Kaz nebo paradentóza. Problémy se zuby, které nás donutí jít k lékaři

  • 3
Potíže s chrupem trápí mnoho lidí a jsou obvykle velmi nepříjemné. S jakými problémy se stomatologové v ordinacích potýkají nejvíce a jak jim předcházet?
zuby, zubař, ilustrace

Zubní kámen

Mnoho lidí má problémy se zubním kamenem, který je zjednodušeně řečeno ztvrdlým zubním plakem. Vzniká usazením iontů kalcia ze slin do měkkého zubního plaku. Plak pak vzniká působením bakterií, které metabolizují cukry z potravy.

Správné a důkladné čištění chrupu je základem dentální péče. Kromě čištění je v prevenci proti zubnímu kameni důležité nezapomínat na doplňky v podobě mezizubních kartáčků či zubní nitě.

Ilustrační snímek

Zubní kaz

K častým a bolestivým problémům patří i zubní kaz, který vzniká nejen ze špatné a nedostatečné zubní hygieny. Mohou za ním částečně být i špatné stravovací návyky.

Zubní kaz přichází postupně a nenápadně, dlouhou dobu nebolí. Pokud se začne projevovat, je to větší citlivostí na sladké, kyselé, teplé i studené.

Ilustrační fotografie

Paradentóza

Po zubním kazu patří paradentóza k nejčastějším onemocněním, která se v zubních ordinacích řeší. Jde o chronické onemocnění, které probíhá poměrně nenápadně, protože ze začátku vůbec nebolí. Čas od času se může takzvaně akutně exacerbovat, což znamená, že se příznaky zesílí a v tuto chvíli může být onemocnění velmi bolestivé.

Hygiena je základ

„Samozřejmostí by měla být i důkladná domácí zubní hygiena v podobě správného čištění a používání zubních pomůcek. Tak můžeme většině onemocnění zubů a dutiny ústní předcházet, protože díky správné dentální hygieně dochází k zmírnění počtu bakterií v ústech, a tím se značně snižuje riziko vzniku zubního kazu,“ vysvětluje lékař Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. 

„Paradentózu doprovází typické známky zánětu: zčervenání, zteplání, bolest a někdy i hnisání. Na zánět dásní a parodontitidu by nás měl vždy upozornit lékař či dentální hygienista. Prevence je až na výjimky vždy stoprocentní. Což znamená, že v případě řádné hygieny jsme schopni onemocnění předejít,“ vysvětluje stomatolog Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

Paradentózou jsou ohroženi více kuřáci, protože tabák snižuje proudění krve do tkání dásní a urychluje tvorbu zubního plaku, který spouští záněty.

Zubař, ilustrace

Zuby moudrosti

K dalším „evergreenům“ zubních ordinací patří i zrádné osmičky. Většina lidí za svůj život řeší problém s takzvanými zuby moudrosti, které umí pěkně pozlobit. 

Zuby moudrosti: trhat, nebo ne?

Když nezlobí, mohou být i prospěšné

„Osmičky mohou potrápit tím, že se zub moudrosti do úst nevejde, je překrytý dásní a okolo jeho korunky se tak začnou vytvářet záněty, které mohou přejít až v otok s horečkou, tento stav se nazývá dentitio difficille a může být velmi bolestivý,“ říká doktor Šrámek.

Druhý problém může vzniknout, pokud se zub zkazí, následně může dojít k zanícení „nervu“ a opět vzniká bolest, kterou je třeba řešit.