Zubní poradna MUDr. Kopeckého

Korunky a můstky
Vazeny pane doktore,na hornich jednickach mam korunky. nad jednou horni jednickou ustoupila dasen a pan doktor me nejdrive dasen vycistil a pozdeji predela na celokeramicke. zda se ze me pan dokror po umrtveni nad pravou horni jednickou vyrizl kus dasne a ted je toto misto dost obnazene. dasen je nacernala okolo obou jednicek.Nic neboli.mam strach ze po nasazeni novych celokeramickych korunek me zutane dira nad pravou horni jednickou a dasne budou stale docerna zabarvene.Je mozne ze tyto komplikace mohl zpusobit cep ktery je vsazeny v "zubech? Pan doktor udelal rentgen a o cepu se nezminil jen o vymene za celokeramicke,dale me rekl ze musi zbrousit nektere dolni zuby protoze se dotykaji hornich a drazdi predni jednicky.Je to velky zasach zbrouseni zubu ?Muzou nastat pozdeji komplikace ?Me osobne se nezda ze dolni zuby nejak drazdi horni jednicky nikdy se me o tomto problemu jiny zubar nezminil.Ziji v USA a mam obavy z konecneho vysledku.Dekuji Vera
Vera
MUDr. Václav Kopecký
Rozdíl v broušení na jednotlivé typy materiálů není velký, ale každý materiál chce přece jen trošku jiný brus, i v tom se techniky mění. Zbarvení zubu mohl materiál čepu způsobit, stejně tak jako použitá kořenová výplň. Někdy je ale odstranění čepu tak rizikové, že se raději ponechává – v tom případě je ale lepší metalokeramická korunka, která zabarvení lépe skryje. Lehký zábrus dolních zubů je možný a zubům neublíží.
Korunky a můstky
Dobrý den,před měsícem jsem si nechala udělat nový metalokeramický můstek + 5 korunek na přední horní zuby.Paní doktorka mi nechala udělat tuto protetiku vcelku spojenou v jednom kuse, i když to nebylo potřeba, předtím jsem měla přední korunky nasazené jenotlivě. Teď to vypadá mohutně a nepřirozeně. Jsem z toho velmi zklamaná a stále přemýšlím , jestli existuje nějaká možnost opravy. Mohl by jste mi, prosím, poradit_ Děkuji
Lída
MUDr. Václav Kopecký
Opravy určitě ne, můstek by se musel rozřezat a udělat nové korunky. Indikace, kdy udělat korunky zvlášť, a kdy je spojit, vycházejí z biologického faktoru zubů, typ práce navrhuje lékař, ale jako pacient se k tomu také můžete vyjádřit (pokud lékař nebude souhlasit, nemusí Vám ale práci zhotovit). Když je práce již nasazená, je trošku pozdě – můžete ji samozřejmě reklamovat, ale nejdříve bych zašel na konzultaci jinam, aby jste zjistila, zda to má vůbec šanci na úspěch. Prokazovat, že zuby nebyly indikovány na spojenou konstrukci ale budete asi obtížně.
Korunky a můstky
Dobrý den, bude to znít hloupě, ale chtěla bych se zeptat, jaký je vlastně rozdíl mezi můstkem a korunkou? A dále: v dětství mi rostly horní zuby (jedničky) přes sebe, zubař mi je vyvrtal (každý tedy asi o třetinu) a zaplomboval, což ovšem nepommohlo, neboť je mám stále přes sebe. Dnes mi to vadí, zuby mají rozdílnou barvu, občas bolí (jakoby od kořene).Byl mi udělán i rentgen a prý mám vše v pohodě, ale z čeho pak ta bolest? Lze s těmito zuby něco dělat (udělat nové), jakým způsobem a orientačně za kolik? můj zubař se nijak nevyjádřil. Je mi 24 let a nerada bych byla za chvíli "bez zubů". Předem děkuji a přeji pěkný den.
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Mohu to jen stěží posoudit, když jsem Vaše zuby neviděl, ale spravit by to určitě šlo, novými korunkami nebo keramickými fasetami – cena by byly v závislosti na použitém řešení v rozmezí 10 – 20 tisíc Kč. Zdroj bolesti na základě Vašeho popisu odhalit nedokážu. A korunka je náhrada horní části zubu – na původní zubní kořen se nasadí „čepička“, která jej chrání a zpevňuje, případně nahrazuje ztracené zubní tkáně. A můstek je spojení několika korunek dohromady, přičemž na něj lze umístit i náhradu zubů, které již byly odstraněny (nemají kořen, na který by se dala udělat korunka).
Korunky a můstky
Dobrý den, narodila jsem se s genetickou vadou zubů - nedostatek skloviny, téměř žádné nervy a navíc drolivost zubů. Nedrží mi žádná plomba, zuby jsou drobné a neustále se obrušují. Zubařka mi nasadila na přední zuby fazety, ale ty už jsou poškozené a nové mi naleptat nelze. Lze nějak dosáhnout toho, abych měla pěkné zuby? Děkuji
Lucie
MUDr. Václav Kopecký
V takovém případě doporučuji protetické ošetření korunkami, a zvážil bych žádost o finanční příspěvek ze zdravotní pojišťovny ze zdravotních důvodů, léčba bude dost nákladná (i když se málokdy povede dostat z pojišťovny více peněz).
Korunky a můstky
Dobry den, chci se zeptat na vas nazor: mam narok na zhotoveni noveho provizorniho mustku, kdyz nejsem spokojena s tim, ktery jsem dostala (jedna z korunek vubec nedoleha k dasni, takze mezi ni a dasni je nekolikamilimetrova dira, nehlede na barvu, ktera je o nekolik odstinu tmavsi, nez me ostatni zuby, proste zluta)? Upozornuji, ze mustek je na hornich prednich zubech a mam ho minimalne na mesic, nez se vyleci zanet, ktery byl pod jednou z korunek, a budou se moci nasadit stale keramicke korunky. Neumim si predstavit s timto tak dlouho fungovat, doslova se ted stydim otevrit pusu:( dekuji
Ema
MUDr. Václav Kopecký
Nejsem si zcela jistý ve věci právního nároku, provizorní můstek je funkční, nikoliv estetickou pomůckou. Na druhou stranu nevidím důvod, proč by nemohl být i hezký, a není ani tak drahý, abyste se se zubařem nemohla nějak dohodnout (na slevě apod.).
Korunky a můstky
Vazeny pane doktore,vcera vecer jsem si vsimla ,ze me nad pravou horni jednickou ustoupila dasen.Na prednich dvou zubech mam korunky.Dasne okolo jsou jemne do cerna zabarvene.Neboli jen me znepokojuje zvlastni ustup dasne.vypada to jakoby kousek dasne nekdo vyriznul.Pres noc se rana trosku zacelila ,ale mam obavy ze po daslim cisteni zubu se stav jeste zhorsi. Dekuji Vera
Vera
MUDr. Václav Kopecký
Pokud to bylo jen jednorázově, šlo o akutní zánět dásně. Kdyby ale dáseň měla tendenci od korunky ustupovat, mohlo by jít o netěsnost okraje korunky, a pak by bylo vhodné korunku předělat tak, aby k dráždění dásně nedocházelo.
Korunky a můstky
Pane doktore, po 15 letech mi můj pan doktor sundal korunky na 10 zubech, protože už se korunky hýbaly. Teď mám ale téměř 2 měsíce provizorní náhradu po dobu než mi všechny zuby pan doktor zreviduje, aby je opět mohl přikrýt novými korunkami. Zdá se mi však, že zuby, které nejsou provizoriem přikryty ( přední zuby)se začaly křivit, bohužel nikoli tak, jak bych se mi líbilo, spíše naopak. Je možné, že by to bylo v souvislosti s těmi provizorními zuby ( protože jsou trochu větší než ty korunky)?Děkuji Vám za odpověď. Lidka M.
Lidka M.
MUDr. Václav Kopecký
Pokud jsou zuby spojeny provizorním můstkem, příliš se pohybovat nemohou. Ty ostatní ale mohou reagovat na změnu kousacích poměrů, zejména pokud je krycí můstek vyšší a umožňuje ostatním zubům více pohybu než měly před tím. Upozorněte na to svého lékaře, provizorní můstek se dá zabrousit do původní výšky zubů.
Korunky a můstky
Kovova korunka na horní 7. Po roce a půl odpadla,v korunce jsou na plošce 2 malé dírky,zřejmě byla probroušená už při nasazování (nebo téměř probroušená a pak prokousnutá)a i přes důkladnou hygienu se dovnitř dostávaly nečistoty a vlhkost.Lze korunku znovu nasadit,musí se udělat nová korunka podle staré nebo i znovu otisk?Mám obavu, abych o zub úplně nepřišla - jak dlouho může celá procedura trvat?Zub je "mrtvý" ještě před nasazením korunky. Děkuji za radu.
Ivana
MUDr. Václav Kopecký
Pokud je korunka mechanicky poškozena, je jednoznačně nezbytné zhotovit novou, jinak zub nechrání, ale ohrožuje.
Korunky a můstky
Minulý týden mi lékař nasadil keramický můstek na 4 a 6 v pravo nahoře, 5 chybí. Od té doby mě 6 bolí a bolest se stupńuje. V současné době beru 2 až 3 ibalginy 400 proti bolesti, bez toho se to nedá vydržet. Je to běžné? Bohužel v současné době má můj lékař až do 28.3. dovolenou. Lze můstek sejmout bez poškození?? Není to zrovna levná záležitost. Děkuji za odpověď.
Dana
MUDr. Václav Kopecký
Pokud nelze můstek sejmout, bude nutné jej provrtat nebo rozřezat. V zubu máte nejspíš zánět a bude nutné odstranit nerv a zub přeléčit. Vzhledem k prodlení v odpovědi doufám, že už je Váš problém vyřešen.
Korunky a můstky
Dobrý den,již 8 let mám udělaný vpravo dole mustek na posledních třech zubech.Teď mě ten poslední pod korunkou začal šíleně bolet.Vůbec to nechápu.Myslela jsem,že zuby pod korunkou jsou mnohem lépe chráněné nežli zuby obnažené.Mě zajímá, proč to bolí když zub pod korunkou je mrtvý.Co tam vlastně bolí a proč.Děkuji za odpověď a přejí hezký den.
Šárka
MUDr. Václav Kopecký
Zub je stále živá tkáň, a může bolet i když je kryt korunkou. Pokud do dutiny zubu pronikly bakterie, může to vyvolat potíže které popisujete. Okraje zubu kolem korunky je potřeba čistit pečlivěji, než samotné zuby, protože se zde mohou zachytávat nečistoty a způsobit kaz pod korunkou.
Korunky a můstky
Vážený pane doktore, před 3 lety mi byly v soukromém stomatologickém centru vyměněny korunky na horních jedničkách a dvojkách. protože původní můstek spadl a zuby, které nebyly endodonticky ošetřeny,uhnily a bolely. Kořeny lékařka endodonticky ošetřila a na kořenové nástavby nasadila po odstranění váčků nové korunky. Při kousání teď začala jednička bolet,společně s ní i dáseň nad zubem, proto lékařka zub zrentgenovala , ale na intraaortální kameře nebyl váček a kořen je zcela zaplněn a prý i hermeticky uzavřen. Zub nebolí, ale nemohu na něj kousat, při čištení zubní nití už není ale cítit pach. Lékařka poradila nějakou dobu na zub nekousat, snad jsem prý zub při kousání přetížila. Pokud by po čase byly ještě problémy, musela by se prý provést resekce, ale nevím proč, pokud na zubu váček není. Můžete , prosím, říci svůj názor na tento problém, pokud se dá z popisu poznat, co se mohlo se zubem stát? Zub není úplně pevný,mírně se prý hýbá. Děkuji Angis
angis
MUDr. Václav Kopecký
To bych opravdu hádal, ale žádné ošetření není nikdy stoprocentně jisté, i když je provedeno maximálně kvalitně. Na zubu může být například prasklina kořene, která se obvykle potvrdí až při extrakci, nebo může být zub opravdu přetížen. Postupujte podle rad své lékařky, ale předem nelze vyloučit nic, ani ztrátu zubu. Lze jej však velmi dobře nahradit implantátem.
Korunky a můstky
Chybí mi 2 zuby dole, lékař mi doporučil keramický můstek, chtěla bych požádat o sdelení přibližné ceny tohoto zákroku (již jsem psala, ale zřejmě jsem uvedla místo můstku - koruny)
Kateřina Přibáňová
MUDr. Václav Kopecký
už jsem odpověděl, hledejte
Korunky a můstky
Chybí mi 2 zuby dole, byl mi doporučen keramický můstek, můžete mně sdělit přibližnou cenu?
Kateřina Přibáňová
MUDr. Václav Kopecký
Cena keramických prací se obvykle pohybuje v rozmězí 3 - 5 tisíc Kč za každý zub.
Korunky a můstky
Dobrý den,pane doktore, chtěla jsem se zeptat. začátkem září 2006 jsembyla u naší paní zubařky.Vyvrtala mi zub a přpravila na budoucí korunku a zacementovala.( omlouvám se, ale neznám odborné termíny). Asi za tři dny jsem s velkou bolestí k ní přišla a cementovou vložku mi musela vyndat a hned volala do laboratoře, aby zastavili výrobu korunky ( 6 dole ) a že mám přijít za měsíc, protože ona tam nebude má dovolenou, a nechá zatím zub dýchat. Po měsíci mi nakonec zub vytrhla s tím, že se nedá už nic dělat.V únoru mě přišla pozvánka, že korunku nakonec vyrobili a musím jí zaplatit, takže se ptám mám platit za něco co jsem nedostala? Děkuji za odpověď Lenka Bašná
Lenka Bašná
MUDr. Václav Kopecký
Myslím že nikdo není povinen platit za zboží, které neobdržel. Otázkou je kdo korunku objednal, a proč ji laboratoř dokončila. Doporučuji obrátit se na Oblastní stomatologickou komoru (www.dent.cz)
Korunky a můstky
Přeji pěkný den, mám mrtvý zub-stoličku již asi 2 roky a žádné problémy s ní nemám. Zub mám vyplněný amalgámem. Zubař mi řekl, že bych si měla nechat udělat korunku, protože by údajně mohl vlivem amalgámu prasknout, že v tomto případě působí jako klín. Chci se zeptat jestli je tomu tak. Předem děkuji za odpověď.
Alena
MUDr. Václav Kopecký
Ano, pokud je zub mrtvý, stává se časem stále křehčí, a může se rozlomit. Proto se na tyto zuby zhotovují korunky, nebo se alespoň vyplňují adhesivní výplní, která zub „slepí“. Vždy ale záleží na tom, kolik je zachováno původních tvrdých zubních tkání, žádné obecné pravidlo není.
Korunky a můstky
Dobrý den, v září 2006 mně začla paní doktorka léčit stoličku, je to 6 dole v levo, s tím, že mi na něj udělá korunku. Zub mi zacementovala a odjela na měsíc na dovolenou.Mezitím jsem nemohla vydržet bolestí a cement musel pryč.V laboratoři zastavili výrobu korunky a nakonec mi zub vytrhla.Po půlroce mi volá, že chce korunku uhradit, že vlaboratoři ji udělali.Musím něco hradit, když mi nakonec zub vytrhla? Děkuji za odpovědˇ
Lenka Bašná
MUDr. Václav Kopecký
Na Vašem místě bych korunku neplatil, protože byly chybně indikovaná, což nemohlo být zaviněno z Vaší strany. V případě potíží se obraťte na oblastní stomatologickou komoru.
Korunky a můstky
Dobrý den, zajímalo by mě jak se řeší, když vyrobená metalokeramická korunka úplně nesedí. Lékař mi nasadil novou korunku,ale na skus tam překážela (asi byla vyšší) a tak mi byl zkrácen úplně zdraví zub, který je této korunce protilehlý. To nelze obrousit tu korunku? Ten zdravý zub mám od té doby citlivější. Mám také dojem, že by bylo potřeba to jěště trochu zbousit, ale nelíbí se mi možnost, že by mi lékař zas brousil zdraví zub. Mohu požadovat broušení korunky? Nebo byl postup lékaře správný? Moc děkuji za odpověď.
Marta
MUDr. Václav Kopecký
Záleží na způsobu kontaktu obou zubů ve skusu. Někdy je výhodnější ubrousit hranu nebo hrbolek protilehlého zubu, aby se přesunuly body kontaktu obou zubů více do jejich osy. Je potřeba to ale dělat opatrně, a jen v malé míře. Keramiku je možné samozřejmě také zabrušovat, a pak se její povrch leští speciálními gumami.
Korunky a můstky
Dobry den pane doktore,chtela bych Vas poprosit o radu.Pred 14 dny jsem dostala 4 nove keramicke korunky na predni zuby.Vypadaji sice pekne ale mam je mnohem svetlejsi nez zuby ostatni.Je nejaka moznost jak dosahnout stejneho odstinu,nebo myslite ze se po case zbarvi taky?Dekuji mockrat za odpoved.
Veronika
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel změnit barvu keramiky není možné, pokud už máte korunky pevně nasazeny (jinak to v laboratoři možné je). Barvu jste měla hned reklamovat. Je ale možné že jste si tento odstín vybrala, barvu by měl pacient schvalovat předem.
Korunky a můstky
Dobrý den, byla mně vytržena horní 6 kvůli zánětu a nyní si chci nechat udělat můstek. 5ku mám zcela v pořádku a na 7 je velká plomba. Mám nabídky od 2 různých zubařů. 1. mi chce 5ku zbrousit na "schůdek" bez umrtvení a 7 umrtvit a dát do ní čep. 2. zubař mi chce umrtvit zdravou 5 (kvůli možným pozdějším komplikacím) i 7 a dát do obou zubů čepy. Nezkřekne zdravá 5ka, když se kvůli můstku umrtví a dá se do ní čep? Hrozí nějaké problémy, když se 5ka neumrtví? Napište mi prosím, jaký na to máte názor.
Aleš
MUDr. Václav Kopecký
To nemohu posoudit, záleží na anatomických poměrech, ale já bych živé zuby zbytečně nedevitalizoval. Někdy je to ale nezbytné, hlavně z mechanických důvodů (dostatečná opěra pro můstek. Nechcete ale zajít ještě k někomu, kdo Vám navrhne implantát? – okolní zuby pak nebude potřeba ničit.
Korunky a můstky
Vážený pane doktore, před necelým půl rokem jsem dostal korunku na horní šestku. Chvíli trvalo, než jsem si na ní zvykl. Neustále mě však zlobí. Při jídle mám dáseň pod ní citlivou, a cítím jakoby hnis. Když jsem použil mezizubní kartáček, ihned se mi spustila krev. Může to být způsobeno tím, že může korunka nějakým způsobem tlačit na dáseň, nebo co se stalo?
Marián
MUDr. Václav Kopecký
Ano, buď je pod korunkou spára, nebo korunka přesahuje okraj zubu a dráždí dáseň. Zajděte to probrat se svým lékařem, nebo k hygienistce, ta Vám okraje dásně vyčistí a řekne Vám pravděpodobnou příčinu.
Korunky a můstky
Dobry den, mam druhym rokem implantat, ktery se celkem bez problemu vhojil, ale keramicka korunka se mi jiz dvakrat "odlepila" a jednou se dokonce odlomil kousek "skloviny". Chtela jsem se zeptat, jestli je toto normalni, a jaka je (pokud existuje) zarucni doba na takovyto vykon. Platila jsem cca 30.000Kc a jsem jiz otravena z necekanych nucenych navstev zubare, atd. Take by mne zajimaly orientacni ceny HealOzone? Predem dekuji za Vas nazor a jsem s pozdravem Zuzana Matouskova-Bartova
Zuzana Bartova
MUDr. Václav Kopecký
Záruční doba je ze zákona 6 měsíců, ale pokud se odlomil kousek keramiky, měla by to laboratoř, která korunku vyrobila, jako reklamaci uznat (pozor, to není Váš lékař, kdo korunku zhotovil). Ošetření ozónem stojí od 300 Kč za 1 aplikaci, až po několik tisíc za celkové preventivní ošetření.
Korunky a můstky
Dobrý den.Jsou některé zubní náhrady a můstky hrazené pojišťovnou VZP nebo aspoň částečně?Jde mi o to,že mám "díru"po vytržené stoličce a vedle ní jen kořen bez zubu.Mám tedy mezery první a druhou stoličku dole.Jsem na mateřské dovolené a splácím byt, tož si nemohu dovolit drahé implatáty.Děkuji
Pavla 27let
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel, žádná pojišťovna ztrátu Vašeho zubu nezpůsobila, a proto Vám také z veřejných peněz můstek neuhradí- přispěje Vám pouze cca 10 – 20 procent z ceny. Ale aby to bylo solidární, může Vám také zaplatit v plném rozsahu plastovou snímací protézu.
Korunky a můstky
Dobrý den, asi dva roky jsem měl keramickou korunku, která se mi uvolnila a bylo třeba přemodelovat zbytek zubu a následně i vyrobit novou korunku. Jaká je záruka na keramickou korunku a nutnost finanční spoluúčasti při výrobě nové korunky? Děkuji za odpověď.
Filip
MUDr. Václav Kopecký
Záruka na stomatologické výrobky je ze zákona půl roku, a pojišťovna na korunku velmi drobně přispívá jednou za 5 let. Novou korunku si tedy budete muset uhradit v plném rozsahu z vlastních zdrojů. Se zárukou je v těchto případech také ten problém, že korunka je obvykle v pořádku (vydrží beze změny po staletí) ale kazí se zub pod ní nebo kolem ní – a za to žádný zubař nemůže – péče o zub je Vaše starost.
Korunky a můstky
Keramické zuby Dobrý den, přišla jsem o přední zub a lékař mi nabídl několik možností jak stávající místo vyplnit. Vybrala jsem si zub keramický, ale i mezi nima je rozdíl. Buď metalicko keramický nebo celo keramický, který je podle dostupných informací nejpřirozenější náhradou, ale lékař mě od něj velice zrazuje. Prosím mohl by jste mi blíže objasnit rozdíl v těchto dvou technologiích a říci důvody pro a proti celokeramické varianty? je vizualní rozdíl těchto dvou materiálů odlišný? a jak je to s jejich trvanlivostí a křehkostí? Velice děkuji
Erika
MUDr. Václav Kopecký
U metalokeramické korunky je keramika napálena na kovovou vnitřní vrstvu, která je pokryta bílou vrstvou (opakerem), na kterou je nanesena keramika. Celokeramické korunky naproti tomu žádný kov neobsahují, jsou opravdu „celokeramické“, a proto přirozeně propouštějí světlo a lépe vypadají. Funkční rozdíly by mezi nimi být neměly, pouze celokeramické korunky jsou technologicky náročnější, a neumí je vyrobit každá zubní laboratoř. Nevýhody u jednotlivých korunek oproti metalokeramickým korunkám neznám, já bych také volil spíše celokeramické řešení.
Korunky a můstky
Dobrý den,můžete mi ,prosím potvrdit,že to tak má být?Mám můstek a nedávno jsem zjistila,že na plošce se vespod objevil kov.Ptala jsem se paní doktorky,zda je normální,že zhruba za rok se objevuje vespod místo bílé hmoty kov,zda bílá vrstva není příliš tenká...Sdělila mi,že se nic neděje,že to tak je.Já si to nemyslím,protože ploška je i drsnější...Co Vy na to? Díky za odpověď.
Hanka
MUDr. Václav Kopecký
Funkční vada to není, pouze estetická, a drsné místo se dá zaleštit. Záleží ale na tom, z jakého materiálu je můstek (bílá ploška) zhotoven. Pokud jste šetřila, a je z plastu, pak je to velmi častá komplikace – plast je provizorní materiál a na definitivní můstek nepatří. U keramických můstků se to nestává, a pokud ano, obvykle to je v důsledku výrobní vady, ale velmi těžko se to zjišťuje.
Korunky a můstky
pane doktore asi po roce mi doslova uhnila keramická korunka na pětce. Nic mě nebolelo a najednou korunka upadla jako když ji odřízne i se zubem.Zůstal vykotlaný kořen. Byla korunka správně nasazena? Jaké je další řešení?Implantát? Můstek totiž nechci. Děkuji za radu
Jarda
MUDr. Václav Kopecký
Keramická korunka neuhnila – uhnil zub pod ní. Příčinu již nezjistíte – buď byl pod ní zánět v zubu, o kterém jste nevěděla, nebo kaz, nebo byl zub nevratně poškozen už v době výroby korunky, aniž by to bylo patrné, a nebo jste si zub špatně čistila a udělal se kaz pod okrajem korunky. Dalším řešením je jednoznačně implantát, můstek bych nedoporučoval, musel by viset na dvou okolních korunkách – a to už jste si zkusila.
Korunky a můstky
Dobrý den pane doktore, mohl byste mi prosim poradit? Přední zub mi před několika lety odumřel, a nyní je výrazně šedý, či tmavý než ostatní zuby. Moje zuby teda nejsou extra bílé, ale myslíte, že by se s tím dalo něco dělat? Můj zubař mi doporučil korunku,ale mám z ní trochu strach. Je proč? Je mi 19 let a "kvůli" zubu se bojím usmát. Přitom bych tak chtěla:)Bude výsledek lepší s korunkou? Nevypadne mi? Nebo bude vypadat jako ostatní zuby? Moc byste mi pomohl, kdybyste mi mohl poradit. Děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám krásný den. Dagmar
Dagmar
MUDr. Václav Kopecký
Nechat Vás v devatenácti chodit s tmavým zubem je ublížení na zdraví, to by mělo být trestné. Váš zub by se měl nejprve vnitřně vybělit, protože jinak by mohl tmavý kořen prosvítat a znehodnotit vzhled budoucí korunky. Mnohdy samo vnitřní bělení stačí, a pokud ne, je potřeba najít vhodné estetické řešení. Pokud je původní korunka zubu zdevastovaná, může to být i umělá korunka, jinak mi lepší připadá estetická faseta z keramiky. Smát byste se měla, je to důležité! Pokud Váš zubař umí jen korunku, zkuste zajít na konzultaci k někomu jinému (pokud jste z Prahy, klidně přijďte k nám).
Korunky a můstky
Dobrý den jelikož mám přední horní jedníčky a dvojky již 10 let spravované pryskyřicí s výsledkem již nejsem spokojená (pigmentace,časté odštěpení,barevný rozdíl) rozhodla jsem se pro polokeramiku.Budou mi tedy zbroušeny 4 zuby a nasazena náhrada.Zajímá mě,zda-li budou nové zuby nasazeny jednotlivě,nebo v celku jako můstek.Děkuji za odpověď hezký den
Petra
MUDr. Václav Kopecký
Možné jsou obě varianty, záleží na kvalitě Vašich zubů a dohodě se zubním lékařem.
Korunky a můstky
Dobrý den, mě by zajímalo, jak je to s platbami keramických korunek, zda se částka hrazená pojišťovnou (lékaři) odečítá při placení pacientovi?
Michaela323
MUDr. Václav Kopecký
Pokud má lékař na daný výkon (výrobek) smlouvu s pojišťovnou, a výkon je v kategorii částečně hrazených výkonů , a pojišťovna za něj něco připlácí, pak je pacientovi účtována cena bez tohoto příplatku a ten je vyúčtován přímo příslušné zdravotní pojišťovně.
Korunky a můstky
Vážený pane doktore, velmi prosím o Váš názor. V prosinci mi byl nasazen můstek (metalkeramika),na 7 a 4 vlevo dole. O 5 jsem přišla před 2 lety. O 6 jsem přišla zhruba před rokem a půl. Při extrakci mi bohužel zůstala část kořene v čelisti - následovalo chirurgické odstranění části kořene. Po krátké době se mi v místě chirurgického výkonu udělal kostní výrůstek (ohraničený útvar, tvrdý, nebolestivý). Nemění se. Je to prosím důvod se znepokojovat? Dovolte mi prosím ještě jednu otázku. Pod můstkem (pod onou 7) mám zánět dásní, chobot. V případě potíží je nutné můstek sundat a zhotovit nový? RTG mi byl zhotoven v prosinci, zaplněny 2 kanálky, zub je údajně kompletně přeléčen. Velmi děkuji za odpověď.
Jarmila
MUDr. Václav Kopecký
Kostního výrůstku se obávat nemusíte, ale pokud mechanicky vadí, je lépe jej odstranit. Zánět dásní naopak v pořádku není, měl by se léčit a odstranit parodontologickou léčbou (poraďte se se svou hygienistkou). Pokud jde o počet kanálků, horní 7 má v drtivé většině kanálky 3, dva jen velmi výjimečně v případě tvarové anomálie. Někdy je ale kanálek obtížně nalezitelný, nebo je tak ucpán, že již nejde ošetřit – zeptejte se na to svého lékaře, případně nechte snímek prohlédnout jiným specialistou.
Korunky a můstky
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,mám ve spodní části asi 4mm mezeru mezi zuby.Existují nějaké výpně,rovnátka ale nechci.Děkuji za odpověď
Zuzana
MUDr. Václav Kopecký
To záleží na velikosti, vzhledu a umístění mezery- možností jsou korunky, keramické fasety na okolních zubech, lepené můstky, a další. Musíte zajít na vyšetření a poradit se o konkrétních možnostech ve vašich ústech se svým lékařem.
Korunky a můstky
Vazeny pane doktore, poradite prosim? Mam vytrzene obe horni "petky" a ma lekarka doporucuje mezery "zaplnit", protoze jinak maji predni zuby pry tendenci se postupem casu rozestupovat (a pripadne uvolnovat); jenze - a to je muzj dotaz - mam potize s imunitou (sklon k infekcim apod.) a mam obavy, ze pokud bych pristopupila na reseni "korunky/mustku (nevim presne)", tak ze od te chvile budu muset neustale resit nejake "nove problemy" se zanetem dasni nebo neco podobneho - coz je pripad jedne me zname, ktera ma take potize s infekcemi a ktera resi potize se zanety po podobnem zakroku vlastne ted uz stabilne .. nevim, co je lepsi varianta - "risknout", ze infekce nebudou, nebo nechat zuby tak, bez doplneni chybejicich petek? jaky je Vas nazor? Jsem dost mlada a pracuji s lidmi, takze je to soucasne i muj socialni, nejen zdravotni problem, dekuji
majka
MUDr. Václav Kopecký
Mezery mezi zuby bych rovněž doporučil zaplnit, protože časem k posunům zubů do mezery určitě dojde, a bude to důvodem, proč přijdete o další zuby. Zánětu se můžete obávat jen tehdy, když se o své zuby nedostatečně staráte. Pokud pravidelně preventivně navštěvujete svého lékaře a dentální hygienistku, podobných potíží se bát nemusíte ani v případě snížené imunity. Kromě můstků je možné mezery zaplnit i implantáty (což považuji za lepší řešení, nemusí se poškodit sousední zuby) nebo snímací protézou (což je horší řešení – nedoporučuji).
Korunky a můstky
Pan Doktor, idem si dat spravit korunky na predne zuby.mam 26 rokov, mohli by ste odporucit aky material je najlepsi, aby vyzerali ako vlastne?mam biely chrup, len predne 2 zuby su nepekne.dakujem
sisi
MUDr. Václav Kopecký
V každém případě doporučuji korunky či fasety z metalokeramiky nebo ještě lépe z čisté keramiky, vše ostatní by bylo kompromisem. I když to bude třeba dražší než jiná řešení, mělo by Vám to vydržet na celý život, takže se to nebude muset za pár let předělávat, a v konečném důsledku na kvalitnějším řešení jen vyděláte.
Korunky a můstky
Dobrý den, mám už několik let korunku na jedničce vlevo nahoře, zub je mrtvý. Nyní začal bolet, pan doktor jej několik měsíců léčil a nyní uzavřel s tím, že je zaplněný a neměl by bolet. Přesto se bolest stále vrací. Prosím o radu, zda je možné ještě nějaké řešení kromě vytržení. Děkuji.
honza
MUDr. Václav Kopecký
V každém případě doporučuji korunky či fasety z metalokeramiky nebo ještě lépe z čisté keramiky, vše ostatní by bylo kompromisem. I když to bude třeba dražší než jiná řešení, mělo by Vám to vydržet na celý život, takže se to nebude muset za pár let předělávat, a v konečném důsledku na kvalitnějším řešení jen vyděláte.