Operace v Ostravě zpřesňuje unikátní 3D mikroskop, do ran kouká kamerami

  • 0
Skleněné čočky nahrazuje systém digitálních kamer, operatér pak místo pohledu do okulárů sleduje LCD obrazovku a na očích má polarizační 3D brýle. Ve Fakultní nemocnici v Ostravě jako první na světě pořídili unikátní 3D digitální mikroskop Aeos. Operace to podle prvních zkušeností tamních lékařů zpřesňuje a zrychluje.

V ostravské nemocnici za pomoci nového přístroje uskutečnili už zhruba dvacítku výkonů.

„V neurochirurgii to považuji za malou revoluci, která přinese celou řadu novinek,“ míní přednosta neurochirurgie Radim Lipina.

Mikroskop budou kromě tamní kliniky využívat i na otorinolaryngologii, chirurgii hlavy a krku a lékaři Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky.

Vývoj digitálního mikroskopu probíhal sedm let. Odborníkům v americké Kalifornii s ním pomáhali právě i lékaři z Neurochirurgické kliniky FN Ostrava.

Na začátku procesu byla po celém světě vybrána zhruba stovka neurochirurgů, kteří byli přizváni, aby průběžně vývojářům přístroj i technologie připomínkovali. Protože tuzemská neurochirurgie má ve světě velmi dobrý zvuk, byli mezi nimi i čeští lékaři. 

„Podíleli jsme se jak na vývoji uživatelského prostředí – tedy na vývoji ovládání mikroskopu, tak na vývoji kvality obrazu ve smyslu barevného rozlišení jednotlivých tkání. Byla to unikátní a skvělá příležitost,“ vysvětluje Radim Lipina. Nyní je už přístroj i v Česku kompletně certifikovaný.

Na LCD obrazovce sleduje lékař při zákroku operační pole. „Do ní jsou navíc integrovány i další paralelní zobrazovací metody jako například endoskop, magnetická rezonance, ultrazvuk, či CT.“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Lékaři si pochvalují kvalitu zobrazení, hloubku ostrosti, či světelnost. „Výhoda je také v tom, že se můžeme díky robotickému rameni podívat tzv. za roh, aniž bychom jakkoliv mikroskop přestavovali. Operace to zpřesňuje a zrychluje,“ hlásí primář Neurochirurgické kliniky Tomáš Hrbáč.

Zákroky na tamní klinice by měly být díky novému přístroji i bezpečnější. „Více neurochirurgů bude používat společně s mikroskopem i endoskop, protože to bude velmi jednoduché,“ líčí Radim Lipina.

Mikroskop je možné využít u složitých zákroků i u pacientů pozitivních na covid-19.