Mladí lékaři se odmítli vázat. Dvě nemocnice už zrušily kvalifikační dohody

  16:57aktualizováno  16:57
Stále více absolventů lékařských fakult se odmítá upsat nemocnici na několik let za to, že za ně uhradí předatestační přípravu. Pokud mladý lékař podepsal kvalifikační, dříve stabilizační, dohodu nyní a nedodržel ji, tak se musel vyplatit.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Pacientka, lékař, nemocnice, ordinace | foto: Profimedia.cz

Řada nemocnic v Moravskoslezském kraji problém řeší tak, že když lékař dohodu odmítne, musí si všechny kurzy či stáže na jiných pracovištích platit sám a připraví se i o placené volno.

Opavská i krnovská nemocnice, které tvoří personální unii, se ale rozhodly dohody zrušit. „V Krnově a Opavě už od 1. dubna neplatí povinnost uzavírat kvalifikační dohody s absolventy lékařských fakult,“ sdělil mluvčí nemocnic Jiří Krušina.

Přispěla k tomu i mladá lékařka Karolina Kocourková, která pracuje na krnovském gynekologicko-porodnickém oddělení. Žije v Krnově a už ve škole věděla, že chce pracovat v místní nemocnici. Přesto, když jí na personálním předložili zmíněnou dohodu, nepodepsala.

„Shodli jsme se s kolegy, že nám nejde jen o podpis samotného závazku zůstat, nebo vracet peníze, ale vadí nám i pocit vzájemné nedůvěry,“ vysvětluje Kocourková.

Změnu pravidel vítá: „Jsem přesvědčená, že do Krnova i Opavy to přiláká řadu kolegů. Nejen proto, aby se po škole dovzdělali, ale také proto, že budou chtít pracovat tam, kde jim věří a podporují je.“

V příliv mladé krve doufá i ředitel nemocnic Ladislav Václavec, podle kterého se pokus o udržení personálu stabilizačními smlouvami minul účinkem a působil nátlakově.

„Vážíme si lékařů, kteří u nás chtějí pracovat. Budeme podporovat jejich vzdělávání, aniž bychom si je jakkoliv zavazovali. Odlivu lékařů se neobáváme. Žádné vazalské smlouvy, ale dobré pracovní podmínky a přátelský kolektiv jsou správné způsoby, jak si mladé lékaře udržet,“ míní Václavec.

Někde dohody nenabízejí, ale většina nemocnic na nich trvá

Předatestační příprava je drahá. Nemocnici stojí mladý lékař v prvních pěti letech nejméně sto tisíc korun, ale někdy až sedmkrát více, a to podle odbornosti a délky stáže na jiném pracovišti.

Nemocnice platí náklady na cestu, nocleh i účastnický poplatek, od července 2017 místo mzdy její náhradu ve výši průměrného výdělku. V případě nedodržení závazku musejí lékaři vracet poměrnou část nákladů na své vzdělávání.

„V Opavě máme 56 a v Krnově 22 uzavřených dohod, z toho asi třetině běží stabilizační doba. Ta odpovídá přibližně délce studia. Kdyby chtěl někdo odejít dříve, budeme s ním podmínky řešit individuálně. S dalšími lékaři dohody uzavírat nebudeme,“ ujistil ředitel Václavec.

Některé nemocnice je ani nenabízejí, například v Bílovci či Ostravě-Vítkovicích. „Absolventy motivujeme pomocí smluvní mzdy, podpory profesního růstu či individuálního přístupu,“ řekla mluvčí Vítkovické nemocnice Lucie Drahošová.

Řada nemocnic dohody rušit nechce

Většina nemocnic ale kvalifikační dohody využívá a rušit je nechce. Platí to například o Městské nemocnici Ostrava nebo o krajské nemocnici ve Frýdku-Místku. Většina ale vyžaduje závazek až při specializaci po 30 měsících základní praxe.

„My jsme loni zkrátili vázací lhůtu z pěti na tři roky, ale úplně ji nezrušíme,“ říká ředitel krajských nemocnic v Havířově a Karviné-Ráji Jiří Matěj s tím, že někdy dluh lékaře zaplatí jeho nový zaměstnavatel.

Náměstkovi hejtmana pro zdravotnictví Martinu Gebauerovi rozdílný přístup nemocnic zřizovaných krajem nevadí. „Management musí mít volné ruce,“ míní.

Osobně se přiklání k tomu, že mladí lékaři by měli nemocnicím i státu splatit náklady na vzdělání tím, že se zavážou odpracovat několik let po atestaci. „Uvidíme, zda zrušení kvalifikačních dohod pomůže Krnovu a Opavě přilákat další lékaře. To ukáže až čas,“ dodal Gebauer.

Nejčtenější

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

O bezdomovecká iglú je zájem i v zahraničí. Chtějí je i lidé s přístřeším

Pavla Klečková a Manu Chilaud dokazují, že do bezdomoveckého iglú se vejdou i...

Projekt bezdomoveckých iglú, který do Česka přivedla ostravská dvojice Pavla Klečková a Manu Chilaud, má za sebou první...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Žháři ve Vítkově útočili před deseti lety, Natálka musela na sto operací

Dvouletá Natálka na popáleninovém oddělení FN Ostrava-Poruba. (14. srpna 2009)

Stačí vyslovit jméno Natálka a mnohým se vybaví holčička, která málem zemřela po útoku žhářů ve Vítkově na Opavsku....

Asistenti přepravy se osvědčili, z ostravské MHD vykázali přes sto tisíc lidí

Každý desátý člověk jezdí po Ostravě hromadnou dopravou bez zaplacení. Vyplývá...

Dopravní podnik v Ostravě v dubnu před dvěma lety zavedl novou službu - asistenty přepravy. Jejich úkolem je mimo jiné...

Další z rubriky

Žili jsme jen ve zkušebně nebo v hospodě, vzpomíná Richard Kroczek

Richard Kroczek, manažer skupiny Buty.

K nejosobitějším ostravským kapelám určitě patří Buty. Její kořeny sahají do poloviny 80. let, kdy vznikla pod křídly...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Konec mincí v opavské MHD. Nahradí je mobil, kreditka či lístek

Platit kartou bude v Liberci možné už i v autobusech (ilustrační snímek).

Zásadní změny odbavovacího systému čekají opavskou hromadnou dopravu. Mince skončí, platit se bude mobilní aplikací,...

Najdete na iDNES.cz