Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Za zubní kaz si můžete sami. Víte, jak správně pečovat o chrup?

Když vám položíme otázku, jak dlouho se mají zuby čistit, jistě většina z vás odpoví dvě minuty. Jste si ovšem skutečně jisti, že je to pravda? Přečtěte si, jak skutečně správně pečovat o chrup.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Zuby jsou bezpochyby naší vizitkou. Bohužel ne všichni jsou si této skutečnosti vědomi a dodržují pravidla správné péče o chrup. Když se pak objeví problém se zuby, vymlouvají se na to, že ne každý má to štěstí na krásný úsměv bez kazů. 

KVÍZ: Víte, jak si správně čistit zuby?

„Domněnka, že kazivost zubů je dána geneticky, je jednou z nejnebezpečnějších lží naší společnosti,“ říká stomatolog Pavel Smažík. Pokud tedy nechcete nechávat horentní sumy u zubařů, dodržujte určitá pravidla. 

Trpělivost líbivý a zdravý chrup přináší

Čas není až tak podstatný. Místo odpočítávání sekund při čištění zubů zaměřte pozornost na jiné aspekty. V tomto směru hraje důležitou roli typ kartáčku a technika. 

Zjistěte si, jakou tvrdost kartáčku máte, čím jemnější kartáček totiž vlastníte, tím delší by měla být doba čištění. Každá ploška zubu by se měla vyčistit zvlášť a největší důraz by se měl klást na těžko přístupná místa. 

Tam ale pomůže jen mezizubní kartáček. Dobré vyčištění zubů tak zabere ne dvě minuty, ale minut několik.

Češi a péče o zuby

Z průzkumu „Češi a zuby“, který si nechala vypracovat česká značka Herbadent, vyplynulo, že jako zdravé hodnotí své zuby většinou právě lidé, kteří čištění věnují alespoň ony 2 minuty dvakrát denně nebo dokonce i nad rámec tohoto obecného doporučení. 

Z výzkumu také vyplynulo, že ženy jsou mnohem pečlivější. Častěji používají speciální pasty (41 % žen a 33 % mužů), zubní nit (18 % žen a 11 % mužů) i mezizubní kartáčky (25 % žen a 22 % mužů). 

Zubaři i dentální hygienistky připomínají, že samotný zubní kartáček k důkladné očistě zubů a dásní nestačí.

Podle stomatologů je nutné investovat čas především do večerního čištění. V době spánku, kdy organismus odpočívá, je snížená tvorba slin a omezený pohyb jazyka a rtů, a tak nedochází k přirozenému oplachování zubů.

Bakteriím se tak při nevyčištěných zubech lépe daří se pevně usadit na povrchu skloviny a produkovat kyselé látky, které sklovinu poškozují.

Když málo znamená vše

Podle stomatologa Pavla Smažíka dělají lidé velkou chybu už při výběru zubního kartáčku.

Pro každého člověka, pro každý chrup či pro každou techniku čištění zubů je vhodná jiná síla vláken. Obecně lze ale říci, že jednoduchá hlavička s rovnými vlákny je základ. Rozhodně neuděláme chybu, když se vyhneme příliš tvrdým vláknům, která dráždí dáseň a dokonce mohou při dlouhodobém používání poškodit sklovinu. Ta nejjemnější vlákna jsou zase jen pro specialisty, kteří se naučili správnou techniku čištění zubů, a navíc ji kombinují s mezizubním kartáčkem.“

Velmi častá chyba také je, že na kartáček při čištění příliš tlačíte. Možná vám připadá, že při větším tlaku bude výsledek efektivnější a odstraníte více zubního plaku. To není bohužel pravda. 

6. června 2012

„Když na kartáček tlačíte moc, vlákna se rozestoupí a nečistí zuby špičkami vláken tak, jak by to mělo být, a navíc vlákna nezasáhnou nejproblematičtější místa. To se nejčastěji děje právě u nejjemnějších kartáčků,“ vysvětluje lékař Pavel Smažík.

Máte to ve své ruce!

Od shora dolů, zvenku i zevnitř, technika čištění zubů se nezdá až tak složitá, myslel by si jeden. To je možná pravda, nicméně mnoho z nás skutečně chybuje. Poznat správný způsob techniky není pro laika zcela snadné.

„Zubním kartáčkem vyčistíme zuby zhruba jen 70 procent povrchu zubů, zbytek, tedy mezizubí, vyčistíme pouze mezizubními pomůckami, což jsou nejčastěji zubní nit a mezizubní kartáček. Nepoužíváme-li mezizubní pomůcky, vzniká riziko tvorby mezizubních kazů a zánětu dásní. V praxi se opravdu setkávám s tím, že ženy jsou většinou pečlivější, a to zejména pokud se jedná o čištění mezizubních prostorů,“ vysvětluje prezidentka Asociace dentálních hygienistek ČR Lenka Velebilová.

Pro subjektivní kontrolu přejeďte přes vyčištěné zuby jazykem, měly by být dokonale hladké. K indikaci zubního plaku a tedy nedobře vyčištěných zubů pak existují různé indikační roztoky, díky kterým bude kontrola přesnější. Jediným opravdovým kritériem správně vyčištěných zubů je kontrola a pochvala u zubního lékaře či dentální hygienistky. 

Jenom odborník na slovo vzatý může detailně zkontrolovat prostory mezi zuby a další problematická místa, kde se nejčastěji objevují neduhy vzniklé nevhodnou technikou. Kromě toho vám mohou odborníci cíleně navrhnout zlepšení techniky čištění zubů.

Rada na závěr: Není nutné čistit zuby po každém jídle. Například po ovoci či kávě je dokonce dobré chvíli počkat, cca půl hodiny, až se pH v ústech ustálí. Kyseliny obsažené v jídle mohou totiž naleptat zubní sklovinu a čištěním si pak spíše uškodíte.

Autor:
  • Nejčtenější

Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však...

Příběh Aleny: Vyspala jsem se s přítelem mé sestry, on chce pálit mosty

Úplnou hloupostí jsem si zkomplikovala život a hlavně vztah s mou mladší sestrou, které jsem udělala něco, na co nejsem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena měří bezmála dva metry, lásku s menším mužem si užívá

Devětadvacetiletá Lizzy Jade Groombridge má sto devadesát jedna centimetrů a svou výšku si maximálně užívá. Nikdy...

Miliardář toužící po nekonečném mládí si v noci nechává měřit erekci

Šestačtyřicetiletý Bryan Johnson investuje ročně miliony dolarů do systematického omlazování svého těla. Tým vědců na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důležité vitaminy pro ženy. Pomohou chránit před stárnutím i depresemi

Věk se neptá. Tělo stárne a potřebuje čím dál více vaši podporu. Proto je od určitého věku důležité, aby si ženy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však...

Když ženám začne být jedno, že mají flek na šatech. Psychiatr nejen o stáří

Premium Alzheimerova choroba – v 60. letech minulého století v podstatě vzácné onemocnění – již dnes bývá spojována se slovem...

Vše, co byste měla vědět o vaječnících. Škodí jim kouření a pomáhá strava

O tom, že jsou vaječníky důležité, není pochyb. Vždyť na nich vlastně závisí budoucnost lidstva. Proto byste je měla...

Miliardář toužící po nekonečném mládí si v noci nechává měřit erekci

Šestačtyřicetiletý Bryan Johnson investuje ročně miliony dolarů do systematického omlazování svého těla. Tým vědců na...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...