Zubní poradna MUDr. Kopeckého

Nervy a kanálky
Dobrý večer,pane doktore.Ráda bych se zeptala zda je pravda,že pokud mám léčený zub jen s léčivou vložkou,že můžou nastat problémy v letadle-ve vyšších výškách.Chystáme se na dovolenou a mám hrůzu,že mě zub začne bolet.Děkuji za odpověď.
Věra
MUDr. Václav Kopecký
Teoreticky je to možné, protože zub není trvale uzavřen. Je lépe dokončit ošetření ještě před cestou.
Nervy a kanálky
Dobrý den. Dnes jsem byl u své zubařky, protože jsem měl strašné bolesti i tlak v zubu. Můj zubní lékař má dovolenou a tak jsem musel navštívit jinou lékařku. Oznámila mi, že zub je mrtvý a vyplnila mi ho nějakou výplní. Řekla, že si mám zajít za svým lékařem až se vrátí z dovolené. otázka tedy zní, co mě ještě s tím zubem čeká a zda mi může zub zčernat, když je mrtvý.
Lukáš
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, ze zubu je nutné odstranit nervově cévní svazek, kořenové kanálky vyčistit a zaplnit. Pokud je zub kvalitně ošetřen, pak nemusíte mít obavy z jeho zčernání.
Nervy a kanálky
Dobrý den, již několik měsíců mě trápí bolest ucha, která vystřeluje do dolní 6. Nechala jsem si vyndat nervy, zub byl zaplněn,ale na rentgenu kromě dobře vypydajících plných kanálků je zřetelná "tmavá skvrna" mezi kanálky. Zubařka říká, že se někdy tato přídatná dutina může vytvořit, ale neví, jak zub bude reagovat. Nyní po měsíci relativního klidu (pouze lehká citlivost zubu na dotek, nikoli na skus) mne zase začíná ucho bolet. Bolest je někdy tupá, jindy tepající. Může to být od tohoto zubu? (na ORL žádný nález).Zub má zatím provizorní výplň. Děkuji za odpověď.
Lenka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, je samozřejmě možné, že bolest vychází z postiženého zubu. Vyčkejte ještě pár týdnů, pokud bolest nepoleví, bude nejspíš nutné předělat výplň v kanálcích.
Nervy a kanálky
Dobrý den, moje sestra si nechala vytrhat nervy u všech zubů. Od té doby ji zuby tmavnou a nevypadají dobře. Nevíte, co jí k tomuto rozhodnutí mohlo vést a jak se o takové zuby starat???? Děkuji
Michala
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, tak to opravdu netuším, co Vaší sestru vedlo k tomuto rozhodnutí. Mrtvé zuby někdy mohou změnit barvu, hlavně pokud v korunce zubu zůstane část výplňového materiálu v kanálcích. Takto postižené zuby je možno vnitřně vybělit.
Nervy a kanálky
Dobrý den. Manželovi po vypadnutí plomby lékař zjistil že zub je mrtvý. Po dvou měsících provizorní plomby mu v úterý vyplnil kanálky. Upozornil ho, že může mít mírné bolesti. Bohužel zub po dvou dnech bolel již úporně a dnes je již nesnesitelná. Běžné léky na bolesti nezabírají a už se obávám předávkování. Dnes lékařka na pohotovosti zub neotevřela, jen předepsala antibiotika a dala lék NIMESIL na bolest. Ten ale ani po třech hodinách nezabírá. Je možné, že se jedná o přechodnou věc a opravdu je to jen reakce na zákrok? Jak to může dlouho trvat. Náš lékař je velice dobrý a nechceme mu práci pokazit tím, že by jsme zub nechali prostě vytrhnout.
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, takto prudká reakce není obvyklá, zajděte co nejdříve ke svému zubnímu lékaři.
Nervy a kanálky
Dobrý den, mám problém s zubem. Před několika lety mi byl vytažen nerv ze 7 dole. V poslední době mě bolí dásně kolem zubu a když se dotknu spodní čelisti, tak mě pobolívá. Navíc jsem těhotná, takže mi nemůže být udělán rentgen. Bylo by možné udělat ultrazvuk a zjistit co se se zubem děje? Děkuji
Zelinková
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jediná možnost je zub znovu otevřít a pokusit se ještě jednou pročistit kořenové kanálky.
Nervy a kanálky
Po přeplombování na bílou plombou dolní šestka dva měsíce bolela, lékařka nechtěla zub otevřít, že se usadí. Potom již bylo nutné odstranit nerv a přes 5 měsíců mám zub otevřený.Jednou za tři týdny mně lékařka vyčistí kanálky a objedná na další kontrolu. RTG je prý zbytečné, antibiotika nezabírají. Mám ještě naději na vyléčení, nebo bude nutné zub vytrhnout?
Jana V.
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jak už jsem zde několikrát psal, u zubu se zánětem dřeně je nutné nervově-cévní svazek odstranit, kořenové kanálky důkladně vyčistit a hlavně hermeticky uzavřít. Toto ošetření probíhá buď v jedné návštěvě, nebo max. ve dvou, ve třech. Dokud Vám paní doktorka zub řádně nezaplní, nikdy nedojde k jeho vyléčení.
Nervy a kanálky
Dobrý den, asi se budu ptát na to co většina přede mnou,ale radši se přece jen zeptám konkrétně-Asi před 14 dny mi zubařka trhala nerv a čistila kanálky,v lokálním umrtvení.To bolelo pouze první noc a pak to bylo dobré,po týdnu mi odvrtala výplň a kanálky čistila znova,už bez umrtvení.Opět zub zaplnila a a ten den kupodivu zub vůbec nebolel, až včera,tedy 5 dní po zákroku začal bolet na skus a v noci dokonce sám od sebe a velmi.Asi hodinu jsem cítila,jak mi pod ním tepe a cukal mi vněm nerv,pak se to zlepšilo,teď bolí opět jen na skus. Tak se chci zeptat, jestli tato reakce může být fyziologická.Předem děkuji.
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, taková reakce rozhodně normální není, zajděte znovu k zubnímu lékaři.
Nervy a kanálky
Dobry den,v unoru jsem sel k zubarce s 5kou nahore, nasla kaz,vyvrtala, zaplombovala.za 2 dny jsem tam byl zpatky s bolesti tak zub vyvrtala,vytahla nerv a zaplnila jednorazove.za 2 tydny jsem tam byl zpet s velkou bolesti(driv neslo, byl jsem mimo CR a na praskach)tak zub znovu vyvrtala a nasla jeste jeden kanalek,nebyl videt na RTG,dostal jsem provizorni vypln cca na 3 tydny, vse OK tak zub zaplnila v kvetnu,ale po tom zaplneni asi po tydnu zacal zase obcas bolet.v pulce cervna byla bolest hrozna, ale byl jsem mimo CZ tak jsem byl 4 dny na praskach a zub prestal bolet.vcera jsem byl u zubare s jinym zubem 6 nahore )a dneska me paradoxne zase ta 5 nahore zacala boletze musim byt na praskach. paní doktorka mi rekla,ze si mam vzit dovolenou a odpocinout si,ze mela podobny pripad velmi pracovne vytizeneho pacienta a dovolena to vyresilaze zub prestane bolet, protoze kanalky sou ciste a zub je dobre zaplneny.uz s nim bojuju 4 mesice,je to normalni?pomuze se zrelaxovat? Dekuji za odpoved
Mirek
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, myslím, že relaxace Vám nepomůže. Nejspíš bude potřeba zub znovu otevřít a pokusit se ho ještě jednou pročistit.
Nervy a kanálky
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám velmi citlivou jedničku nahoře. Před lety plombovanou.RTG i prevence před 1 měsícem v pořádku. Od jedničky nahoře mi vystřeluje bolest až k 4 dole.Teď přetrvává silná citlivost na poklep i zubního kartáčku na té jedničce.Zubní lékařka má dovolenou do konce prázdnin a na pohotovost to není zatím akutní. Prosím o radu.Děkuji
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, nejspíš máte zánět nervově cévního svazku v zubu, nic jiného než pohotovost Vám nepomůže.
Nervy a kanálky
Dobrý den,prosím o radu před třemi týdny mi paní zubařka vyčistila kanálky na dolní sedmičce,a zaplnila dezinfekční vložkou od té doby mám pnutí kolem ucha až ke krku paní zubařka mi znovu zub pročistila a zrengenovala řekla že to od toho zubu není.Mám i dole zub moudrosti nevím jestli to nemůže být i od toho ale zuby mě nebolej?Děkuji
jana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, zajděte znovu k zubaři, ze sedmičky je nutné odstranit provizorní vložku, kanálky pročistit a definitivně zaplnit.
Nervy a kanálky
Je mozne aby bolesti zubu bylo z nervu .dekuji
oni
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, bolest zubů pochází pouze z napadeného nervově cévního svazku, když nepočítám záněty dásní a záněty v kosti pod zubem.
Nervy a kanálky
Před 7 měsíci jsem si z estetických důvodů nechala přeplombovat tmavé plomby za bílé. Dolní šestka ale začala bolet, po 2 měsících ji musela lékařka pro velký zánět otevřít, vytáhnout nerv a už 5 měsíců mám zub otevřený a stále bolí. Resekce se prý u šestek nedělá, rentgen prý je zbytečný. Jednou měsíčně mi lékařka pročistí kanálky a znovu objedná. Stav se výrazně nelepší a už mě bolí namáhané zuby na druhé straně. Jak dlouho může léčba ještě trvat, je takový postup v pořádku nebo mám změnit lékaře?
Jana V.
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, tento postup úplně standartní není, ošetření takto postiženého zubu by rozhodně nemělo trvat takhle dlouhou dobu. Jestli nejste spokojená, pak raději lékařku změňte.
Nervy a kanálky
Dobrý den, vcera jsem jela na pohozovst, protoze me nesnesitelnje bolel zub a jeho okoli, lékař mi zub vyvrtal, protože je prý mrtvý a je v něm zánět, vyčistil nechal otevřený. Také my doporučil dezinfekci na výplach. Stačí tento ppostup k uzdravení zubu? Bolesti ustaly a i boule pod zubem se zmenšila. Mám odjet do chorvatska a mám strach jet bez antibiotik a s otevreným zubem. Vadí na to např. koupání? Děkuji, Tereza
TEREZA
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, hned druhý den, co jste navšívila pohotovost, jste měla zajít k Vašemu zubnímu lékaři, aby zub ošetřil a uzavřel. Jezdit s otevřeným zubem, který nemá dokončené ošetření, na dovolenou, bych rozhodně nedoporučoval.
Nervy a kanálky
Dobry den, pane doktore, pote, co mi vcera pri prohlidce moje zubarka zjistila, ze mam mrtvy zub (nereagoval na chlad), mi zub vyvrtala, vlozila nejakou vlozku, ktera mi pry zub "doumrtvi" a mam prijit za 14 dni, s tim, ze zub znovu otevre, vytahne nervy ad. Mam se tohoto zakroku obavat a da se vyuzit pri tomto lokalni umrtveni formou injekce? Co se pote bude s "mrtvym" zubem dit? Dekuji moc za Vasi odpoved.
Filip
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, lokální anestezii samozřejmě použít lze a je to v těchto případech naprostá nutnost. Ze zubu se musí odstranit nerově cévní svazek, kořenové kanálky vyčistit a zaplnit. Pak se zhotoví nástavba a korunka.
Nervy a kanálky
Dobrý den, 2 roky se léčím s šestkou vpravo dole. Skrytý kaz-plomba a zub stále bolel. Po roce jsem se rozhodla, že mi lékařka vytáhne nervy a vyčistí kanálky.Mělo se mi ulevit. Zub mám už 2 měsíce uzavřen, ale stále bolí-tlačí. Lékařka říká, že se jí to ještě u nikoho nestalo. Je mi 32 let a nechci o zub přijít.Jsem z toho už nešťastná.
lokin
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, je možné že kanálky nejsou dokonale pročištěné a je v nich stále zánět. Jediná možnost je zub otevřít a pokusit se kanálky ošetřit znovu.
Nervy a kanálky
dobrý den, dnes mi zubařka objevila pod asi 8 let starou bílou plombou kaz. Byl už rozsáhlejší, takže se rozhodla pro vytažení nervu. Dostala jsem nějakou umrtvující vložku s tím, že mám přijít za tři týdny. Mám ale strach, jestli tohle řešení není moc radikální, hlavně nechci o zub přijít, je mi teprve 22 let. Zkrátí se zákrokem životnost zubu, a jak přibližně? A není jiná, šetrnější možnost?
katka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, toto řešení není nijak radikální, mrtvý a správně ošetřený zub má stejnou životnost jako zub živý. Žádná jiná šetrnější možnost neexistuje.
Nervy a kanálky
V lednu t. r. mi na panoramatické rentgenu zjistili nález u 7 vlevo nahoře a 2 nálezy u 6 vlevo dole. Přitom jsem neměla vůbec žádné potíže. Ošetřující zubařka začala řešit 6.Zub mi otevřela, vyčistila chlórem, dala mi do něj vápno a provizorně uzavřela. Na další ošetření mě objednala za 7 týdnu. Zub mně tímto stylem léčí dodnes (cca 5 měsíců). Minulý týden mi řekla, že mně ho tento týden uzavře. Problém je však ten, že při kontrolním rentgenu asi před 2 měsíci zjistila, že se jí podařilo úplně pročistit jen 1 kanálek. ačkoliv je mám v zubu prý 3.2x se mi stalo, že se mi uvolnila část výplně a do zubu zřejmě šlo jídlo, které ho infikovalo. Za cca 2 dny po minulém ošetření jsem natekla a zub mě rozbolel, bolest na cca 1 - 2 h ustoupila pouze tehdy, když jsem si najednou vzala 2 ibuprofeny 400. V neděli večer jsem si od známého lékaře sehnala antibiotika (doxyhexanol) a do rána se situace trochu zlepšila. Nejsem si zcela jistá, zda je postup pí doktorky správný. Děkuji za radu.
Helena
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, občas se stává, že všechny kanálky nejsou plně průchodné, za to lékař opravdu nemůže. Jediné by se dalo vytknout je dlouhá doba ošetření zubu.
Nervy a kanálky
Dobrý den, jak dlouho asi bolí zub po "umrtvování nervu vložkou" ? Dnes je to 5. den a bez pár brufenů to proste nejde ...
Milos
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, kdy dojde k umrtvení zubu po aplikaci vložky je velmi individuální. Nejlepší je nerv bezbolestně odstranit pod lokální anesteziíí ihned a vyhnete se jakékoliv další bolesti.
Nervy a kanálky
Rada bych se zeptala, zda je mozne,ze ma znama zaplatila za cisteni trech kanalku v zubu 1500,-kc a to ji lekar pry"udelal cenu" jelikoz plna uhrada za tento vykon je 3000,-.je to vubec mozne, platit takto vysokou castku??Dekuji za odpoved. Seda
miriam68@seznam.cz
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, je to naprosto standartní cena, jedná se o náročný zákrok.
Nervy a kanálky
Dobrý den. Dcera (17 let) po odstranění kazu a následné aplikaci bílé fotokompozitu na spodní pětce trpí silnou bolestí, která povolí vždy jen na chvilinku po zchlazení zubu. Lékař říkal, že díra po zubním kazu byla hluboká a možná je plomba příliš blízko nervu. Bolest trvá 10 dní a neustává. Brní ji i v levé ruce. Děkuji za odpověď.
Zdeňka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jedná se nejspíš opravdu o zánět nervu, který je nutné odstranit, kořenové kanálky vyčistit a zaplnit.
Nervy a kanálky
Dobrý den, chtěla jsem se s Vámi poradit: asi v říjnu 07 se mi ulomila zadní strana 6. dole, zubařka mi zub zaplombovala, následně mě zub začal bolet, zubařka mi zub rozvrtala a dala do zubu vložku, zub mě začal opět bolet, tak mi zub zubařka otevřela, takhle se to opakovalo asi již 3krát ( po odstranění vložky mi vždy čistila kanálky). Na odstranění zanětu jsem již brala i antibiotika, ale ani ty nepomohly. Nyní mám zub opět otevřený. Pokud je zub otevřený, tak bolí jen někdy, před každým jídlem si musím otevřený zub zaplnit vatou, aby se mi do něj nezaneslo jídlo. Chtěla jsem se Vás zeptat,jaký způsob léčení by jste mi poradil,abych předešla vytrhnutí zubu ( pokud je to ještě možné), nebo by bylo lepší zub vytrhnout? Impltantát by mě stál 20000 kč - mi bylo řečeno, protože mi chybí 7.Jaké jsou vhodné vitamíny pro zdravé zuby? Předem Vám moc děkuji za radu..
Renáta
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, pokud je v zubu zánět, je nutné odstranit nervově cévní svazek, vyčistit kořenové kanálky a tyto kanálky zaplnit. To vše pokud možno v jedné návštěvě, někdy je nutné použít provizorní vložku, pak se ošetření protáhne, ale rozhodně zub nesmí zůstat dlouhou dobu otevřený. Pro zdravé zuby je nejlepší je správně čistit, vitamíny Vám nepomůžou.
Nervy a kanálky
Dobrý den,moc prosím o pomoc.Jsem ve 22 t. těhot.Zubařka mi opravila naprasklou plombu na horní 4.Hned po zaplnění mi večer cukalo pod okem a následně po větvích trokl.nervu.Lékařka musela zub odvrtat a dala léčivou vložku.Bolest neustoupila,na pohotovosti vyndali nerv,vyčistili kanálky,dali Calxyt s tím,že rentgen není možný,zánět není a vše se zklidní.Po tomto zákroku se však bolest vystupňovala pod oko,do hlavy,k uchu až do krční páteře,je mi na zvracení a mrazení a bolest cítím až do 2.tváře.Brufen nezabírá.Před 8 lety jsem měla stejné problémy ihned po nasazení pevného můstku na té samé straně(zuby 5-7),provizorní můstek a můstek vpravo byl bez problémů.Následovalo vytržení nervů z 5 a 7,extrakce 8,neurolog konstatoval mechan.dráždění trojkl.nervu,léky nezabraly,problém byl odstraněn až sejmutím můstku.Následovala léčba Neurontinem,testy na alergologii,nové pokusy o můstek či korunky,vždy stejné bolesti ihned po nasazení,po sundání bez bolestí,lékaři nade mnou kroutili hlavou.
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, kořenové kanálky se musí důkladně pročistit a zaplnit, uvidíte že pak se vše uklidní.
Nervy a kanálky
Dobrý den, již po druhé mám na sedmičce vpravo dole v zubu hydroxidovou vložku. Po první aplikaci jsem nepociťovala žádnou velkou bolest, ale při další návštěvě, vyčištění kanálků a následné hydroxidové vložce mám velké bolesti, které se bez prášků nedají vydržet. Lékař mi řekl, že to vydržet musím, jinak budeme muset začít léčbu znovu. Tak mě zajímá, jak dlouho ještě budu trpět a zda to bude vůbec mít kdy konec. Děkuji za odpověď
Alena
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, provizorní vložku je nutné z kanálků odstranit, kanálky znovu pročistit a vložku aplikovat znovu či kanálky rovnou zaplnit.
Nervy a kanálky
Dobrý den, asi před 2 lety jsem měla malý kaz na horní jedničce. Zub po vyvrtání kazu začal být citlivý na studené a na teplé. Před pár dny mě začal bolet a bolí i na dotek. Prý mi odumírá. Ted mám plombu vyvrtanou a mam přijít za týde. Vubec nevím co mě tam čeká, ani jestli je to vážné a přijdu o zub. Mockrát děkuji za odpověď
Katka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, o zub nepřijdete, je nutné odstranit nerv, vyčistit a zaplnit kanálky. Vše probíhá pod lokální anestezií, nemusíte mít obavy.
Nervy a kanálky
Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu: Kvůli částečně odumřelému nervu mi byla dána umrtvující vložka s tím, že za 10 dní mám přijít na vytažení nervu. Za 10 dní byl nerv stále ještě živý a doktorka mi ho nejen vytáhla bez umrtvení, ale pak mi ještě čistila kanálek. Bolest to byla nepopsatelná, ale co je horší je to, že ještě dnes, čtvrtý den po tomhle drastickém výkonu, mám stále velké bolesti, které nijak nepolevují. Upozorňuji, že díky umrtvující vložce mi bolesti přestaly do 3 dnů od zavedení. Chtěla bych tedy vědět, jestli se jedná jen o lokální podráždění, nebo jestli si mám vyžádat další ošetření. Moc děkuji za odpověď. Martina
Martina
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, již několikrát jsem zde zmiňoval, že odstranění nervově cévního svazku se musí provádět výhradně pod lokální anestezií. Jestli máte stále bolesti, zajděte raději znovu k zubaři.
Nervy a kanálky
Dobrý den. Mám problém s horními jedničkami. Mám na nich korunky, které potřebuji předělat. V současné době mám vyléčenou jednu jedničku a vyplněné kanálky. U druhé jedničky přetrvává nějaká infekce. Paní doktorka mi ho léčí, Vždy po vyjmutí vložky mi sdělí, že zub ještě není v pořádku. Jak dlouho se takový zub léčí? Mám obavy,a bych neuratila všechny peníze, které jsem měla ušetřené na korunky a pak mi bylo sděleno, že se zub nezachrání. Paní doktorka mi naznačila, že pak by bylo možné dát implantát. To je ale hrozně drahé. Taky by mi zajímalo, jestli v případě , kdyby byl nutný implantát, jak dlouho bych chodila bez předního zubu.Prý to trvá asi půl roku, než se implantát může nasadit. Je možno překlenout tu dobu nějakou protézkou ? Děkuji. Lenka.
Lenka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jak dlouho se takto postižený zub léčí je individuální, někdy je nutné vícekrát vyměnit provizorní vložku. Dobu, než se na implantát zhotoví korunka, lze samozřejmě překlenout provizorní snímací náhradou.
Nervy a kanálky
Dobrý den,na dásni u pětky dole se mi udělala boulička mám ji tam asi měsíc, zub je mrtvý a hodně zaplombovaný-amalgánem,zubařka do zubu klepala,nebolí mě.Ale boulička je tam stále je nepříjemná na dotyk.Moje zubařka mě ji jednou něčím ozářila a řekla mi že může jít o reakci na výplň zubu,chtěla jsem se zeptat jestli by mohlo pomoci nahradit výplň zubu za bílou plombu. Děkuji
Any
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jedná se o chronický zánět pod kořenem zubu, zub je nutné buďto znovu otevřít a pročistit kanálky nebo zub vytrhnout.
Nervy a kanálky
Po týdnu velké bolesti pod novou korunkou mě lékařka navrtala korunku odstranila nerv a vložila Depulpin.Ten bude asi po 3 dnech odstraněn. Prosím o radu co dál s tímto zubem, za týden odlétám na cestu kterou nemohu odložit a to do místa, kde stomatologická péče asi nebude na úrovni jako v ČR. Děkuji
marie
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, je nutné vyčistit kanálky a zaplnit je. Takto ošetřený zub by měl vydržet max půl roku.
Nervy a kanálky
Ma zubni lekarka doporucila vycisteni kanalku pro zub, kde kaz byl hluboky,zub po opraveni bolel a bolest se vratila i par dnu po antibiotikach. Zubar, ktery mel zakrok na kanalkach provadet ale z rengenoveho snimku usoudil, ze kanalky nevypadaji ze potrebuji cisteni a rozhodl dat mi jakousi 'provisorni plombu'zub lecit. To provedl vcera.Zub me potom take bolel, ale po telefonu mi Dr. odpovedel, ze nejaka bolest je normalni. Dnes ale bolest byla znacna, i kdyz se to strida s dobou ne moc bolestnou. Kdyz ta provizorni vypln ma pomoci zub lecit, nemela by se bolest postupne zmensovat a ne naopak? Mam to mit do pristiho objednani, coz je 14. kvetna. Mam obavu, aby se spis neco nezhorsovalo, nez lecilo. Snad nevadi, ze pisi z Kanady a predem Vam dekuji za odpoved. Srdecne zdravi Marcela.
Marcela
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, podle Vámi popisovaných bolestí bych se rozhodl pro vyčištění kanálků, "kanadský" způsob léčení zubu provisorní výplní neznám.
Nervy a kanálky
Dobrý den, před 14 dny mi byl vyvrtán kaz v 5 nahore , vyčistěny kanálky dána vložka, dnes po 14dnech jsem měla přijít, zub bolel vložka byla vyndána, kanálky vyčistěny (velmi bolestivé) a zub zůstal otevřen s tím, že si ho mám speciální jehlou (kterou jsem dostala) čistit nejíst tvrdé a žvýkačky. Přijít mám za 14dnů. Chci se zeptat jak často si kanálky mám spec.jehlou čistit (je to velmi bolestivé) a zda se do zubu během 14dnů kdy má být otevřen nemůže dostat ještě větší zánět. Děkuji za odpověd
Jana L.
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jak už jsem několikrát psal, nejlepší pro ošetření takto postiženého zubu je nervově cévní svazek odstranit pod lokální anestezií, kanálky vyčistit a zaplnit. Vámi popisovaný způsob ošetření nepoužívám.
Nervy a kanálky
Dobrý den, již dva měsíce mě trápí zánět zubu.Zub bolí i když je otevřený. Můj zubař se mi ho chystá vytrhnout, ale já bych se ráda pokusila ho ještě nějak zachránit. Můžete mi prosím poradit, jedná se o horní stoličku.
Denisa
MUDr. Václav Kopecký
Pokud zub nelze dobře pročistit a bezbolestně uzavřít, jiná možnost není. Vše záleží na dokonalé desinfekci vnitřních prostor zubu. Jedině můžete zkusit ošetření u jiného lékaře, třeba bude úspěšnější.
Nervy a kanálky
Dobrý den když mám v zubu depulpin půl roku vadí to něčemu?Přišla jsem o zubaře a nového jsem sehnala až teď. Když mi to zubařka vyndá bude mi zub zaplombovat i bez vyndání nervu? bude zub v pořádku?Nebo budu mít zub mrtví natolik, že se bude muset vytrhnout? Nebo jak je to?
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Po takové době už je jakákoliv vložka neúčinná, a zub se musí vnitřně ošetřit – kdyby se dutina nervu dobře nevyplnila, o zub přijdete. O zachování či extrakci zubu rozhoduje jeho skutečný stav.
Nervy a kanálky
Dobrý den, byla jsem na zubní pohotovosti a lékařka mi dala do zubu Depulpin. Včera (po 14 dnech) jsem navštívila svojí zubařku, ta mi Depulpin nejprve odvrtala a poté jím zase zub vyplnila a řekla, že mám přijít až za 2 měsíce. Není to moc dlouhá doba? Zub mě bolí na zkus a okolní dáseň je oteklá. Děkuji Linda D.
Linda
MUDr. Václav Kopecký
Je to poměrně dlouho – Depulpin jen odkládá dobu skutečného ošetření, tady vyplnění zubu definitivní výplní. Záleží ale na časových možnostech Vaší lékařky.
Nervy a kanálky
Pane doktore,žiji v Kanadě,v listopadu mi tady předělali výplň na sedmičce.Zub mě po pár dnech začal bolet tak,že jsem nepoznala,zda bolí horní či dolní zuby.Dostala jsem antibiotika a pomohlo to,i když 7 pak byla stale citlivá na chlad(pití vody)a na pravé straně jsem nemohla kousat.V unoru jsem odletěla do Čech a asi po třech týdnech mě zuby opět začaly velmi bolet a také hlava.Bolest lékaři klasifikovali jako zánět trojklaného nervu.Pan doktor výplň odstranil,nahradil ji provizorní "hřebíčkovou" a nyní si ji mám nechat po 5 týdnech vyměnit.Naprosto už nemám problémy,nic mě něbolí, kousat mohu bez problémů, ale pan doktor tady v Kanadě mi chce udělat vyčištění kořenových kanálků. Je to ještě nutné, když už nemám žádné problémy? Děkuji Vám za Vaši radu. Romana
Romana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, nejspíš bude opravdu nutné kanálky vyčistit, ponechaný nervový svazek je zdrojem infekce.
Nervy a kanálky
dobry den, chtel bych se zeptat jestli je cistenii kanalkuu stolicky bolestive. dekuji
kubike
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, není a nesmí být.
Nervy a kanálky
Dobrý den, Dnes jsem byl u zubaře,a našel mi zub,který byl prý uplně zhnilý,tak ho celý nějak vyvrtala až na nervy,pak mi tam cosi na to dala,a prý že se mám za 14 dní objednat.A napsala mi na papírek Depulpin 44,mohl bych se zeptat co mi teď s tím bude dělat? Jestli to nějak dost bolí atd. Děkuji mockrát za odpověd.
Michal
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, máte v zubu devitalizační vložku, kterou je nutné při dalším ošetření odstranit a spolu s ní také nervově cévní svazek. Poté se musí vyčistit a zaplnit kořenové kanálky v zubu, zub doplnit dostavbou a korunkou. Toto ošetření bolestivé není.
Nervy a kanálky
Dobrý den, mám problémy se zubem kdy bolel při kousání a na RTG nic vidět nebylo a žádné úpravy plomby nepomohli a tak mi paní doktorka nasadila umrtvovací vložku do zubu, avšak ve zdejší poradně především, když radil pan doktor Kittler, ale našel jsem i ve vašich odpovědích odrazování od tohoto postupu s umrtvovací vložkou a tak jsem volal paní doktorce a ta si za metodou s umrtvovací vložkou stojí a krom jiného ji mám po doporučení od známého, kterému zachránila zub a tak bylo by možné jednoznačně shrnout problematiku používání či nepoužívání umrtvovací vložky a na základě jakých důvodů je její používání nevhodné.
Michal Bořek
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, umrtvovací vložku lze použít prakticky kdykoliv. Vložka, jejíž základem je paraformaldehyd, zůstává po určitou dobu v zubu a způsobuje jeho postupné odumření. Odumřelý nervově cévní svazek může být zdrojem infekce a šíření zánětu, proto je nejlepší ho ihned odstranit pod lokální anestezií.
Nervy a kanálky
Dobry den, jen se chci zeptat jestli je hodne bolestivy zakrok čišťění kořenových kanálků. Dekuji mam panickou hruzu z kazdeho osetreni u zubniho lekare....je uz dnes technologie zakroku tak dokonala ze pri zadnem zakroku neni citit bolest??
Pitrs
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, znovu opakuji že čištění kořenových kanálků bolestivé být nesmí! Stačí zub lokálně umrtvit a neucítíte vůbec nic. To platí samozřejmě pro všechny zákroky.
Nervy a kanálky
Dobrý den, rozbolela se mi dolní 4. Po vyvrtání a vytažení nervu mi byla dána vložka (zaslechla jsem že snad peroxidová). Po týdnu mám pocit, že mi zub natéká a cítím tlak u čelisti. Hmatatelný otok ale nemám. Myslíte, že je to normální reakce? Děkuji za odpověď. Jana
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, normální reakce to není, zajděte znovu k lékaři.
Nervy a kanálky
Dobrý den pane Doktore.Začátkem Prosince jsem šel k paní Doktorce s bolestí pravé šestky dole tak mi zub rozvrtala a vytrhla nerv a to sem vůbec necítil že prej mi zub sám odumřel.Potom ale přišlo na řadu čištění a rozšiřování kanálků a při tomto zákroku to byla až bodavá bolest která postupem doby v jednom kanálku při čištění zcela odezněla a v druhém kanálku to ještě stále dost bolí po vsunutí nějakého toho drátku že prej hodně pomalu odumírá.Chodím k paní Doktorce každy tři nebo dva týdny a už mám z další navštěvy husí kůži jen když na to pomyslím.Ale pokaždé je tento zákrok mín bolestivý tak bych se vás chtěl zeptat jestli je to běžně normální že léčí jeden zub už 4 měsíce s pravidelnými návštěvami.Endodontické ošetření jsem podstoupil jednou u šestky v levo nahoře před dvanácti lety a trvalo asi měsíc a zub byl vyplněn i přes to že při vyplnování to šíleně bolelo.Tu šestku stále mám a bez problémů.Předem moc děkuju za odpověd
David
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jak už jsem tady několikrát odpovídal, endodontické ošetření by mělo být vždy prováděno pod lokální anestezií, čili při čištění kanálků byste neměl cítit vůbec nic. Léčit takto jeden zub 4 měsíce úplně normální není, většinou stačí 1-2 návštěvy, ale samozřejmě je to velmi individuální.
Nervy a kanálky
Dobrý den, již dříve se mi dělal váček u 6 nahoře a zub už mám dnes mrtvý. Asi před půl rokem se mi váček objevil znovu. Každý měsíc mi zubařka čistí kanaláky, ale výsledek žádný. Myslíte, že má další léčba smysl? děkuji
alena
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, pokud chcete zub zachránit, tak léčba určitě smysl má. Další možností je zub vytrhnout a nahradit implantátem nebo můstkem.
Nervy a kanálky
Dobrý den, mám korunky na horních jedničkách, které potřebuji předělat.Paní doktorka řekla, že mi musí vyčistit kořenové kanálky. Bojím se tohotot zákroku, pomůže injekce ? A kolik kanálků mají jedničky? Děkuji.
Lenka
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, tohoto zákroku se opravdu bát nemusíte, provádí se pod lokální anestezií. Horní jedničky mají vždy jeden kanálek.
Nervy a kanálky
Dobrý den,mám problémy se záněty v zubech,vždy mám zub třeba rok i déle otevřeny a moje zubní lékařka mi čistí kanalky.Už jsme z toho neštastná,ted mám třeba dva zuby v takovemto stavu.Jaká je spravná lečba a jde tomuhle nějak předcházet ? Deěkuji a pěkný den vinšuju...
Dadůů
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, zub je nejdříve nutné otevřít, odstranit nervově cévní svazek, vyčistit kanálky a zaplnit. Toto ošetření většinou vychází cca na 2 návštěvy, může se samozřejmě protáhnout, ale rozhodně ne na rok. Předcházet mu můžete jedině správným čištěním zubů a včasnými preventivními prohlídkami.
Nervy a kanálky
Vážený pane doktore, zhruba před půl rokem mi zubařka vyvrtala kaz. Zub mě pak ale začal bolet, hlavně na poklep a např. když jsem si zmáčkla na tvář.Bylo mi řečeno, že asi navrtala nerv a samo se to za pár dní spraví. Bolest celkem ustoupila, ale mírně pobolívá pořád. Ta bolest mi nevadí, ale všimla jsem si, že se mi zub nepatrně kýve.Má otázka zní: může se stát, že mi následkem navrtání nervu tento zub odumírá? Děkuji mnohokrát za odpověd.
Jana
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, ano, Váš zub nejspíš odumírá, je nutné nervově cévní svazek odstranit, ošetřit a vyčistit kořenové kanálky a ty poté zaplnit.
Nervy a kanálky
Dobrý den pane doktore, dnes mi byla ošetřena čtyřka vlevo nahoře s diagnózou hlubokého kazu, se zánětem nervu. Nerv byl vyjmut a zub vyplněn nějakou provizorní výplní. Jsem objednán za měsíc na endo. Je normální, že mě zub a okolí bolí mnohem více i bez nervu než před zákrokem? Pokud ano, jak dlouho může tato výrazná bolest přetrvávat? Analgetika mi ulevují jen minimálně. Děkuji za odpověd´
Honza
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, normální to není, je možné, že došlo k přeplnění provizorní výplně v kořenových kanálcích. Zajděte ke svému lékaři.
Nervy a kanálky
Dobrý den, dnes ráno mi byla aplikována do zubu umrtvující vložka a teď večer cítím slabý otok přilehlé dásně, předchozí nesnesitelná bolest ustala. Lékařka mě upozornila, že v případě otoku mám okamžitě přijít k ní nebo na pohotovost. Vzhledem k absenci bolesti, k mírnosti otoku a po předchozí neblahé zkušenosti se sadistickou doktorkou na pohotovosti se mi však do zubařského křesla nechce, schůzku na odstranění nervu mám domluvenou až za více než týden. Hrozí nějaká závažná komplikace? Děkuji.
Karin
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, jak už jsem několikrát psal, nejlepší je nervově cévní svazek odstranit ihned pod lokálním umrtvením. Není nutné chodit na pohotovost, pokud se nejedná o víkend. Klidně zajděte kdykoliv za svou lékařkou.
Nervy a kanálky
Dobry den, jeste mam dotaz, co se stane, kdyz mam v zubu 14 dni umrtvovaci vlozku a stale zub citim? To pri dalsi navsteve dostanu novou a budu se bolesti trapit zase? Neni jine reseni? Dekuji, Bara
Bara
MUDr. Václav Kopecký
dobrý den, jak jsem psal je nutné nervově cévní svazek vyndat, pročistit kořenové kanálky a zub zaplnit.
Nervy a kanálky
Dobrý den.mám dotaz. Nějakou dobu mě bolel zub,bolest začala většinou po zvýšené aktivitě a trvala tak 2 minuty dost intenz.Můj zubař mi vyvrtal blombu nic nenašel,že prý mohla ta stará tlačit na nerv.dal novou.Pak ale tu novou musel vyvrtat kvůli stálé bolesti.Dohodli jsme se ,že zub umrtví,vyvrtal jej řekl,že jsou tam 3 kanálky a dal tam nějakou vložku na umrtvení,kterou za týden vyndá. Dnes je to 5 den a zub na dotek a zkus dost bolí jinak ne. Zajímalo by mě jestli je bolest normální nebo značí nějaký zánět,kdy by měla ustoupit a jaký bude další postup léčení.Za odpověď předem děkuji.
Lída
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, v zubu je zánět, nervově cévní svazek je nutné odstranit, pročistit kořenové kanálky a zaplnit je.
Nervy a kanálky
Dobrý den. Již několikrát mi lékaři říkali, že na rtg. snímku nejsou vidět kořenové kanálky. Nijak to nekomentovali. Protože mám se zubama vleklé problémy, ráda bych se zeptala, co bývá příčinou a co event. důsledkem takového jevu. Mockrát děkuji za odpověď.
Marie
MUDr. Václav Kopecký
Dobrý den, je možné že na rtg snímku jsou kanálky málo patrné, ale jestli jsou průchodné se zjistí až když se zub otevře. Někdy se stává že kanálky opravdu průchodné nejsou a to nejčastěji z důvodu chronického zánětu.