Zbyněk Cypra je svérázný šampión, který se stal legendou českého ultra

aktualizováno 
Málokteré jméno je v českém ultratrailovém prostředí tak známé jako Zbyňka Cypry. Proslavil se nejen svými fenomenálními výsledky na horských závodech, ale také lidským přístupem a přátelskou povahou.

Zbyněk Cypra je svérázný šampión, který se stal legendou českého ultra | foto: Lukáš Budínský / ROCK POINTRungo.cz

Do povědomí se Zbyněk poprvé dostal v roce 2011, kdy se mu společně s Honzou Kotykem podařilo senzačně vyhrát nejnabitější český ultra Beskydská sedmička. V dalších letech už se pak zařadil mezi stálice českého trailového běhání a na každém závodě, na který se přihlásil, s ním bylo potřeba počítat.

Zajímavé na tom všem je, že i přes dosažené výsledky se Zbyňa nikdy nepovažoval za běžce. Je univerzálním sportovcem, který kromě cyklistiky a běhání nepohrdne ani boxem, lezením, koloběžkou, bruslením nebo jízdou na lyžích. Právě tato univerzalita je dost možná klíčem k lepším výsledkům. Spousta běžců se totiž specializuje pouze na tento jediný sport a zanedbávají silovou stránku přípravy.

Zbyněk Cypra

Svérazný šampión

Mezi další paradoxy patří životospráva. Ta se sice u Cypry podle jeho vlastních slov v posledních letech výrazně změnila, ale svých prvních úspěchů dosáhl po klasice v podobě „vepřo, knedlo, zelo a čtyři piva“. Ostatně i mé první setkání s tímto borcem proběhlo v polovině tréninkového maratonu v hostýnských vrších nad panákem rumu, kterým jsme zaháněli lezavý mráz před zbývajícími dvaceti kilometry v hlubokém sněhu.

Zlepšující se konkurence a zdravotní problémy sice zapříčinily, že vepřo knedlo vystřídala rýže a pivo si Zbyněk dopřeje až po závodě, ale i tak zůstává jméno Cypra spojené s obrazem vynikajícího sportovce, který se ale nenechá zařazením do elitní skupiny svázat a zůstává svůj za každé situace.

Zbyněk Cypra s Petrem Vabrouškem na závodě LH24

Zbyněk Cypra s Petrem Vabrouškem na závodě LH24

Síla vůle

Inspirací pro ostatní je Zbyněk i díky své silné vůli, která mu pomohla vrátit se po vážných zdravotních problémech i v relativně pokročilém věku. V roce 2015 si znovu doběhl na B7 pro titul mistra České republiky. Jeho příběh může sloužit jako podpora pro všechny, kdo se dlouhé týdny a měsíce trápí s nejrůznějšími problémy, kvůli nimž se nemohou věnovat tomu, co mají nejraději. Jako výmluva nepomůže ani fakt, že už vám není dvacet.

Na skvělé výsledky bohaté roky zakončila loňská sezóna, kde Cypra dosáhl společně s Tomášem Svobodou na třetí místo. Navíc se odhodlal k prvnímu silničnímu maratonu, který si nadělil ke svým 42. narozeninám. Ani na silnici se mu nevedlo špatně, na pražských kostkách dosáhl na čas těsně přes tři hodiny.

Konec závodění

V současnosti už sice Zbyněk svou závodní kariéru ukončil, ale kdo ví, jestli ho nesplacený dluh v podobě nevydařeného UTMB ještě nedonutí změnit plány. V tuto chvíli se ale věnuje propagování horského běhání skrze závody Horské výzvy.

Současný sportovní plán je jednoduchý. Užívat si pohyb v horách. Jezdit, běhat nebo lézt tam, kam se mu zachce a kdy se mu zachce. Pokud nejste ambiciózní nebo už jste na všechny myslitelné úspěchy dosáhli, zní to jako velmi dobrý plán. Své o tom ví i americká legenda Tony Krupicka, který se v posledních letech vydal stejnou cestou jako Zbyněk.

Zbyněk Cypra během závodu Valašský hrb

Zbyněk Cypra během závodu Valašský hrb

Pohyb v horách totiž vždy byl a bude směřovat k volnosti a svobodě. Díky tomu také velké množství běžců neodjíždí na přeplněné závody, ale raději si o samotě přeběhnou svůj oblíbený hřeben. Že tento směr nutně neznamená odchod z veřejného dění, krásně ilustruje příběh obou zmíněných borců, Tonyho i Zbyňkův. Oba se totiž stali tváří značek La Sportiva (Krupicka) a Salewa (Cypra). Totožná je i historie přechodu z výkonnostně orientovaných stájí (New Balance a adidas), které paradoxně přestávají atlety tohoto typu podporovat a dávají přednost masovým akcím ve městech.

Na fenomén neorganizovaného běhání po horách začali narážet už i někteří organizátoři závodů. Ještě nedávno byl totiž na závodech obrovský přetlak a prakticky každá akce byla dlouho dopředu vyprodaná. To však už dávno neplatí, vyprodané už bývají jenom ty nejoblíbenější a nejprofláklejší akce. Nově vznikající nebo málo známé závody pak mají problém sehnat dostatečně velký počet zájemců a často končí.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Roční Ester podstoupila transplantaci jater. Je bojovnice, říká maminka

Po transplantaci jater v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny...

Je tomu šestatřicet let od chvíle, kdy lékaři v Česku poprvé transplantovali játra. Od té doby pomohli více než dvěma...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz