Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Zubní poradna MUDr. Kopeckého

Fluoridace
Dobrý den, od naši zubní lékařky jsem se dozvěděla o jakém si gelu na zuby který zabrání kazivosti zubů.Bohužel navím jak se tato metoda jmenuje. Asi je to novinka, ale máte s tím už nějaké zkušenosti ?? Vím, že si to budem hradit sami, ale opravdu vážně o tom u dětí uvažuji děkuji za odpověď.
Martina
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, máte patrně na mysli gel s vysokým obsahem fluoridu určený k lokální fluoridaci chrupu pro prevenci zubního kazu. Tento přípravek lze zakoupit v lékárně, bohužel vám zde nemohu sdělit jeho přesný název.
Fluoridace
Dobry den pane doktore. Mel bych na Vas otazku ohledne zubnich past. Ve Vasich odpovedich obecne pisete, ze dulezite je aby obsahovala fluor, vse ostatni zalezi na technice cisteni zubu. Takze jestli to chapu spravne, pri vyberu pasty v obchode nemam brat ohledy na atraktivitu obalu a (napriklad) fluora za 15 Kc odvede stejnou praci jako nejaky typ colgate za 50 Kc? Dekuji
Honza
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, na atrktivitu obalu zubní pasty opravdu nemusíte brát ohled.
Fluoridace
Dobrý den, chtěla bych se zepta jakou pastu(případně jiný přípravek) byste mi doporučil na zpevnění skloviny?Předem moc děkuji.
Johana
MUDr. Václav Kopecký
Jakoukoliv pastu obsahující fluor, a to obsahují všechny pasty. Takže nějakou, která Vám chutná.
Fluoridace
Dobrý den. Na doporučení zubařky jsem dávala dceři od roku a třičtvrtě po dobu cca jednoho a půl roku Zymafluor tablety dle dávkování do dvou let 1 tab. 2-3 roky dvě tab. K tomu jsme čistili zubní pastou Odol Perlička jednou denně. Jak jsem se dočetla tato pasta na níž je uvedeno "pro děti 0 - 10 let", je množstvím floru vhodná až pro školní děti. Teblety už nedávám, (došla jsem k závěru že tím způsobím víc škody než užitku) přesto mám obavu zda jsem nemohla takovým přísunem fluoru způsobit trvalé následky (fluoroza zubů, deformace kostí, snížení IQ...). děkuji
Alena
MUDr. Václav Kopecký
Fluor je látka pro zuby velmi prospěšná, ale zde více než jinde platí, že všeho moc škodí. Pro dávkování fluoru u dětí je potřeba vědět, kolik fluoru dostává dítě z jiných zdrojů (potraviny, voda, minerálky, apod.) V současné době se doporučuje spíše než užívání tablet podávat fluor formou zubní pasty (dvakrát denně množství o velikosti půl hrášku – i zde se často dává více, dítě pastu polyká a dávky fluoru jsou nadlimitní). Posoudit následky nadbytečného užívání fluoru předem nelze, ale nejčastěji se projeví ve formě skvrn ve sklovině stálých zubů (není to pravidlem, i při vyšším přísunu fluoru se to nemusí nijak projevit). Horších následků se obávat nemusíte, ty hrozí u velkých a dlouhodobých intoxikací. Pokud by se skvrny ve sklovině objevily, dají se esteticky korigovat. Útěchou (slabou) může také být fakt, že takové zuby bývají velmi odolné vůči zubnímu kazu.