Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Zuby moudrosti: trhat, nebo ne? Když nezlobí, mohou být i prospěšné

Každý o nich slyšel, ne každý je má a nikdo je nikomu nezávidí. Třetí stoličky rostou, kdy a komu chtějí, a předem neodhadnete, jestli se vyklubou bez potíží, nebo naopak. Jaká je odpověď na otázku, zda trhat, či netrhat?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Osmičky, odborně třetí moláry, někdy nejsou v čelisti ani založené nebo třeba jen některé, jindy pro ně není v ústech dost místa a jejich prořezávání je problematické. Navíc když už konečně vylezou, mohou křivit a kazit zuby sousední, tudíž musí z pusy ven.

Domácí lékař

Faktem je, že komplikace u zubů moudrosti představují až 98 procent ze všech obtíží spojených s neprořezanými zuby. Zárodky třetích molárů přitom mohou být na rentgenu vidět již kolem čtrnácti let, výjimečně i dříve. „Měli jsme v ordinaci dokonce i dvanáctiletého chlapce s téměř zcela vyvinutými zuby moudrosti připravenými k prořezání do ústní dutiny,“ říká stomatochirurg Vladimír Ščigel z privátní zubní ordinace v pražských Vršovicích.

To sedmadvacetiletý Dominik z Prahy věděl o svých třetích stoličkách od třinácti a aktuálně má za sebou jejich trhání. „Zubařka mě na vytržení moudráků posílala čtyři roky, než jsem poslechl. Teď už mám bohužel sedmičky od osmiček z jedné strany úplně zkažené a přední zuby trošku pokřivené,“ vyčítá si.

Při prořezávání osmičky a jejím tlaku na sousední sedmičku se prostor velmi obtížně čistí, často se zde hromadí zubní plak i zbytky jídla. Aby se zuby nekazily, je nutné jim věnovat zvýšenou péči. V okamžiku, kdy se objeví i malý kousek moudráku v ústech, navštivte dentální hygienu, kde vám pomohou vybrat zubní pomůcky na míru a naučí vás správné péči.

„Na čištění takových malých a hůře přístupných míst je vhodný takzvaný solo kartáček a způsob čištění zubů, kterému říkáme solo technika,“ přibližuje dentální hygienistka Hana Vrbová z pražského Zubního centra Ořechovka. I v oblasti zubů moudrosti by mělo být samozřejmostí používání mezizubních kartáčků.

Proklaté dolní osmičky

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Článek vyšel v magazínu Rodina DNES, aktuální číslo najdete zde

Dominik vzpomíná, jak se v průběhu růstu zubů moudrosti měnila frekvence jejich prořezávání a bolesti, zaručeně horší prý byly ty dolní osmičky. „V pubertě jsem cítil jejich prořezávání každý měsíc, postupně se interval prodlužoval na tři měsíce, kdy jsem pokaždé čtyři dny cítil řezavou bolest, a pak byl zase tři měsíce klid. V posledních letech šlo už jen o pár dní v roce,“ vzpomíná.

Ačkoli jsou častější neprořezané a zaklíněné zuby moudrosti v horní čelisti, v té dolní skutečně způsobují větší problém. Je zde totiž mnohem silnější kost a horší prostorově anatomické podmínky. Prořezávání dolních zubů moudrosti tak mnohem častěji provází bolest, otok dásně i tváře, nahromadění hnisu, teplota, horší otevírání úst a také polykání. „Složitější případy někdy vedou až k velmi vážnému otoku a zánětu, který se šíří i na dýchací cesty a do mezihrudí a může dojít i k bezprostřednímu ohrožení na životě,“ varuje lékař.

Někomu se sice dolní osmičky prořežou ve správném postavení, mohou však zůstat částečně překryté sliznicí, čímž vzniká kapsa a je zaděláno na zánět. Tehdy je možné podstoupit drobnější chirurgický zákrok zvaný dekapsulace, kdy se v místním umrtvení přebytečná sliznice nad zubem odstraní obřezáním zubu skalpelem, vyštípnutím celé kapsy speciálními štípačkami na dáseň nebo laserovým odpařením tkáně.

„Ošetření diodovým laserem je zcela nekrvavé, hojení je kvalitní a bez komplikací. Laser navíc umí celou oblast dokonale vysterilizovat, takže jsme ani jednou nemuseli předepisovat antibiotika,“ uvádí stomatochirurg Ščigel. Rána se nemusí šít, pouze se překrývá speciální pastou s lokálním anestetikem proti bolesti.

Zuby moudrosti v otázkách a odpovědích

• Proč vůbec rostou, když jsou k ničemu? 

Třetí stoličky jsou staré jako lidstvo samo a pro prapředky měly obrovský význam. Vyrostly jim totiž kolem dvaceti let věku, kdy už prakticky žádné jiné zuby neměli. Oproti současnosti tak tehdy stoprocentně plnily kousací a žvýkací funkci při rozmělňování potravy. 

• Proč někomu nerostou? 

Výskyt či naopak absence zubů moudrosti souvisí s vývojem lidstva, během kterého postupně dochází k jisté redukci chrupu, stejně jako například u ochlupení těla. Za další tisíce let už budou osmičky evolučně překonané, v podstatě vymizí a objeví se jen zcela výjimečně jako kuriozita. 

• Vyrostou vždy až v dospělosti? 

Celé zuby moudrosti se kompletně prořežou do úst průměrně kolem dvacátého roku věku. Ovšem i to je velice proměnlivé. Věk se dokonce liší i geograficky – pohybuje se od 14 let například u Nigerijců do přibližně 24 let u Evropanů.

Výjimečné nejsou ani záněty dásní kolem zčásti prořezaných zubů moudrosti, které mohou připomínat angínu, hůře se otevírají ústa. A i když si myslíte, že v takových případech je lépe na zuby kartáčkem nesahat, opak je pravdou. „Je důležité nepřestávat čistit i malé kousky zubů moudrosti a zbavovat je tak plaku, který se na nich usazuje,“ zdůrazňuje hygienistka Vrbová.

Trhat, nebo ne?

Někteří odborníci razí názor, že je lepší se třetích stoliček zbavit než si koledovat o pozdější malér. Jiní říkají, že pokud vás zuby moudrosti nijak netrápí a dobře vám slouží, tak netrhat. Třeba se vám budou hodit na stará kolena. Osmičky totiž mohou až do pozdního věku výborně plnit žvýkací funkci. Za předpokladu, že mají svůj protějšek, se kterým ve správné pozici koušou a rozmělňují potravu.

„Mám dokonce i několik pacientů, u kterých jsem jako pilíř můstku použil právě zub moudrosti, protože chyběly zuby před ním,“ říká vršovický stomatochirurg. Zdravý zub moudrosti, i ještě ne zcela vyvinutý, lze také použít jako autotransplantát. Osmička se opatrně vyjme a implantuje například na místo chybějící šestky, respektive první stoličky. A výsledky ukazují, že může fungovat dlouho a dobře.

Na druhou stranu ve starším seniorském věku mohou založené neprořezané moudráky přinést i vážné zdravotní komplikace. Stává se to u bezzubých pacientů, kteří mají léta zubní náhradu. A když podstupují rentgenové vyšetření kvůli vyloučení infekce v těle před operací srdce či před transplantací a na rentgenu se objeví neprořezaná osmička, kolem níž je cysta s infekcí, musí zub pryč. A životně důležitá operace se odkládá.

Autor:
  • Nejčtenější

Žena se stala náctiletou milionářkou, dnes utrácí miliony měsíčně

Třiadvacetiletá Linda Andrade vyrůstala ve velmi chudých podmínkách a už jako dítě si řekla, že chce ve svém životě...

Pohlreich si ze soutěžního výkonu českých restaurací sedl na zadek

V aktuálním dílu Pohlreichova souboje restaurací se střetly podniky ze Strakonic a Olomouce. Obě restaurace vyznávají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra deroucí se z dekoltu a upnutá mini? Dostaňte muže do kolen chytřeji

Ženy, které chtějí svým vzhledem zaujmout opačné pohlaví, často zbytečně balancují na hraně prvoplánové až lascivní...

Příběh Lady: Přítel mě zklamal. Zapřela jsem mu, že čekám jeho dítě

Přítel si naplánoval budoucnost, aniž by předem řešil, co já na to. Hodně mě zklamal a nedokázala jsem mu odpustit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bezruká umělkyně popisuje strasti s randěním, muži ji mají za dítě

Dvaadvacetiletá Brianne Surgeonerová ze Skotska nemá ruce. S hendikepem se naučila žít a jak sama říká, absence rukou...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Sedm nejlepších potravin, které posílí vaši imunitu

Všichni si přejeme být co nejméně nemocní. Jenže jak na to, když si počasí dělá, co chce. Jednou je tepleji, jindy zase...

OBRAZEM: Nepovedené plastiky, které podstoupili obyčejní lidé i VIP

Toužili po dokonalém těle, které vídali v magazínech a na televizních obrazovkách. Místo toho jim však zbyly jen oči...

Psychotropní nápoj ayahuasca silně ovlivňuje lidský mozek, zjistili vědci

Psychotropní nápoj ayahuasca peruánských šamanů je tak silný, že lidé, kteří jej pozřou, mluví nejen o silných...

Špatně spíte? Zbavte se těchto chyb a budete se probouzet odpočatí

Čas od času se to prostě stane. Místo spánku hledáte vhodnou spací polohu nebo nekonečně dlouho hledíte do stropu,...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...