Zbyněk Cypra je svérázný šampión, který se stal legendou českého ultra

aktualizováno 
Málokteré jméno je v českém ultratrailovém prostředí tak známé jako Zbyňka Cypry. Proslavil se nejen svými fenomenálními výsledky na horských závodech, ale také lidským přístupem a přátelskou povahou.

Zbyněk Cypra je svérázný šampión, který se stal legendou českého ultra | foto: Lukáš Budínský / ROCK POINTRungo.cz

Do povědomí se Zbyněk poprvé dostal v roce 2011, kdy se mu společně s Honzou Kotykem podařilo senzačně vyhrát nejnabitější český ultra Beskydská sedmička. V dalších letech už se pak zařadil mezi stálice českého trailového běhání a na každém závodě, na který se přihlásil, s ním bylo potřeba počítat.

Zajímavé na tom všem je, že i přes dosažené výsledky se Zbyňa nikdy nepovažoval za běžce. Je univerzálním sportovcem, který kromě cyklistiky a běhání nepohrdne ani boxem, lezením, koloběžkou, bruslením nebo jízdou na lyžích. Právě tato univerzalita je dost možná klíčem k lepším výsledkům. Spousta běžců se totiž specializuje pouze na tento jediný sport a zanedbávají silovou stránku přípravy.

Zbyněk Cypra

Svérazný šampión

Mezi další paradoxy patří životospráva. Ta se sice u Cypry podle jeho vlastních slov v posledních letech výrazně změnila, ale svých prvních úspěchů dosáhl po klasice v podobě „vepřo, knedlo, zelo a čtyři piva“. Ostatně i mé první setkání s tímto borcem proběhlo v polovině tréninkového maratonu v hostýnských vrších nad panákem rumu, kterým jsme zaháněli lezavý mráz před zbývajícími dvaceti kilometry v hlubokém sněhu.

Zlepšující se konkurence a zdravotní problémy sice zapříčinily, že vepřo knedlo vystřídala rýže a pivo si Zbyněk dopřeje až po závodě, ale i tak zůstává jméno Cypra spojené s obrazem vynikajícího sportovce, který se ale nenechá zařazením do elitní skupiny svázat a zůstává svůj za každé situace.

Zbyněk Cypra s Petrem Vabrouškem na závodě LH24

Zbyněk Cypra s Petrem Vabrouškem na závodě LH24

Síla vůle

Inspirací pro ostatní je Zbyněk i díky své silné vůli, která mu pomohla vrátit se po vážných zdravotních problémech i v relativně pokročilém věku. V roce 2015 si znovu doběhl na B7 pro titul mistra České republiky. Jeho příběh může sloužit jako podpora pro všechny, kdo se dlouhé týdny a měsíce trápí s nejrůznějšími problémy, kvůli nimž se nemohou věnovat tomu, co mají nejraději. Jako výmluva nepomůže ani fakt, že už vám není dvacet.

Na skvělé výsledky bohaté roky zakončila loňská sezóna, kde Cypra dosáhl společně s Tomášem Svobodou na třetí místo. Navíc se odhodlal k prvnímu silničnímu maratonu, který si nadělil ke svým 42. narozeninám. Ani na silnici se mu nevedlo špatně, na pražských kostkách dosáhl na čas těsně přes tři hodiny.

Konec závodění

V současnosti už sice Zbyněk svou závodní kariéru ukončil, ale kdo ví, jestli ho nesplacený dluh v podobě nevydařeného UTMB ještě nedonutí změnit plány. V tuto chvíli se ale věnuje propagování horského běhání skrze závody Horské výzvy.

Současný sportovní plán je jednoduchý. Užívat si pohyb v horách. Jezdit, běhat nebo lézt tam, kam se mu zachce a kdy se mu zachce. Pokud nejste ambiciózní nebo už jste na všechny myslitelné úspěchy dosáhli, zní to jako velmi dobrý plán. Své o tom ví i americká legenda Tony Krupicka, který se v posledních letech vydal stejnou cestou jako Zbyněk.

Zbyněk Cypra během závodu Valašský hrb

Zbyněk Cypra během závodu Valašský hrb

Pohyb v horách totiž vždy byl a bude směřovat k volnosti a svobodě. Díky tomu také velké množství běžců neodjíždí na přeplněné závody, ale raději si o samotě přeběhnou svůj oblíbený hřeben. Že tento směr nutně neznamená odchod z veřejného dění, krásně ilustruje příběh obou zmíněných borců, Tonyho i Zbyňkův. Oba se totiž stali tváří značek La Sportiva (Krupicka) a Salewa (Cypra). Totožná je i historie přechodu z výkonnostně orientovaných stájí (New Balance a adidas), které paradoxně přestávají atlety tohoto typu podporovat a dávají přednost masovým akcím ve městech.

Na fenomén neorganizovaného běhání po horách začali narážet už i někteří organizátoři závodů. Ještě nedávno byl totiž na závodech obrovský přetlak a prakticky každá akce byla dlouho dopředu vyprodaná. To však už dávno neplatí, vyprodané už bývají jenom ty nejoblíbenější a nejprofláklejší akce. Nově vznikající nebo málo známé závody pak mají problém sehnat dostatečně velký počet zájemců a často končí.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Další z rubriky

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

Ladný tanec, nebo bojové umění? Díky tai-či najdete energii i klid

ilustrační snímek

Určitě jste je už někde viděli. Lidi, kteří se ráno scházejí v parku a společně cvičí. Vypadá to trochu jako ladný...

Nemusíte se otáčet celí. Několik tipů, jak uvolnit bolavou krční páteř

ilustrační snímek

Nemůžete otočit hlavou? Důvodů, proč vám krk zatuhl, může být celá řada. Stejně jako preventivních opatření, která...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz