Neděle 27. září 2020, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. září 2020 Jonáš

Mladí lékaři se odmítli vázat. Dvě nemocnice už zrušily kvalifikační dohody

  16:57
Stále více absolventů lékařských fakult se odmítá upsat nemocnici na několik let za to, že za ně uhradí předatestační přípravu. Pokud mladý lékař podepsal kvalifikační, dříve stabilizační, dohodu nyní a nedodržel ji, tak se musel vyplatit.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Pacientka, lékař, nemocnice, ordinace | foto: Profimedia.cz

Řada nemocnic v Moravskoslezském kraji problém řeší tak, že když lékař dohodu odmítne, musí si všechny kurzy či stáže na jiných pracovištích platit sám a připraví se i o placené volno.

Opavská i krnovská nemocnice, které tvoří personální unii, se ale rozhodly dohody zrušit. „V Krnově a Opavě už od 1. dubna neplatí povinnost uzavírat kvalifikační dohody s absolventy lékařských fakult,“ sdělil mluvčí nemocnic Jiří Krušina.

Přispěla k tomu i mladá lékařka Karolina Kocourková, která pracuje na krnovském gynekologicko-porodnickém oddělení. Žije v Krnově a už ve škole věděla, že chce pracovat v místní nemocnici. Přesto, když jí na personálním předložili zmíněnou dohodu, nepodepsala.

„Shodli jsme se s kolegy, že nám nejde jen o podpis samotného závazku zůstat, nebo vracet peníze, ale vadí nám i pocit vzájemné nedůvěry,“ vysvětluje Kocourková.

Změnu pravidel vítá: „Jsem přesvědčená, že do Krnova i Opavy to přiláká řadu kolegů. Nejen proto, aby se po škole dovzdělali, ale také proto, že budou chtít pracovat tam, kde jim věří a podporují je.“

V příliv mladé krve doufá i ředitel nemocnic Ladislav Václavec, podle kterého se pokus o udržení personálu stabilizačními smlouvami minul účinkem a působil nátlakově.

„Vážíme si lékařů, kteří u nás chtějí pracovat. Budeme podporovat jejich vzdělávání, aniž bychom si je jakkoliv zavazovali. Odlivu lékařů se neobáváme. Žádné vazalské smlouvy, ale dobré pracovní podmínky a přátelský kolektiv jsou správné způsoby, jak si mladé lékaře udržet,“ míní Václavec.

Někde dohody nenabízejí, ale většina nemocnic na nich trvá

Předatestační příprava je drahá. Nemocnici stojí mladý lékař v prvních pěti letech nejméně sto tisíc korun, ale někdy až sedmkrát více, a to podle odbornosti a délky stáže na jiném pracovišti.

Nemocnice platí náklady na cestu, nocleh i účastnický poplatek, od července 2017 místo mzdy její náhradu ve výši průměrného výdělku. V případě nedodržení závazku musejí lékaři vracet poměrnou část nákladů na své vzdělávání.

„V Opavě máme 56 a v Krnově 22 uzavřených dohod, z toho asi třetině běží stabilizační doba. Ta odpovídá přibližně délce studia. Kdyby chtěl někdo odejít dříve, budeme s ním podmínky řešit individuálně. S dalšími lékaři dohody uzavírat nebudeme,“ ujistil ředitel Václavec.

Některé nemocnice je ani nenabízejí, například v Bílovci či Ostravě-Vítkovicích. „Absolventy motivujeme pomocí smluvní mzdy, podpory profesního růstu či individuálního přístupu,“ řekla mluvčí Vítkovické nemocnice Lucie Drahošová.

Řada nemocnic dohody rušit nechce

Většina nemocnic ale kvalifikační dohody využívá a rušit je nechce. Platí to například o Městské nemocnici Ostrava nebo o krajské nemocnici ve Frýdku-Místku. Většina ale vyžaduje závazek až při specializaci po 30 měsících základní praxe.

„My jsme loni zkrátili vázací lhůtu z pěti na tři roky, ale úplně ji nezrušíme,“ říká ředitel krajských nemocnic v Havířově a Karviné-Ráji Jiří Matěj s tím, že někdy dluh lékaře zaplatí jeho nový zaměstnavatel.

Náměstkovi hejtmana pro zdravotnictví Martinu Gebauerovi rozdílný přístup nemocnic zřizovaných krajem nevadí. „Management musí mít volné ruce,“ míní.

Osobně se přiklání k tomu, že mladí lékaři by měli nemocnicím i státu splatit náklady na vzdělání tím, že se zavážou odpracovat několik let po atestaci. „Uvidíme, zda zrušení kvalifikačních dohod pomůže Krnovu a Opavě přilákat další lékaře. To ukáže až čas,“ dodal Gebauer.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...