Po třicítce
Tou dobou vás nejspíš starosti kolem zdravého chrupu ještě tolik netíží. Mějte ale na paměti, že během let se na něm ukládají pigmenty z jídla a pití.
Tipy na péči: Kromě důkladného čištění zubů myslete i na očistu mezizubních prostorů a jazyka. Přirozenými pomocníky v péči o ústní dutinu jsou i některé potraviny, např. celozrnné produkty, které vyžadují intenzivní žvýkání, čímž stimulují tvorbu slin neutralizujících agresivní kyseliny.
Nejčastější chyby při čištění zubů, které ničí váš chrup![]() |
Profi pomoc: Při profesionální dentální hygieně vám specialista odstraní zubní kámen a do určité míry i nežádoucí zabarvení. Bělení pod dohledem odborníka dokáže zjasnit zuby dokonce o několik odstínů. V tomto věku se ještě dají i korigovat vady, jako jsou křivě rostlé zuby, za pomoci rovnátek.
Po čtyřicítce
Vaše zuby postupně získávají viditelně tmavší odstín. Častým problémem jsou také obnažené zubní krčky, zaměřte se co nejvíce na prevenci parodontózy. Možná vás či někoho z vašich blízkých postihlo i noční skřípání zubů, tzv. bruxismus.
Bruxismus byste měli řešit včas. Ničí zuby a způsobuje i bolesti hlavy![]() |
Tipy na péči: Pravidelná ústní hygiena, správné čištění i používání mezizubního kartáčku nebo dentálních nití můžou vývoj parodontózy zabrzdit. Skřípání zubů zase utlumí speciální chrániče z lékárny.
Profi pomoc: Kromě čistění a bělení se postarají o mladistvý vzhled chrupu fazety. Jsou to tenké plátky keramického materiálu, které zesvětlí přední zuby, a zařídí vám tak dokonalý úsměv. Keramické „kryty“ se mohou aplikovat i na opotřebené stoličky a stabilizovat je.
Po padesátce
S nástupem menopauzy se u žen mění hormonální hladina, a to se často odrazí i na zdraví ústní dutiny. Jazyk může začít trnout a omezuje se tvorba slin. Riziko vzniku poškození zubů a dásní se zvyšuje, stejně jako možnost vzniku osteoporózy čili řídnutí kostní hmoty. Paradontóza se může zhoršit, což někdy vede až ke ztrátě zubů.
Zubní implantát není pro každého. Záleží na věku a vaší péči o chrup![]() |
Tipy na péči: Pravidelně dodržujte termíny kontrol u svého zubního lékaře, aby se daly včas odhalit případné problémy.
Profi pomoc: Stabilizace hladiny hormonů může vést i k odstranění problémů se zuby, v tom vám nejlépe poradí váš gynekolog. Pokud bude třeba zubní náhrada, jsou dobrým řešením pevné implantáty. A co je hlavní, i přes nějakou tu potíž s chrupem vám milý úsměv bude slušet vždycky!