Zubní poradna MUDr. Kopeckého

Sliznice, afty, opary
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.Jsem těhotná v 5 měsíci. Začali mi krvácet dásně a tak jsem si koupila zubní pastu lakalut proti paradentoze.Už po prvním použití mi přestali krvácet dásně, ale mám jiný problém. Nevím jestli to s tím souvisí, ale 5 dní mám pocit jako bych měla buď hladký jazyk nebo hladké patro.Špatně cítím co jím.Mám takový divný pocit v puse.Povrch patra v ústech mám spíše světlý, špička jazyka je citlivá.Prosím poradte jak na tento problém?
Romana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, se zakoupenou pastou to rozhodně nesouvisí, nejspíš se jedná o slizniční problém. Navštivte svého zubního lékaře.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den, už jednou jsem vkládala dotaz, ale nenašla jsem bohužel odpověď. Proto se na Vás s dotazem obracím ještě jednou. Již přes rok trpím pálením v ústní dutině. Dříve to bylo patro, dásně, tváře a jazyk. Nyní "jen" pálení jazyka od špičky pravá strana a pod jazykem. Byla jsem vyšetřena na interně-krev celková biochemie, dále na neurologii, stomalologii a několikrát na ORL. V září loňského riku jsem měla ve výtěrech opakovaně candidu albicans, ale i po přelečéní antimykotiky byl nález stále hojně. Nyní navštěvuji poradnu, která se specializuje na onemocnění sliznice dutiny ústní. Výtěry mám vpořádku, ale problémy přetrvávají. Paní doktorka si se mnou už neví rady.Rok jsem brala antidepresiva, paní doktorka z interny si myslela, že to mám psychické, ale stav se nezlepšil. Prosím Vás proto o radu, na koho nebo kam se mám ještě obrátit. Děkuji předem za odpověď.H.
Hana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, bohužel opravdu nevím jak Vám jinak poradit. Vydržte ještě nějaký čas navštěvovat poradnu pro onemocnění sliznic.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den,když se mi udělal opar, doporučil mi můj zubař odložit trhání osmičky.Jak je to v opačném případě, pokud má opar lékař a trhá zub, může dojít k nákaze? Děkuji za odpověď
Hana
MUDr. Václav Kopecký
Může dojít k dalšímu výsevu herpetické infekce, je lépe výkon odložit.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den, od malička mám na jazyku takový bělavý povlak, tak od půlky jazyka dozadu. Dnes jsem se toho ale skoro zděsila, jsou to takové nepravidelné flíčky, v té nejzadnější části poměrně hodně nápadné. Čím to může být? Je to normální nebo mám něco dělat? Jian žádné problémy nemám. Děkuji
Vendula
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, nejspíše se jedná o odumřelé a odloupávající se buňky povrchu jazyka. Na ně se někdy nabalují i zbytky potravy. Takto se neustále obměňuje sliznice na jazyku. Také Vámi popisované nepravidelné flíčky vzadu na jazyku, kde jsou největší jsou normální papily jazyka, ty největší jsou zvány hrazené papily. Jestliže si nejste jistá, zajděte k zubnímu lékaři popř. na Vaší spádovou stomatologickou kliniku - oddělení sliznic.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den, každý den se mi v ústech ráno objevuje bílý povlak. Mizí teprve po obědě a to i přes to, že snídám a ráno si čistím zuby i jazyk. Tento povlak pozoruji v prostoru mezi zuby a tváří. Nemá tedy pravděpodobně souvislost s povlakem jazyku, který čistím 2x denně. Problém je dlouhodobý, nejedná se tedy ani o nějaké průvodní jevy nastydnutí, zánětu mandlí nebo podobných zimních onemocnění. Předem velmi děkuji za odpověď a radu.
Lenka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, může se jednat o více variant, takhle na dálku to nelze přesně určit, obraťte se na oddělení sliznic Vaší spádové stomatologické kliniky.
Sliznice, afty, opary
pořád se koušu do boční strany jazyka a mám tam skoro trvale ošpičky a poraněnou kůži což mě nutí zase to odkousnout, nevím proč to tam mam ani co s tím dělat, také si takto okusuji rty, tvoří se mi na nich bílý povlak, ktery mě nutí ho ukousat
jana
MUDr. Václav Kopecký
Nejlepší bude si nekousat ani jazyk ani rty. Na poraněný jazyk si kupte v lékárně Solcoseryl a na rty balzám.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den chtěl jsem se zeptat,asi jako každej tady...ale teď k věci. Cca před dvěma týdny se mi udělaly takové pupínky uvnitř pusy ( na druhé straně rtů ) nejsou bolestivé,ale znepokojuje mě to. Nevím jak se toho zbavit? Nevím jestli je to normální nějak jsem to nepoznal že by tam byli ale jednou náhodou jsem si sáhl právě na ono místo a byli tam ... Předem děkuji za odpověď.
Honza Láhev
MUDr. Václav Kopecký
To může být virové nebo bakteriální onemocnění sliznice, související s nějakou celkovou infekcí. Pokud by nález přetrvával déle, doporučuji se obrátit na spádovou zubní kliniku, oddělení sliznic.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na problém,který trápí moji sestru.Má ve sliznici úst už od narození takové kapsy, do kterých se jí občas zachytává jídlo. Jsou umístěny v zadní části dutiny ústní vedle vstupu do krku. Zatím jiné problémy, kromě již zmíněného zachytávaní kousků jídla, nemá. Děkuji za odpověd. Veselá
Veselá Jaroslava
MUDr. Václav Kopecký
To je na specialistu na sliznice, a posouzení možnosti plastiky sliznice v problémových oblastech.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den, na dásni v místě osmičky se mi před týdnem udělal krvavý puchýř. Poté praskl, zmizel a bylo po problému. Dnes se mi opět, udělal stejný, ale ještě větší puchýřek na druhé straně. Osmičky nemám. Děkuji.
Alena Adamová
MUDr. Václav Kopecký
Nejspíš jde o onemocnění sliznice infekčního původu, takto se může projevovat Herpes, ale i jiné infekce.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den pane doktore, měla bych na Vás otázku. Začala mě bolet vrchní jednička, objednala jsem se k zubaři,ale na druhý den mi natekly dásně a zevnitř horního rtu se mi udělaly velké puchýře a bolí mě to až k nosu.Paz mě začaly bolet všechny vrchní přední zuby,ale bolely jen na dotek a dnes už mě skoro nebolí,ale ta dáseň a pod nosem bolí víc. Byla jsem i u obvodní lékařky a dala mi prášky Imudon a Flonidan,tak je beru,ale zda se mi že nepomáhají a ona říkala že by to mělo být vše způsobené zuby. Před měsícem jsem měla dávaný nový zub, je to dvojka vpravo nahoře,možná by to mohlo být tím. Mockrát Vám děkuji za odpověď. Nashledanou
Haňula
MUDr. Václav Kopecký
Je potřeba zhotovit RTG snímek zubů v postižené oblasti, příčina může být tam, ale původ může být také v bakteriální či virové infekci (může se tak projevit například herpetická infekce – jako tzv. gingivostomatitida). Musel bych léze vidět, abych to mohl blíže posoudit.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den.pane doktore.Již asi rok se léčím(či spíše jsem pozorována) s lichen ruber planus v ústech na kožním i na stomatochirurgii.Je to nepříjemné, ale zvykla jsem si.V poslední době se mi však na levé straně jazyka udělal jakoby bílý opar asi 4mm.Je tam již asi 3 měsíce.Někdy je v klidu, nebolestivý,jindy okolo zčervená a velmi bolí.Stejně tak se zvětšuje a zase zmenšuje.Můj zubař to viděl již několikrát a tvrdí, že jde o aft.Ráda bych se zeptala, zda je to možné a co s tím mohu dělat.Dále mě v poslední době opravdu hodně pobolívá a pálí jazyk,někdy celý, někdy jen polovina,občas mám vidět i zduřené žilky.Samo to zmizí a zase se objeví.Kromě lichenu se léčím i s astmatem a nefunkčním jícnem,mám velmi kazivé zuby,v poslední době i hodně stresu.Všichni lékaři však tvrdí, že to není z jejich oboru a nikdo mi není schopen říct, o co se jedná a co s tím mohu dělat.Velmi Vám děkuji za odpověď a za radu.
Mam
MUDr. Václav Kopecký
Rád bych Vám poradil, ale původ tohoto onemocnění je neznámý, a tady stejně tak i jeho léčba. Afty se u lichenu také vyskytují, ale pokud stav trvá už 3 měsíce, asi půjde o jiný typ erosivního poškození sliznice. Asi bych se obrátil na specialistu na nemoci sliznic, většinou jsou na spádových krajských klinikách, a konzultoval možnosti léčby tam. Nevím odkud jste, poradit by Vám měl Váš lékař (skvělým specialistou je například Doc. MUDr. Radovan Slezák z university v Hradci Králové)..
Sliznice, afty, opary
Dobrý den pane doktore, mohl byste mi prosím poradit, co dělat když mám ústa plné aft. Je to déle než týden, beru B-komlex forte a nějakou vodičku mi dali v lékarně (nevzpomenu si na název), ale nepomáhá. Večer si ani nemohu sáhnout na obličej a těch aft je více, skoro až u spodního rtu. Když jsem se toho dotkla jazykem, tak mi připadají i dost velké...Na jazyku afty nemám. Děkuji za odpověď.
Vendula
MUDr. Václav Kopecký
Kdybych to věděl, dostal bych Nobelovu cenu. Pokud nepomáhají vitamíny a výplachy, lze afty ještě desinfikovat povrchově jodovou tinkturou. Lze aplikovat i ozón, ale ten není všude k dispozici. Někdy pomáhají i odvary z bylin a homeopatika, ale to už je na dotazy do jiných poraden
Sliznice, afty, opary
Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat - velmi často mě trápí opary a afty s tím už jsem se celkem i smířila, ale poslední dobou se mi současně s oparem vyskytuje i bulka ve spodní části čelisti. Na dotyk je hmatatelná a bolestivá. Nevím, zda mám s tím navštívit svého zubaře nebo je to jen "normální" součást oparu. Děkuji za odpověď. Jana
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Úplně normální to není, asi to je uzlina, ale bude lepší, když to lékaři zajdete ukázat.
Sliznice, afty, opary
Pane doktore, můj syn odmalička trpí na afty v ústech. Jejich výskyt zpravidla předchází i nějakému následnému infekčnímu onemocnění (kašel, rýma, chřipka) a jejich rozměry a četnost jsou vždy poměrně velké. S tím pak souvisí to, že syn odmítá pro bolest jíst, ale je vidět, že ho to bolí i mimo jídlo a v době, kdy bolest tzv. kulminuje to má určitě vliv i na jeho soustředěnost ve škole. Přiznám se, že jsme snad vyzkoušeli vše, co lékař připustil, že by mohlo pomoci,ale bez valného výsledku. V lékárnách a různých babských časopisech pak existují rady, které řeší to, jak je pomoci léčit. Já bych však ráda přišla na možnou příčinu toho, proč vůbec vzniknou, abych tomu mohla případně předejít. Pokud byste mě o možných důvodech a jejich odstranění informoval, bychla bych Vám vděčná. Děkuji.
Zuzana M.
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel, příčinu nezná nikdo – pokud ji odhalíte, bude to na Nobelovu cenu (ale věřím že se na to jednou přijde). Onemocnění souvisí s infekcemi, autoimunitním systémem a aktuálním stavem organismu. Vše co bych Vám poradil jste už asi zkusili (výplachy, cucavé bonbóny Tantum Verde, apod.), občas má někdo úspěch s homeopatickou léčbou, ale to byste si musela najít specialistu na tuto oblast.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den. Na dásni, na zadní straně pod dolními zuby, jsem si jazykem vypátrala tvrdou nepohyblivou bulku, přijde mi snad i, že se zvětšuje. Nebolí a co jsem si vyčetla, je to určitě zhoubný nádor. Mám strach. Může to být i nádor nezhoubný, poraďte, prosím.
lucie
MUDr. Václav Kopecký
V této lokalizaci je to nejčastěji onemocnění slinné žlázy – vytvoří se v ní kamínek (stejně jako ve žlučníku či ledvinách), který ucpe odvodní kanálek, slina nemá kudy odtékat a slinná žláza se naplní a ztvrdne. Rozhodně byste to ale neměla podceňovat, je potřeba to vyšetřit a léčit, jako každé jiné nebolestivé i bolestivé zduření, právě aby se vyloučilo nádorové onemocnění. Léčba slinné žlázy záleží na velikosti kamínku, může být pouze konservační (dostatek tekutin, kontroly), nebo chirurgická (odstranění kamínku nebo slinné žlázy). Tak se nebojte a zajděte k zubaři, a příliš to neodkládejte, může se to zhoršit..
Sliznice, afty, opary
Dobrý dne už 4 roky se lečím na kvasinky , ale léčba je bezúčelná, poslední dobou mě trapí zápach z úst mám podezření na kvasinky v ustech na jakého doktora se mám obrátit a co n to zabírá, mám povleklý jazyk nakterém se mii objevují bílé mapy.. u doktorky jsem byla , ale řekla mi že se moc pozoruju a poslal mě k psycholožce, přitom mi to už hodně lidí řeklo, že mi zapáchá z úst, poraďte nevim co mám dělat, předem děkuji za odpoveď
Karla
MUDr. Václav Kopecký
Vyhledejte specialistu na sliznice na spádové stomatologické klinice
Sliznice, afty, opary
DOBRY DEN DELŠÍ DOBU MÁM POVLEKLÝ BÍLÝ JAZYK , PŘESTOŽE POUŽÍVÁM SPECIALNÍ ŠKRABKU NA JAZYK NE A NE SE TOHO ZBAVIT MŮŽE SE JENDAT O KVASINKY? JAK SE TOHO ZBAVIT?UŽ JSEM SI UPRAVILA STRAVU A VYNECHALA CUKRY , ALE VÝSLEDEK ŽÁDNÝ PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD
MAGDA
MUDr. Václav Kopecký
Může jít o kvasinky, zkuste výplachy chlorhexidinem ( roztok Corsodyl). Pokud potíže budou trvat, obraťte se na svého zubaře.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den, dceři se udělala tvrdá boulička na horním patře za osmičkama.Je jí 16 let.Paní zubařka nám řekla,že počkáme 3 měsíce co to bude dělat,ale mám strach, aby se nejednalo o nádor.Napište mě prosím co by to mohlo být.Na dotek ji nebolí, má ji už asi 4 měsíce.Děkuji Markéta
Markéta
MUDr. Václav Kopecký
V této lokalizaci se objevuje tvrdé zbytnění sliznice poměrně často, a může dosahovat i rozměrů zubů (i více). Nádoru se nebojte, to by Vás lékařka odeslala ihned. Popisované zvětšení sliznice je benigní, a pokud překáží, lze jej chirurgicky odstranit. Přesnou diagnosu a způsob léčby Vám ale napsat pouze na základě dotazu nemohu.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den, předem se omlouvám za vágní popis, na horním patře za osmičkami na vnitřní straně čelisti mám výrazně citlivé kosti, zduřeniny (nevím jestli je tam kost u zdravého jedince, dokud mě to nebolelo nevěděla jsem o eistenci kosti na tomto místě), které mě velmi bolí když mě bolí v krku z nachlazení.... jinak jsou citlivé na tlak. Souvisí to s nachlazením nebo se jedná spíše o nějaký stomatologický problém (cysty)? problém je na obou stranách čelisti. Děkuji za radu
Lucka V.
MUDr. Václav Kopecký
Váš popis je výstižný, nikoliv vágní. V těchto místech se vyskytují kostěné i vazivové valy, které mohou dorůstat i větších rozměrů (mohou být větší než vlastní zuby). Tyto útvary jsou zcela benigní, není potřeba se jich obávat, ale bývají obvykle nebolestivé, pouze mohou mechanicky překážet. Pokud vám činí potíže, navštivte svého lékaře, něco stomatochirurga – valy se dají snadno a bez komplikací chirurgicky odstranit.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den pane doktore, už delší dobu mě trápí problém výskutu aftů v ústech. Nevím, jak tomu předejít. Zuby si čistím pravidelně, a v době, kdy si je nemohu čistit, používám žvýkačky bez cukru. V lékárně jsem se dozvěděl, že by to mohl být problém s oslabenou imunitou. Děkuji za odpověď.
Bronislav
MUDr. Václav Kopecký
viz předchozí odpověď
Sliznice, afty, opary
Dobrý den pane doktore, už delší dobu mě trápí problém výskutu aftů v ústech. Nevím, jak tomu předejít. Zuby si čistím pravidelně, a v době, kdy si je nemohu čistit, používám žvýkačky bez cukru. V lékárně jsem se dozvěděl, že by to mohl být problém s oslabenou imunitou. Děkuji za odpověď.
Bronislav
MUDr. Václav Kopecký
Viz odpovědi na toto téma – moc se tomu předcházet nedá. Informace z lékárny je správná – zkuste vitamíny a léky podporující imunitu.
Sliznice, afty, opary
Dobry den,pane doktore,uz jsem vam psala, ze se mi udelala bulka na vnitrni strane spodniho rtu(o velikosti hrasku,neboli je pohybliva)zubarka mi rekla,ze je to nejspise od kousnuti, a je to jiz skoro 14 dni a vůbec nemizi a ted jakoby trosku zmodrala - nevite co by to mohlo byt. je mi 22.Dekuji za odpoved
kristin
MUDr. Václav Kopecký
Pokud bulka modrá, je to opravdu pravděpodobně modřina po kousnutí, ale pokud by to v krátké době nezmizelo, určitě běžte na vyšetření sliznic- může to být i hemangiom (to je benigní nezhoubný nádor), který ale může mechanicky vadit a měl by se odstranit. Přes počítač ale diagnosu určit nedokážu.
Sliznice, afty, opary
Dobrý den. Před pěti týdny jsem byla na vrtání zubu a lékař použil místní znecitlivění. Při jeho aplikaci praskla ampulka, ale lékař tvrdil, že v ústech nemohlo nic zůstat.Vytvořila se mi afta, která sama o sobě byla nebolestivá, ale asi jsem do ní dostala zánět, protože kousek od ní se mi vytvořila boulička. Bolela mě celá tvář ucho i zuby na té straně. Dnes po pěti týdnech zůstala po aftě jakoby jizvička (docela velká) a bouličku (menší než na začátku)tam mám stále.Většinou už to nebolí, ale občas cítím slabou bolest zubů a tváře. Spíše mě znepokojuje, že to po takové době není zcela vyhojené a zda to není nebezpečné. Děkuji za odpověď Novotná.
Katka
MUDr. Václav Kopecký
Viz odpověď na předchozí dotaz – nebezpečné to asi není ale v případě pochybností vyhledejte specialistu na sliznice.
Sliznice, afty, opary
bulka na spodním rtu pane doktore, p?ed týdnem se mi udelala na vnit?í strane spodního rtu nebolestivá bulka o velikosti hrásku, je pod k?zi. Zubarka mi rekla ze to muze byt od kousnutí, ano je to mozne,ze jsem se kousla, ale nejde mi do hlavy, ze v?bec nemizi a ani se nezvetsuje.M?ze jít o nejaké vázné onemocnení? mám zajít za praktickým lekarem?
kristin
MUDr. Václav Kopecký
Důvodů tohoto symptomu může být celá řada, je těžké jej určit bez vyšetření. Podstatné je, jak rychle se bulka vytvořila, zda se nemění a jak dlouho v ústech setrvává. Pokud by tam byla déle než 10 dní, doporučuji navštívit znovu stomatologa, eventuálně se nechat odeslat ke specialistovi na sliznice.
Sliznice, afty, opary
Dobrý bden.minulý týden se mi v puse objevily afty.Tyto jsem preléčil roztokem tantum werde.Došlo u mě ale ke zvýšené krvácivosti dásní a také bolesti dásní v oblasti kolem zubů.je možná nějaká souvislost?Dá se očekávat,že tyto problémy zmizí,případně používat ústní vodu apod nebo navštívit zubaře?děkuji
Luboš
MUDr. Václav Kopecký
Zubaře navštívit můžete, může Vám zmírnit Vaše obtíže, ale afty nevyléčí – to zatím neumí nikdo. U tohoto onemocnění není známá přesná příčina, jsou považovány za multifaktoriální onemocnění, kde infekce hraje významnou roli. Proto je souvislost s potížemi u dásní obvyklá. Pokud příznaky přetrvají po odeznění akutního zánětu, lékaře vyhledejte.