Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Zubní poradna MUDr. Kopeckého

Plomby
Dobrý den, lékař mi vyrtal zubní kaz a dal mi amalgámovou výplň. Od té doby mi zub při skusu jakoby "vrže". Čím by to mohlo být? Děkuji
Markéta
MUDr. Václav Kopecký
Plomba je vysoká, je potřeba ji zabrousit.
Plomby
Dobrý den. Před dvěma měsíci jsem měl hluboký koaz, který byl vyvrtán a byla vložena mast a bílá plomba. Zub přestal bolet, ale byl neustále citlivý na teplé. Po měsíci jsem zašel za jiným zubařem a ten se podíva a zub převrtal s tím, že pod bílou plombou nabyla podložka a tedy byl zub citlivější. Podložku dal, ale zub dodnes (4 týdny) je citlivý na teplé, spontánní bolest není. Je to normální? Děkuji
Lukas
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, normální to opravdu není, a už vůbec není normální dávat podložku pod bílou výplň. Zajděte si k jinému zubaři.
Plomby
Měla bych si nechat přeplombovat všechny plomby na bílé,nemám boť s největší pravdděpodobností alergii na kovy (výsledky kr.testů budou trvat). Určitým způsobem je to v rodině - sestra matky tímto trpěla. Jaký druh "bílých" plomb by jste mi doporučil Vy? A jak je to s jejich hrazením pojišťovnou? Případně v jakém cenovém rozmezí se plobmby pohybují?
Martina
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, na menší výplně lze použít kompozitní plastové výplně, u větších bych preferoval spíš keramické inleje. Oba druhy materiálů jsou za přímou platbu, ceny se liší od ordinace k ordinaci.
Plomby
Dobrý den, zhruba posledních 10 dní, když zkousnu na pravé straně stoličky, tak chvílí cítím jakoby tlak nebo jakoby se neco posunovalo na jednom místě v okolí zubu s plombou, bohužel nejsem schpna presne rict, o ktery zub presne jde, zda o ten s plombou, či jiný. Zhruba za týden od začátku bolesti mi začalo krvácení. Ráda bych se zeptala, o co by se mohlo jednat.
Hanka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, je možné, že máte uvolněnou výplň, zajděte k zubaři.
Plomby
Vážený pane Kopecký, rád bych se dotázal, jaké zubní náhrady se dají použít kromě amalganových. Jde mi o nevodivé materiály a jak se u těchto blomb pohybují ceny. Děkuji Vám předem za odpověd.
Marek 26 let
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, místo amalgámu lze použít buď kompozitní plast či keramiku. Cena za plast je podle velikosti přibližně 1000-1500 Kč, u keramiky podle velikosti cca 5 - 10 tis.
Plomby
Dobrý den pane doktore. Chtěl bych se optat pokud se odlomí kus kompozitní dostavby, je nezbytně nutné odvrtat i ten zbytek?Pokud bych chtěl znuvu zub dodělat?Zbytek tam drží stale dosti pevně a o korunce nechci slyšet.Mnohokrát Děkuji za odpověď
Michal
MUDr. Václav Kopecký
Nezbytně nutné to není, záleží na mechanických poměrech zubu i výplně (ale obvykle se výplň nahrazuje celá).
Plomby
Dobrý den! Chtěla bych se Vás zeptat, zda mám stále právo na reklamaci zhotovení bílé zubní plomby, když mi vypadla po čtyřech měsících od jejího provedení, a to při čištění zubů? Děkuji
Karla Mikačová
MUDr. Václav Kopecký
Ano máte, na plombu je záruční doba 6 měsíců.
Plomby
Dobrý den, v dubnu mi paní doktorka spravila zub amalgánovou plombou za kterou jsem platila 400,- - prý je nějaká lepší. Dříve mě zub nebolel, ale od té doby mě bolí a nemůžu na tu stranu kousat. Myslíte, že se to ještě usadí? Děkuji za odpověď.
Lucka
MUDr. Václav Kopecký
Nemyslím, chyba není v materiálu, ale buď je v zubu infekce, nebo je plomba vysoká a při skusu se zub přetěžuje. Obojí je potřeba ošetřit, budete muset znovu k zubaři.
Plomby
Dobrý den, pane doktore, kde bych prosím získala informace o druzích a cenách plomb? Ptala jsem se své zubní lékařky, ale nebyla ochotná se mnou diskutovat. Myslela jsem, že pacient si platí pouze za bílé plomby, ale zjistila jsem, že tomu tak není a že existují i tmavé materiály, které se přitom platí. A ještě prosím jeden dotaz. Má lékařka mi všechny zuby rentgenovala, prý se tím odhalí i mezizubní kazy a kazy, které okem nevidí. Je to nějaká speciální metoda nebo toto může provést každý lékař na obyčejném RTG? Děkuji mnohokrát.
Štěpánka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, informace o druzích a cenách plomb získáte pouze u svého zubního lékaře, proto nechápu proč s Vámi nebyla Vaše lékařka ochotná diskutovat. Každý zubní lékař má doplatky jiné. RTG vyšetření by rozhodně nemělo být chápáno jako nadstandard, nýbrž jako základní součást vyšetření.
Plomby
Prosím o zodpovězení mého problému. Moje zubní lékařka mi zaplombuje zub, tato mi vydrží v ústech maximálně 2 týdny, po té vypadne. Plomba je amalganová a já za ni zaplatila 600,- Kč. Děkuji
Radka Studená
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, pokud se svou lékařkou nejste spokojená, tak jí změňte.
Plomby
Dobry den. Pred nekolika mesici jsem mel zubni kaz pod plombou, kterou mi zubni lekar odstranil, diru vyplnil nejakym materialem z hrebicku a rekl, at za tri mesice prijdu, ze mi zub zaplombuje. Minuly tyden se tak stalo, ale ja porad citim ze je zub citlivy. Kde muze byt problem? Dekuji
o.j.
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, může to být pouze reakce na novou výplň, ale také se může jednat o zánět nervu. Zajděte znovu k lékaři.
Plomby
Dobry Den Pane Doktore chci se zeptat pred rokem a pul mi byla dana pulrocni vlozka do zubu,zub me neboli chci se zeptat kdyz pujdu k zubari jestly mi muzou hned dat plombu kdyz me to neboli dekuji za odpoved
Petra
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, to jestli se vám může hned udělat výplň posoudí pouze Váš lékař.
Plomby
Dobrý den, je mi 27let, na frontálních zubech mám bílé výplně, které z estetického hlediska nevypadají nejlépe. Chtěla bych se zeptat, zda byste mi doporučil pořídit si na dané zuby celokeramické korunky nebo zda mi radíte počkat-vzhledem k životnosti korunek. Dále by mě zajímalo, zda 12tis. za 1 celokeramickou korunku je běžná cena. Děkuji za odpověď.
Pavla
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, nechte si výplně vyměnit, Vaše zuby neznám, takže nemohu posoudit jestli by byly vhodné rovnou keramické korunky. 12 tis. za celokeramickou korunku je celkem běžná cena.
Plomby
Dobrý den.Chtela jsem se zeptat,fotokompozitní výpln na předních zubech ,myslíte že to chvilku vydrží
Iva
MUDr. Václav Kopecký
Na předních zubech obvykle více než chvilku.
Plomby
Dobrý den, pane doktore. Tento týden jsem byla u ortodontistky a ta mi odmítla nasadit rovnátka z důvodu začínající paradontozy a vzhledem ke stavu mých zubů. Mám totiž na stoličkách hluboké plomby a podle paní doktorky se pod některými z nich nachází neošetřené kazy. Jak je to možné, že kazy vznikly pod plombami? Ošetření kazů pod plombami mi doporučila až po návštěvě hygienistky a vyčištění a odstranění plaku a většiny bakterií. Jako řešení mi nabídla výrobu keramické plomby na míru, čímž dojde i k rekonstrukci zubu a konktaků mezi zubami. A po vyléčení paradontozy bude možno nasadit rovnátka. Co si o tomto postupu léčby myslíte? Jsou keramické plomby opravdu nutné nebo lepší v případě hlubokých plomb? Jaký je rozdíl mezi funkčností a životností keramické plomby a klasického amalgánu nebo kompozitu? Jaké jsou možnosti ošetření zubu s keramickou plombou? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď a názor.
Hana H.
MUDr. Václav Kopecký
Postup i doporučení Vaší ortodontistky byly zcela správné, postupoval bych stejně. Pod nekvalitními plombami vzniká většina kazů v ústech, a osobně také preferuji keramické výplně – mají skvělé vlastnosti, jsou z hlediska nutnosti preparace nejšetrnější k zubům a dobře vypadají. Nevýhodou je vysoká cena.
Plomby
Dobrý den, platila jsem u zubaře za bílou plombu 350,- Kč. Není to málo? Četla jsem že stojí i 1500,-. Je více druhů bílých plomb? Mám tedy nějakou nekvalitní, když stála jen 350,- ? Děkuji za odpověď
Hanka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, doplatky za bílé výplně si stanovuje každý lékař sám, takže to že jste zaplatila za výplň 350 Kč neznamená že je nekvalitní.
Plomby
Dobrý den. Zajímalo by mne, jaký máte názor na druh výplně zubu, která je nejlepší (resp. vydrží co nejdéle)? Zubař mi doporučil výměnu amalg.plomby na šestce (mám ji nejméně 10 let) a nabídl 3 varianty - klasickou amalg.výplň hrazenou pojišťovnou, potom jakousi amalg.tabletu a nakonec bílou plombu (obojí s doplatkem). Četla jsem dost různých názorů, např.že amlg.je odolnější a víc vydrží nebo že bílá zase lépe přilne k zubu.Tak nevím co by v tomto případě bylo výhodnější. Co byste poradil vy?Myslíte,že pokud je bílá plomba s doplatkem je tudíž i kvalitnější? A poslední otázka:výši doplatku za bílou plombu si stanovuje zubař nebo je pevně dána?
Alena
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jednoznačně nejdéle vydrží keramická výplň. Pokud máte na výběr mezi amalgámem a kompozitní pryskyřicí, pak záleží na velikosti defektu. Do velkých defektů patří keramika či kov, menší defekty lze řešit jak amlgámem tak plastem. Výši doplatku si stanovuje každý zubní lékař sám.
Plomby
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaka je pravdepodonost vypadnuti bile plomby a zda se po case muze menit barva oproti memu zubu.Dekuji za odpoved.Hezky den.Iveta
Iveta
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, vypadnutí fotokompozitní (bílé) výplně je - stejně jako u ostatních výplní - nízké, pokud je zhotovena správně. Po čase se může měnit její barva, např. se na ní mohou uchytit pigmenty, které ale lze odstranit.
Plomby
Dobrý den, mám bílou plombu mezi vrchními předními zuby. Už 4 měsíce nosím vyndavací rovnátka. Je možné, že by plomba držela zuby u sebe, třeba že by se při schnutí na obou zubech spojila? Byla mi dělána na obou zubech současně, i když mi doprostřed zubařka vložila takový "papírek". Děkuji za odpověď.
Hana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, je možné, že se výplně spojily, pokud nebyly udělány správně, rovnátka na to vliv nemají.
Plomby
Dobrý den.Ráda bych věděla,která zubní výplň je vhodnější pro stálý dětský chrup.13.letý syn má stoličku a horní jeničky ošetřeny amalgámovou výplní.Lékařka na ortodoncii nám sdělila,že je toto ošetření nevhodné. Hrozí nebezpečí zánětu dásní a o stoličku za několik let přijde, protože je zubní stěna velmi slabá.Děkuji.
Alena
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jestli si Váš syn správně čistí zuby, tak mu zánět dásní od amalgamové plomby nehrozí, jestli je stěna zubu slabá, tak je opravdu výhodnější bílá výplň, která stěnu zpevní.
Plomby
Dobry Den. Trapi me bolest zubu mel jsem tam nejdrive normalni plobu ale nechal jsem si ji predelat na bilou, od te doby me trapi bolest tohoto zubu pri skousnuti a kdyz jim neco sladke. Byl jsem u sve pani zubarky a ta mi rekla ze to nic neni, ze pokud je ta plomba bila ze neni dostatecne tvrda a ze to cas od casu muze bolet. Mohl by jste mi poradit?
Martin
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, viz odpovědi z archivu - je možné že výplň nemá dostatečně pružné spodní vrstvy a způsobuje vnitřní pnutí. Nechte si výplň předělat.
Plomby
Dobrý den,mám takový problém. Asi před rokem a půl mi po zaplombování začalo jakoby "lupat" v pětce vlevo dole(k lupání dochází reakcí na studené podněty,není to bolestivé a po jednom "lupnutí" zůstává zub,i při trvalém vlivu studeného podnětu v klidu)...Po vyšetření zubařkou mi bylo povězeno,že se nedá nic dělat,že zub je citlivější. Byl jsem tam i podruhé,s tím,jestli nemůže jít o prasklý zub,ale odpověď zubařky byla stejná. Asi před týdnem jsem zjistil,že mi takto "lupou" i další dvě pětky vpravo. Ne vždy,nebolí to,na teplé nereaguje,při jídle taktéž nebolí,stejně jako u předchozího zubu. Nemohu však říci,jestli opravdu "lupou" tyto konkrétní zuby,možná je to jen proniknutí studené vody popřípadě vzduchu do mezizubních prostor. Skutečně nevím,jestli mám jít opět k zubařce,aby mi zase řela to samé. Nedávno (asi dva měsíce)jsem byl na preventivní prohlídce a nic nenašla,vše bylo v pořádku. Děkuji za odpověď na můj poněkud delší dotaz.
Josef Tunel
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, nepíšete zda se jedná o bílé nebo amalgámové výplně, u bílých výplní (pokud se jedná o plast nikoliv keramiku) by se mohlo jednat o to, že mají jiné vnitřní pnutí než zub, pokud nejsou pružné spodní vrstvy výplně. To by mohlo způsobovat uvedené "lupání". Jestli Vás to obtěžuje, nechte si výplně předělat.
Plomby
kedy je mozne pouzit keramicku vypln? hodi sa aj na zub c.5, ake su vyhody tejto plomby oproti fotokompozitu resp. inemu druhu bielej plomby.
kristina
MUDr. Václav Kopecký
Keramickou výplň je možné použít takřka ve všech indikacích, protože je svou tvrdostí i charakterem materiálu nejbližší tvrdým zubním tkáním. Oproti kompozitním pryskyřicím je hlavní výhodou nulová termická roztažnost a barevná stálost.
Plomby
Dobrý den dnes jsem byla u zubní lékařky a ta mi vyvrtala zub, následně ho vyplnila plombou ale v mezizubním prostoru nehala velkou mezeru, ve které se mi usazují zbytky jídla. Musím s tím jít opět na středisko? Nebo to zas tak nevadí? A když tam půjdu bude mi vyvrtávat tu plombu co vrtala dneska nebo jen doplní ten zbytek a nebude vrtat zbytek zubu. Děkuju za odpověd
Klára
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, doporučuji Vám výměnu celé výplně, nejlepší je odvrtat celou původní výplň.
Plomby
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na ceny bilých plomb. Můj zubař mi nedávno plomboval zub šestku a za bílou výplň po mně požaduje asi 1350 korun. Zajímalo by mně jestli je cena odpovídající? Platil jsem u něj takto mnohokrát, paragon jsem nikdy deobdržel a nemužu se zbavit dojmu, že peníze, alespon částečně, končí jinde než mají.. Děkuji, MgA Marek Hoffmann hotrot@seznam.cz
marek hoffmann
MUDr. Václav Kopecký
Uvedená cena odpovídá ceně bílé plomby v této lokalizaci, záleží ale samozřejmě na cenách v konkrétním pracovišti (spíše to bývá více než jste uvedl). Doklad za platbu byste měl dostat vždy, pokud není vystavován automaticky, nerozpakujte se o něj požádat.
Plomby
Přeji příjemný den,pane doktore.Před rokem mi má z.lékařka udělala zubní výplň ve stoličce.Zubní výplň mi nyní praskla,při obyčejném kousání rohlíku,pravda trochu gumového.Chtěla bych se zeptat na postup který mě v zubní ordinaci čeká.velice vám děkuji a přeji pohodoví den.
Klára
MUDr. Václav Kopecký
Stará výplň se odvrtá a zhotoví se nová. Je potřeba zub dobře vyšetřit, možnou příčinou selhání mohl být kaz pod plombou, ten je pak potřeba dobře ošetřit, aby se dál nešířil.
Plomby
Dobrý den, pane doktore. Potřebuji vyvrtat jeden zub, myslím, že je to šestka vpravo nahoře (nejsem si jistá, zda to počítám správně) a zřejmě bude potřeba plomba, ale chci se Vás zeptat, zda budu za výkon již platit nebo ještě ne. Nechci bílou plombu, stačí amalgán. A také se Vás chci optat, zda je možné nechat si před výkonem oblast kolem zubu lokálně umrtvit. Mám totiž velký strach ze zubařské vrtačky, ale lokální anestezie by to nějak vykompenzovala:-)většinu úkonů bych raději necítila:-) Pokud to je možné, budu za anestezii platit a případně kolik to zhruba dělá, stačí přibližná cena. Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den
Katka Bošková
MUDr. Václav Kopecký
Ceny jsou různé podle pracoviště, zeptejte se svého lékaře. A anestesie by se měla podávat automaticky při každém zákroku.
Plomby
prosím mám ještě jednu otázku chci si nechat vyměnit bílé blomby za nové na předních zubech lékař mi však řekl že mi je vymění až po vybělení za které mám zaplatit 4000-,kč já bělení nechci. ptám se tedy je bělení podmínkou?Nedokážu se s ním dohodnout ale odotýkám že ho vyměnit nechci zbavil mě strachu ze zubaře, nebo je to už jen o kšeftě?
marcella
MUDr. Václav Kopecký
Bělení podmínkou rozhodně není, bez problému lze zhotovit i nažloutlé plomby – jsou vlastně přirozenější než ty úplně bílé.
Plomby
Zubař mi vrtal stoličku, sedmičku vlevo nahoře. Po té, co ji zablomboval zjistil, že protilehlý zub dole při skusu správně nezapadá, tak ho obrousil. Obrousil zdravý zub, který zůstal bez ochrany, aby pasovol do obyčejné blomby. Je to normální postup? Co obroušenému zubu hrozí, když už teď je přecitlivělý na studené a horké. Děkuji za odpověď.
Zuzana
MUDr. Václav Kopecký
Zuby musí vzájemně správně zapadat, a někdy se zabrušují, pokud jsou vychýlené, mají výrazné hrbolky a podobně. Jemný zábrus zubu nijak neublíží, a při zhotovení plomby je někdy jemný zábrus provést (např. při nedostatku místa pro plombu). Pokud byl zábrus masivní, a vyvolal bolestivost na tepelné podněty, správné to není, ale povrch zubu by se měl ošetřit tak, aby k dráždění nedocházelo.
Plomby
pane doktore,po nasazeni mustku jsem zacala vice slinit a tento problem trva jiz tri ctvrte roku,je mi to neprijemne.Mohl by to zpusobit nevhodny mterial mustku/metalokeramika/ anebo vzajemna kombinace s plombami?
Marika
MUDr. Václav Kopecký
Teoreticky ano, stálo by zato otestovat alergie na přítomné materiály, a také změřit galvanické proudy v ústech. Můstek také může dráždit nevhodným tvarem vyústění slinné žlázy, ale to by asi bylo patrné.
Plomby
Dobrý den, mám zkousanou 4 dole v levo, prohlubeň, dírka, jde s tím něco udělat, někdy je to citlivé.Děkuji
Antonie
MUDr. Václav Kopecký
Jistě, dá se tam zhotovit plomba.
Plomby
Dobrý den chci se zeptat moje zubařka mě vrtala dva zuby a pak mi zdělila, že na plombu je to moc velký otvor a že mi udělá zásah na korunky. Ale já vůbec nevím jestli je to opravdu nutné. Myslím že plomba by stačila. Ale jak to můžu poznat. Myslíte, že můžu jít k jinému zubaři na posouzení? Odpovězte co nejrychleji. Nyní mám oba zuby otevřeny a mám v nich vložku proti bolesti. Předem děkuji za odpověď.
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Vždy je nutné posoudit, zda rozsah zbývajících tvrdých tkání je dostatečný na to, aby plombu bezpečně udržel. Pokud je ztráta větší než cca 50 % klinické korunky, nebo je defekt takového tvaru, že by hrozilo odlomení části zubu, je potřeba přikročit k rozsáhlejší náhradě, kterou je korunka. Na konzultaci k jinému lékaři jít samozřejmě můžete, v tom Vám nikdo bránit nemůže. U nás v těchto případech zhotovujeme ještě keramické inlaye, při kterých se nemusí ani hodně poškozený zub brousit na korunku, ty Vám ale zhotoví jen několik pracovišť v republice (a jejich cena je vyšší než korunka, v rozmezí 5 – 10 tisíc Kč.
Plomby
Dobry den, pred mesicem mi zubarka odvrtala starou plombu, pod kterou se zub kazil a udelala plombu novou z amalganu. Zub je ale stale velmi citlivy na studene. Prestane to casem? Dekuji za odpoved.
Katerina
MUDr. Václav Kopecký
Pokud je to jen na studené, může to přestat – kovová výplň vede teplotu rychle k nervu, ten se proti tomu ale časem „obrní“. Pokud se to ale bude zhoršovat, měla by se plomba předělat.
Plomby
dobrý den pane doktore, v první řadě bych Vám ráda poděkovala za Vaše stránky, jsou velmi šikovně udělané. Před pěti dny jsem navštívila lékaře, protože bylo zapotřebí vyměnit plombu dole na stoličce, zákrok netrval dlouho, nebyl bolestivý, spíše nepříjemný, ale přestože už uplynula podle mě :-) dosti dlouhá doba, potřebovala bych se zeptat, jestli je normální, že v jednom malém místě na plošce te stoličky, plomba je přes celé to místo, při každém doteku nebo skousnutí je to maximálně nepříjemné, jakoby kouskem špendlíku bodající soustředěná bolest. Obvykle pár dní po plombování zubu bolest odezní, ale tentokrát mám pocit, že se to nějak nelepší. Pravda je, že lékař konstatoval ještě malý kaz u vedlejšího zubu s tím, že kaz je hluboký, ale raději bych se potřebovala ujistit. Děkuji Vám.
Pavla
MUDr. Václav Kopecký
Někdy se podobné potíže vyskytnou, může jít o obroušenou nebo naleptanou zubní plošku, která přenáší podráždění na nerv. Je potřeba zkusit nejprve fluoridaci, případně impregnaci bolavého místa, a pokud to nezabere, je někdy nutné plombu vyměnit. Pokud je kaz i na sousedním zubu, je vhodné jej také ošetřit, aby s vyloučilo dráždění z tohoto místa.
Plomby
Dobrý den pane doktore, ráda bych Vás požádala o radu. Pátý zub vlevo nahoře mám nově opravený bílou plombou. Ale plomba nedoléha na čtvrtině zubu (od mezizubního prostoru) na straně vnitřní. Plomba nedoléhá na odvrtaný zub, který je pod hranicí dásně a je tam malá mezera. Zeptala jsem se své lékařky, zda se mi v tomto místě nebude tvořit kaz, protože běžným čištěním a ani zubní nití nelze tento prostor plně vyčistit. Lékařka mi doporučila mezizubní kartáček a tvrdí, že je vše v pořádku. Mám obavu, že se mi přesto zub bude nadále kazit. A ještě bych měla jeden dotaz. U jiného opraveného zubu mi zůstalo tmavě zbarvené místo na zubu u bílé plomby. Je možné, že by to byl nedostatečně vyvrtaný kaz? Nebo to může být zabarvení od předešlé amalganové plomby? Děkuji za odpověď.
Bára
MUDr. Václav Kopecký
Pokud je pod plombou spára, bylo by vhodné ji předělat, riziko sekundárního kazu opravdu hrozí.
Plomby
Dobrý den pane doktore. Chtěl bych se zeptat na bílé plomby. Mám odhalené krčky a zubař mi ty klíny zalepil bílou plombou.Ale. Na rozhraní výplně a dásně je ta plomba zašpiněná, jakoby nedoléhala na dásěň. Nemám z toho dobrý pocit. Jak to má být správně? Nemůže to být sklad bakterií a dalších poruch v dutině?Dá se to předělat? je to dost citlivé a nejsem přesvědčen o tom, že by se mi pod ty výplně mělo cokoliv dostat.Děkuji za odpověď.
Jirka
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel, uchycení výplně v oblasti krčku je velmi problematické, často se to řeší vícevrstevnými výplněmi, které se mohou zhotovovat i v delším časovém odstupu. Plomba by samozřejmě těsnit měla, ale vždy záleží na konkrétní situaci v ústech, podle které se vybírá vhodné řešení (pouze mechanické defekty je často nejlepší neošetřovat, to se ale netýká kaz). Plombu je samozřejmě možné předělat, ale často je to těžké rozhodování.
Plomby
Dobrý den pane doktore.Ráda bych si vyměnila černé plomby za bíle.Chtěla bych se zeptat jak to bude probíhat a kolik stojí jedna bíla plomba?předem děkuji a odpověď.nashledanou
Janina
MUDr. Václav Kopecký
Viz dotazy na toto téma. Výběr materiálu vždy záleží na konkrétních podmínkách, a volit by měl lékař – vy si můžete vybrat jen pokud jsou možnosti rovnocenné. Pokud ale chcete plomby za všech okolností bílé, je nutné často místo plastu použít keramiku, kterou je možno dát i do hodně oslabených zubů (to pro plasty neplatí). Pokud jde o ceny, záleží na pracovišti, plomba z kompositního plastu může stát 1 – 2 tisíce, z keramiky pak 5 – 15 tisíc Kč.
Plomby
Dobrý den, neustále mi z jednoho zubu vypadava plomba. Uz jsem byla na 5 predelanich, zkusila jsem i jineho lekare a znovu vypadla. Mezi zubem s plombou a zdravym zubem je mensi mezera. Plomba je na kraji zubu - tedy ta vypln zasahuje i do mezery. Muze to vypadavani byt zpusobeno pouzivanim dentalni nite, ktera "odira" tu plombu? Dekuji za odpoved.
Marcela
MUDr. Václav Kopecký
Pokud je plomba špatně udělaná, lze ji dentální nití vytrhnout. Pokud ale anatomické podmínky neumožňují zhotovení bezpečné plomby, měla by se udělat korunka.
Plomby
Dobry den.Moc prosim o radu.Pred 5ti dny jsem byla u lekare a na sedmicce vlevo dole mi vymenil plombu za bilou (nezasahuje do mezizubniho prostoru). Odvrtal i male zlute misto pod ni.Od te doby ale nemohu na zub kousat, protoze pri kousani ci vetru velmi boli.Nekdy je to tak silne,ze cela pulka tvare boli od nej.Je to normalni? Jsem v cizine a proto prosim o radu zda vyckat ci letet zpet domu..Mnohokrat dekuji
Venda
MUDr. Václav Kopecký
Pokud to je ještě aktuální, doporučuji plombu odstranit a vyměnit za provizorní, pokud budou potíže pokračovat, mohlo by dojít k odumření zubního nervu a k dalším komlikacím. Vaše výplň má vysoké termické pnutí a to způsobuje bolest. Plomba se prostě při tepelných podnětech roztahuje jinak než zub, a to působí pnutí a následnou bolest. Pokud se neodstraní, zub nakonec odumře. Je potřeba udělat buď vrstvenou výplň s pružnějšími spodními vrstvami, nebo v případě většího rozsahu raději použít jiný materiál než plast (amalgám, keramiku).
Plomby
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda zubní kaz na stoličkách je nutné vyplnit černými plombami, nebo zda je možné je vyspravit i plombami bílímy. Zubní lékař mi odmítl udělat bílé plomby s tím, že plomby nevydrží. Děkuji za odpověď
Lada
MUDr. Václav Kopecký
Záleží na tvaru zubu a rozsahu defektu po zubním kazu. Plastové plomby se do velkých defektů příliš nehodí, hrozí řada komplikací, ale jsou situace, kdy jsou naopak vhodnější než kov – vždy záleží na konkrétní situaci, obecné pravidlo není. Pokud je defekt velký a vy chcete bílou plombu, pak by mohla být z keramiky, ale pak už by stále několik tisíc Kč.
Plomby
Dobrý den pane doktore.Mám několik černých plomb.Slyšel jsem,že se z nich uvolňuje rtuť a tudíž nejsou moc vhodné.Je možně si je nechat vyměnit za bílé? V případě že ano,jaká je prosím cena. Děkuji.
Jakub
MUDr. Václav Kopecký
Cena bílých plomb může být od několika set korun až po částky přes deset tisíc – záleží z čeho a jak jsou vyrobeny. Můžou se z nich ale uvolňovat monomery pryskyřic – které můžou vyvolat alergii – co si vyberete??? Podobné diskuse se táhnou desetiletí, a jsou vyvolávány hlavně výrobci jednotlivých materiálů. V praxi se nemusíte bát, všechny moderní používané kovové i nekovové materiály jsou bezpečné, nic se z nich neuvolňuje a pokud nemáte alergii na některou konkrétní jejich složku, pak Vám nijak neublíží.
Plomby
Dobrý den pane doktore,chtěla bych se Vás zeptat, jak je pro zubního lékaře obtížné vyměnit "černé" plomby za "bílé"? V jakých případech tato výměna není možná? Když o takovýto zásah požádám svého osobního zubaře, má povinnost mi vyhovět? Samozřejmě počítám s peněžní úhradou.Mnohokrát děkuji za odpověď.Zuzana
Zuzana
MUDr. Václav Kopecký
Obtížné to není, ale lékař Vám vyhovět nemusí (já bych to pouze na základě Vašeho přání neudělal). Nejste u holiče, aby jste si řekla, jak to chcete, a nejde o nějaké zkrášlování, ale o seriozní lékařský zákrok, i když jsou to „jenom“ zuby. Jde také o to, jaká materiál je pro danou indikaci nejvhodnější – pokud je to jedno, pak není důvod, proč Vám nevyhovět, ale pokud na zub plastová výplň zhotovit nelze, lékař Vám není povinen ji zhotovit, a nechá Vám tam to kovovou. Nebo ji lze nahradit výplní z keramiky, ta už ale nestojí 1.000 Kč, ale cca desetkrát více.
Plomby
Dobry den, uz delsi dobu navstevuji zubniho lekare v Nemecku, kde i pracuji. Postupne mi vymenil vsechny cerne plomby za bile, zezacatku jsem byla rada, jenze po nejakem case mi prislo, ze bile vyplne moc dobre nedrzi a me navstevy jsou ted castejsi, navic mam dojem , ze i diry v osetrenych zubech jsou cim dal vetsi. Zajimalo by me, jestli jsou me domenky mylne nebo ne. Mam mensi zuby s celkem tenkou sklovinou a citlive. Premyslim o tom , ze si vyplne necham zase postupne vymenit na tmave, mozna by se me problemy vyresili , co si o tom myslite? predem dekuji za odpoved.
Renata
MUDr. Václav Kopecký
Viz dotazy na toto téma – každý materiál má jiné vlastnosti, které mohou být v dané indikaci výhodné či nevýhodné. Záleží hlavně na tvaru a rozsahu defektu v zubu, ale i na stavu a pevnosti zbývajících tvrdých zubních tkání, jaký materiál bude v té konkrétní situaci nejvýhodnější. Ideální materiál, který by byl univerzální na všechny indikace, zatím neexistuje, a proto záleží na lékaři, které vlastnosti potřebuje v dané situaci nejvíce, a podle toho zvolí materiál. Sám nemám bezhlavé výměny plomb jen z důvodu barvy rád, připadá mi to zcestné jako všechny ostatní ideologie hlásající jedinou správnou pravdu (doplňte si sama). Sám často dávám vedle sebe různé materiály, bílou plombu vedle tmavé, protože mi to připadá v dané situaci nejvhodnější, a pokud klient žádá pouze bílé plomby, upozorním ho, že to nemusí být nejvýhodnější řešení dané situace – pak jsou už případná rizika na něm.
Plomby
Vazeny pane doktore,prosim Vas o radu.Pred 7dny jsem absolvovala predelani kompozitnich plomb na dolni 6 a 7.Byl pouzit LC kompozit od 3M.Ihned po odezneni analgezie citim bolest na skus a sice u obou zubu,nemohu kousnout ani do velmi mekke potravy-chleb,atd.Tato citlivost pretrvava i po tydnu a nijak neustupuje.V klidu neboli.Chodim pravidelne ke kvalitnimu lekari,kteremu duveruji a platim hotove.Za obe plomby jsem dala 2.800Kc a zacinam byt zoufala.Prosim o radu,zda mam cekat,jak se bude vyvijet a nebo zda mam jiz nyni lekare kontaktovat o pomoc.V pripade nutnosti opetovneho zasahu-mam pravo na predelani v ramci reklamace tentokrat bez uhrady? Vekmi me prekvapuje,ze jsou tak citlive oba dva zuby,ackoliv kazda plomba je jineho rozsahu.Lekare jsem se pred zhotovenim plomb ptala,zda je situace pro opetovnou aplikaci kompozitu vhodna,zda neni treba spise amalgam.Dekuji velmi predem.Hana S.
HanaP
MUDr. Václav Kopecký
Plomby by po zhotovení bolet neměly, navštivte svého lékaře a požádejte o předělání. Protože jste za plomby zaplatila, měly by bát nové zhotoveny zdarma.
Plomby
Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Druhý zub od špičáku (stoličku)mám zaplombovanou amalgánem, když se usměji, tak jde černá plomba vidět, zubařka mi chce dát bílou plombu na amalgán ze strany (jak je mezizubní prostor), aby černá plomba nebyla vidět. Bude bílá plomba držet na amalgánu? nebo si mám raději nechat udělat korunku (mám zub hodně zaplombovaný) ... jaký je rozdíl mezi korunkou a můstkem? Děkuji za Vaši odpověď a radu jak nejlépe vyřešit estetický problém.
Šárka
MUDr. Václav Kopecký
Jedná se o tzv. fasetování amalgámu, a zub je možné touto cestou ošetřit. Korunka by pak překryla celý povrch zubu, a můstek nahrazuje ztracený zub, to nepotřebujete.
Plomby
Pane doktore,díky za odpověd z 23.1. ohledně hlubokých kazů a plomb na nich zhotovených. Měla bych k tomuto přeci ještě jeden dotaz. Je možné, že ještě ted nejakou dobu přetrvává z těchto plomb jakási pachuť, která je znát po jídle, nebo když si plomby přejedu jazykem? Je to taková hořká chut, předpokládám, že z amalgámu, už je mi to blbé zmínit se o tom před Dr., možná je to jen přechodná zaležitost? Co se týče citlivosti, zub sám o sobě nebolí, ale přesto ta citlivost na studené patrná tak na dvě vteřiny je. Paní doktorka mi řekla, že zatím musíme počkat, citlivost může prý být i nekolik týdnů, pokud by se bolest zhoršovala, hlavně v noci a spontánně přes den, tak to bude na ty kanálky. Setkal jste se ve vaší praxi s něčím podobným? Nemýlím se, tvrdím-li, že je zbytečné preventivně zub "umrtvovat", pokud není opravdu nesnesitelně bolestivý, ale vysečkat co a jak s tou citlivostí? Omlouvam se za takový laický výklad, chci co nejvíc přiblížit své pocity. Děkuji. Lenka
Lenka
MUDr. Václav Kopecký
Zvýšená citlivost na chlad po zhotovení kovové výplně může trvat i několik měsíců. Ta pachuť už není tak obvyklá, ale s odstraněním nervu bych také raději vyčkával, až se potíže zvýrazní, a bude možné identifikovat přesněji jejich původ.
Plomby
Vážený pane doktore, před týdnem jsme obsolvoval výměnu bíle plomby na horní dvojce s odvráním kazu, který se pod touto plombou udělal. Od té doby mě v nepravidelných intervalech trápí tupá bolest ošetřeného zubu, která vystřeluje i do okolních zubů. Spouštěcím impulsem je teplé, naopak studené působí sklidňujícím účinkem. Zatím tento stav řeším užíváním Ibalginu. Nemůže se jednat o nějaký závažnější problém než pozákrokovou reakci ? Velice děkuji za odpověď.
Domink
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel podle příznaků se jedná spíše hnisavý zánět nervu postiženého zubu – když se ohřeje, plyny uvnitř se roztáhnou a způsobí bolest, studené to naopak tlumí. Zánět tam mohl být už před plombováním, pouze mohl mít skrz zubní kaz otevřenou cestu ven, takže se tlakové změny neprojevovaly bolestí. Pokud zubař udělal plombu dobře, zubní dutinu hermeticky uzavřel, a zánět se začal bolestivě projevovat. Jinou příčinou může být rozdílná tepelná roztažnost plomby a tvrdých zubních tkání – vznikající napětí může způsobit změny tlaku v dentinových tubulech, a to se může také projevit bolestí. V každém případě bych nechal plombu odstranit a nahradit provizorní výplní, a pokud zub nepřestane bolet, bude nutné odstranit i nerv. Bohužel to vše budete muset i zaplatit, zavinění lékaře v tomto případě je velmi sporné.
Plomby
Dobrý den, pane doktore - je možné, že na bílou plombu si člověk hůře zvyká, že se musí v zubu tzv.usadit, neky i déle než na klasický amalgám? Z dlouhodobějšího hlediska jsou asi tyto plomby lepší, ale jak dlouho může taková zvýšená citlivost na doskus u bílých plomb trvat? Mam asi měsíc bílou plombu a stále na doskus cítím takovou lehčí citlivost.. Děkuji a přeji hezký zbytek dne.
Jana N.
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel – z dlouhodobého hlediska jsou jednoznačně lepší amalgámy, jejich kvalitě se bílé plomby zatím ani neblíží. Jednou z nepříjemných vlastností plastů je i rozdílná tepelná roztažnost oproti zubům, ta způsobuje pnutí, ale také odtržení plomby ad zubu ve spodní části a vznik skrytého kazu pod plombou, který časem způsobí odumření zubu. Pokud plastová plomba pobolívá, nechte si ji předělat – já o žádném „usazování“ plomb nic nevím a obávám se, že k tomu ani žádná odborná literatura neexistuje.
Plomby
Dobrý den, byla jsem nucena změnit zubaře, bolela mě šestka vpravo dole, nová paní zubařka nejdříve řekla, že to nic není, pak řekla, že to je falešný kaz a dala mi tam bílou plombu - vyvrtala mi hned ještě dvě osmičky, z jedné mi vypadla plomba, takže sem tam musela jít znovu, načež mi řekla, že dole mám ještě jeden kaz, při vrtání řekla, že je velmi hluboký a že tam dá podložku a až doma jsem si všimla, že mi znovu vyvrtala tu šestku s kterou jsem tam šla původně (resp. její kraj až po střed zubu). Nyní je ten zub velmi citlivý, bolí a při čištění zubů dáseň kolem něho silně krvácí. Ráda bych znala Váš profesionální názor, moc děkuji a přeji hezký den.
Martina
MUDr. Václav Kopecký
To bohužel nemohu posoudit, ale vždy se pokouším ošetřovat jen jediný zub, jinak to ani nejde – výroba velmi průměrné plomby, která by mohla v ústech vydržet, trvá obvykle hodinu a více. Pokud si necháváte ošetřit 3 zuby najednou během jediné hodinové návštěvy, nemůže to ani jinak dopadnout, přestože Vám ty plomby zaplatí pojišťovna – u nás takový luxus našim klientům raději neposkytujeme. Pokud za plomby platíte jejich skutečnou cenu, můžete je reklamovat, v opačném případě prodávané zboží odpovídá ceně.
Plomby
Dobrý den, dnes jsem byla u zubaře, protože mi ze stoličky vypadlo kus plomby. Protože můj zubař už při první mé návštěvě říkal, že bude potřeba tyto plomby z dětství postupně odstranit a vyměnit za nové s doporučením bílých plomb, že déle vydrží a jsou kvalitnější než amalganové. Tak i dnes jsem panu zubaři řekla, že bych chtěla odstranit celou plombu a vyměnit jí za bílou. Čekala jsem , že zaplatím opět kolem 800Kč. Zubař mi musel dělat i otisky a výplň nechat udělat v laboratoři. Až na konci mi řekl, že mě to bude stát až 2500Kč. Je to vůbec možné??? S takovou částkou jsem nepočítala. Jenže jsem nevěděla jak na to honem zareagovat, když už mám provrtaný zub a bohužel až k nervům, takže mám bolesti, i přesto, že zubař tohle zajistil zaděláním laserem. Mohl byste mi jen říct zda tato ceno odpovídá. Jedná o šestku stoličku dole. A bohužel výplň bude opravdu potřeba. Jinak předpokládám, že vše bude probíhat jako před půlrokem, kdy mi museli stejně vytrhat nervy ze zubu. Děkuji
Monika
MUDr. Václav Kopecký
Bohužel nemohu posoudit, o jakou výplň se jedná, ale u inlayí zhotovených v laboratoři je to obvyklá cena, a řada výplní může být i významně dražších. Cenu měl lékař ale s Vámi určitě konzultovat předem.