Radost z těhotenství zkazila Zuzaně hrozící rakovina děložního čípku

  • 31
Redaktorka Zuzana čeká v září své první dítě, ale místo aby si těhotenství užívala, je pod přísnou kontrolou lékařů a má strach z rakoviny. Před pěti měsíci se totiž dozvěděla, že její děložní čípek je v posledním předrakovinovém stadiu.

Není jediná nastávající maminka, kterou tahle diagnóza srazí v těhotenství na kolena, proto se o tom rozhodla natočit reportáž, kterou vysílá televize Prima ve středu večer v pořadu Reportéři na vaší straně.

Podle odborníků je rakovina děložního čípku nejčastějším typem nádoru u těhotných žen. Objeví se zhruba u dvou až tří desítek těhotných Češek ročně. Pokud by nebyly těhotné, je léčba v některém ze čtyř předrakovinových stadií jasná: lékaři zkrátí čípek, a odstraní tak nádorové změny. Jenomže v těhotenství se kvůli plodu postupuje opatrněji.

Rakovina to ještě není, ale skoro...

"Napřed mi gynekolog oznámil, že mám rakovinu. Teprve až v onkocentru diagnózu na základě biopsie zmírnili na těžkou dysplazii," říká Zuzana Glacová.

Dysplazie se v těhotenství obvykle vůbec neléčí, vše se nechává až na období po šestinedělí tak, aby nebyl ohrožen plod. Takzvaná konizace čípku v těhotenství (zkrácení čípku a odstranění nádorových změn) totiž může vyvolat předčasný porod nedonošeného dítěte. Podstupují ho pouze ženy, jejichž nález se rychle zhoršuje a po porodu by už na definitivní léčbu matky mohlo být příliš pozdě. 

Samotná konizace děložního čípku je poměrně snadný zákrok. "U přednádorových stavů znamená stoprocentní úspěšnost vyléčení," ujišťuje pacientky Radovan Pilka, přednosta Porodnicko – gynekologické kliniky ve Fakultní nemocnici Olomouc. Jeho kolega Petr Hrachovec doplňuje, že je-li operace u těhotné ženy nutná, směřují ji operatéři do druhého trimestru. "V pokročilejším stadiu těhotenství hrozí totiž při zkrácení děložního hrdla větší riziko, že musíme těhotenství ukončit."

Porod, šestinedělí, operace a očkování

Zuzanu zanedlouho čeká další kontrola v onkocentru. "Jestli nemoc zůstala ve fázi předrakovinové, tak mě čeká v polovině září plánovaný porod. Hned pak po šestinedělí podstoupím zákrok, při kterém mi zasažená místa odstraní. Nikde ale není psáno, zda se do té doby nemoc nezhorší a nebudu muset na operaci už dřív," bojí se redaktorka.

A protože i ženám po rakovině děložního čípku, které mají konizaci za sebou, lékaři doporučují očkování proti tomuto onemocnění, je Zuzka rozhodnutá poslechnout. Nejen, že se operací a očkováním zvýší šance na další těhotenství, ale výrazně se sníží recidiva rakoviny.