnou nebo lepší kvalitu ovzduší na daném území,“ uvedl Jan Filgas, vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu. 

A během na dlouhou trať je i případná snaha o přivedení elektřiny do hutě zvenčí. Stavba vedení vysokého napětí je záležitostí na minimálně deset let.

„Nemůžeme hovořit o konkrétních případech, ale obecně se dá říci, že doba výstavby vedení z pohledu provozovatele přenosové soustavy trvá přibližně deset až dvanáct let, a to v závislosti na délce povolovacích procesů,“ odpověděla na dotaz, jak dlouho stavba vedení vysokého napětí v průměru trvá, Hana Klímová, mluvčí společnosti ČEPS, která v České republice provozuje sítě vysokého napětí.

Odboráři z prodávaných hutí na svou stranu získali dalšího spojence. Na Evropskou komisi se už obrátil i valonský ministr hospodářství s tím, že se mu nezdá výběr společnosti Liberty coby nejlepšího zájemce o koupi ocelárny v belgickém Lutychu.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Zájem o obědy pro chudé stále roste. Najedí se tisíce dětí

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Na obědy chudým dětem do Moravskoslezského kraje míří miliony. Podpora pro školáky, jejichž rodiny na stravné samy...

Ostrava už ví, jak budou vypadat nové tramvaje, hledá pro ně pojmenování

Po Ostravě budou jezdit nové tramvaje.

Dopravní podnik představil podobu nových tramvají Škoda ForCity Smart, které se v Ostravě objeví na podzim příštího...

Najdete na iDNES.cz