Kdy se mění čas a který je „normální“?
Letní čas se v Česku zavádí od roku 1979 a tehdy trval půl roku. Na sedm měsíců se prodloužil v roce 1996, kdy se Česká republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a posunula začátek letního času na poslední březnový víkend.
Letos se tedy mění čas v neděli 30. března. Je to ta horší změna, kdy se ručičky hodin posunout o hodinu dopředu, takže ve dvě ráno budou tři. Přijdeme o hodinu spánku, ale večer bude déle světlo.
Zpátky na přirozený čas, který je ten „ normální a pravý“, mylně nazývaný také zimní, se vrátíme poslední víkend v říjnu, v neděli 26. října.
Co na to naše zdraví?
Jak na nás změna času působí? Pro řadu lidí je to jako jetlag bez cestování. Rozhodí biologické hodiny, způsobí únavu a podráždění. Mnozí si stěžují na to, že nemohou kvalitně spát. Někdo se budí uprostřed noci, jiný nemůže usnout vůbec. A ráno pak chodí jako tělo bez duše.
A kdo za to může?Poprvé byl letní čase zaveden v Německu a Rakousku-Uhersku v roce 1916, které chtěly úsporami energie podpořit válečné hospodářství. Elektřina byla v té době nedostatková, a když slunce svítilo večer déle, dosáhlo se významné energetické úspory. V dnešní době už tento argument nedává smysl. Máme úsporné osvětlení. Proto se už mnoho let řeší, jak střídání času zrušit. |
„Studie spojují nedostatek spánku při přechodu na letní čas s dopravními nehodami, úrazy na pracovišti a potraty při umělém oplodnění. Zvyšuje se také riziko srdečního infarktu,“ vysvětlil v rozhovoru pro iDNES.cz MUDr. Peter Šóš, lékař v oboru psychiatrie a spánkové medicíny.
S tím souhlasí také Adam Spira, PhD, MA, profesor duševního zdraví ze školy John ́s Hopkins Bloomberg School of Public Health: „Vědecké důkazy poukazují na akutní nárůst nepříznivých zdravotních následků v důsledku změny hodin, včetně srdečního infarktu a mrtvice. Změna času je také spojena se zvýšeným rizikem poruch nálady a hospitalizací, stejně jako se zvýšenou produkcí zánětlivých markerů v reakci na stres.“
Konkrétní čísla uvádějí američtí vědci. Ve své studii zjistili nárůst infarktů o 25 procent a u mrtvice o dvě procenta. Nejvíce rizikovým dnem bývá podle lékařů hned pondělí po změně času. Po podzimní změně času riziko infarktů naopak klesá.
Jak bránit své zdraví?
- Začněte se na změnu času připravovat už týden dopředu. Každý den choďte spát a vstávejte o něco dříve.
- Ráno se vystavte slunečnímu svitu, abyste pomohli svému tělu nastavit nové hodiny.
- Nepijte pozdě odpoledne kávu, abyste nenarušili spánek.
- Dopřejte si dostatek odpočinku a vyhýbejte se stresu. Vaše tělo si postupně zvykne.
Třeba se jednou dočkáme zrušení této tradice. Do té doby nezbývá nic jiného, než doufat, že chybějící hodinu spánku zažene například silná káva.