Převrhli i kočárek s dítětem, vzpomíná žena na zásah po pietě v Havířově

  18:37aktualizováno  18:37
Před půl stoletím bylo v tehdejším Severomoravském kraji kromě Ostravy a Opavy nejvíce rušno v Havířově. V nejmladším městě republiky se měly překonávat těžební rekordy a budovat šťastné zítřky, o to podrážděnější komunisté byli, když si tu někdo dovolil odchýlit se od stranické linie a připomínat výročí okupace z roku 1968.

Unikátní fotografie pořízená 21. srpna 1969 z balkonu jednoho z domů na tehdejším náměstí Vítězného února v Havířově. Policisté rozháněli skupinky lidí i pomocí vodních děl. | foto: Ivan Straňák

Na události před padesáti lety v Havířově doplatila i rodina Jany Trombikové. Co se tehdy dělo, si vzpomíná dobře. „Dodnes cítím bolest v srdci. Přitom jsme nic špatného neudělali,“ říká 77letá žena.

Den předtím se s prvním manželem a dvěma syny ve věku 4 a 8 let vrátili z dovolené. A 21. srpna 1969 se rozhodli, že si zajdou do centra města na zmrzlinu.

„Tehdy to byl čtvrtek odpoledne, kdy bylo ve městě nejvíce lidí. Postavili jsme se do fronty na zmrzlinu před Labužníkem. Najednou kousek od nás několik mladých lidí položilo fotku Jana Palacha na okraj betonového květináče a zapálilo několik svíček,“ popisuje.

Studentů prý bylo jen několik a lidé se sice zastavovali, ale hned odešli. Jenže za chvíli se na místo přiřítilo několik příslušníků tehdejší Veřejné bezpečnosti a začali dělat pořádek.

První výročí okupace. Den, kdy Češi stříleli do vlastních

„Křičeli, že to není povolená demonstrace a ať přestaneme dělat hloučky. Manžel se ohradil, že nikdo nic nedělá, ať toho nechají. Začali být agresivní, tak jsem raději Lubošovi řekla, ať jdeme pryč,“ zmiňuje svého prvního manžela Lubomíra Knutla.

Zamířili pryč z náměstí Vítězného února, dnes náměstí Republiky, ale potkali známého, který bydlel v bytě nad tehdejší Československou spořitelnou.

Stříkali na lidi vodu

Situace v centru města se stávala stále napjatější. Zákrok policistů a milicionářů totiž naštval hodně lidí a původní malý pietní akt přerůstal ve větší protest. A to zasahující jednotky ještě více rozlítilo.

„Všechno dění jsme měli jako na dlani. Najednou přijelo hasičské auto a začalo kolem po lidech stříkat z vodního děla. Bylo jedno, kdo kde stál. Procházela tam i paní s hlubokým kočárkem. Silný proud vody kočárek převrhl a dítě vypadlo ven. Bylo to strašné,“ stále nechápe počínání takzvaných pořádkových jednotek.

V paměti jí utkvěly i další scény. Například jak ulicí kráčeli milicionáři se samopaly. A žena z jiného balkonu se odvážila muže v modrých uniformách okřiknout. „Volala na ně, ať neblbnou, že bude klid i bez toho, aby procházeli ulicemi se zbraní. Milicionář se podíval jejím směrem a s hodně sprostým výrazem na ni křikl, ať zaleze, nebo to do ní napálí.“

Ženin manžel se i se svým kolegou rozhodli, že nemohou jen přihlížet. Ještě tentýž večer sedli k psacímu stroji a složili dopis, ve kterém popisovali, že se v Havířově nic protistátního nedělo. Jen pár studentů chtělo vzpomenout na Palacha, přičemž zákrok byl zcela nepřiměřený a uměle vyvolaný.

„Manžel ještě připsal, že je sice přesvědčeným komunistou, ale s něčím takovým nesouhlasí a ze strany chce vystoupit. Na druhý den dopis odevzdal na stranickém výboru Dolu Dukla, kde pracoval,“ uvedla Trombiková.

Synovi se komunisté pomstili

Ze zaměstnání muž vyhozen nebyl, ale na kariérní postup mohl zapomenout. A co hůře, komunisté nezapomněli a pomstili se i po letech jejich staršímu synovi.

„Manžel v roce 1975 náhle zemřel. A o měsíc a půl později synovi přišlo, že i když přijímací zkoušky na vytouženou vojenskou školu zvládl, tak nevyhověl požadavkům a není přijat. Přitom si hodně přál být vojákem,“ vzpomíná.

Vypravila se proto do Karviné na okresní vojenskou správu, aby zjistila, co si pod termínem nevyhověl požadavkům má představit.

„Důstojník vzal složku, kterou na mého patnáctiletého syna už měli, a začal v ní listovat. A najednou říká: Tady to je. Jeho otec je politicky nespolehlivý, v roce 1969 nepodpořil věc socialismu. Vůbec jsem to nechápala a bylo mi ze všeho hodně smutno,“ zakončila Trombiková vyprávění.

Podle pozdějších informací zasahovali tehdy milicionáři nejen z Havířova, ale také z Frýdku-Místku a z Karviné. Několik lidí bylo zraněno a desítky dalších policisté zadrželi a předvedli k výslechu.

Autor:

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Světová premiéra. Aero ukáže na veřejnosti nový letoun L-39NG

Nový bitevník L-39NG Aera Vodochody

Bude to světová premiéra pro veřejnost. Aero Vodochody na Dnech NATO v Ostravě ukáže svůj nový letoun L-39NG, přímého...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Firmy marně hledají stovky techniků, chystají se proto změny ve vzdělávání

ilustrační snímek

Na nesoulad mezi inovacemi v provozu a kvalitou vzdělávání si stěžují firmy v Moravskoslezském kraji. Tvrdí, že...

Je to o nás bez nás, zní z Ostravy. ČSSD zrušila většinu místních organizací

Logo ČSSD

Vedení ČSSD v pátek odpoledne vyhovělo návrhu předsednictva strany v Moravskoslezském kraji a souhlasilo s odejmutím...

Bývalá karvinská ubytovna Kosmos se nebude opravovat, město ji zbourá

Takto podle původních vizualizací mohla vypadat bývalá ubytovna Kosmos. Z...

Budova bývalé ubytovny Kosmos, která stojí nedaleko centra Karviné, půjde k zemi. Rozhodli o tom na pondělním jednání...

Nová huť se přejmenovala na Liberty, majitel slíbil novou ocelárnu

Kdysi Nová huť, Ispat nebo ArcelorMittal se nyní jmenuje Liberty Ostrava.

Po Nové huti, Ispatu nebo ArcelorMittalu má největší hutní závod v České republice nové jméno. Oficiálním přejmenováním...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz